IDN (Internationalized Domain Name) jsou internetové domény, které využívají poslední ICANN protokoly a standardy, aby umožnili používání diakritiky a dalších speciálních znaků z různých jazyků světa. V podstatě pokud doména podporuje IDN, tak v ní můžete požívat například čárky a háčky. ICANN tak vyšel vstříc stále rostoucí ne-anglické populaci internetu. Současné odhady říkají, že až 60 % uživatelů internetu nepoužívá angličtinu při přístupu na internet.

Název domény je v DNS uložen jako ASCII znaky ve speciálním formátu zvaném Punycode. Překlad do a z Punycode je záležitostí internetového prohlížeče. Ten to musí umět, což pro dnešní moderní prohlížeče už je standard.

Historie

IDN navrhl v roce 1996 Martin Dürst. O implementaci se v roce 1998 postaral Tan Juay Kwang a Leong Kok Yong, které vedl Tan Tin Wee. Za vynálezce IDN se však považuje James Seng, kterého inspirovala práce Tan Tin Wee. Jeho cílem bylo zjednodušit přístup na internet v Asii. Získal investici od společností General Atlantic Partners a Network Solutions (kterou později koupil Verisign). Založil společnost i-DNS.net. Pracoval na standardizaci IDN jako spolupředseda IDN Working Group v komunitě IETF (Internet Engineering Task Force). Neustále prosazoval koncept u ICANN, ITU a IGF. Mnoho lidí mu připisuje zásluhu, že se díky tomu IDN staly internetovým standardem.

Důležitým milníkem byl říjen 2009, kdy se konalo setkání ICANN v Korei. Tehdy byl schválen proces, který umožňoval zavedení IDN pro národní domény. ICANN odsouhlasil další rozvoj IDN ccTLD při použití standardu IDNA.

První IDN ccTLD byly úspěšně implementovány do kořenového DNS v květnu 2010. Jednalo se o:

  • ruskou (.рф)
  • egyptskou (صر.)
  • saudsko arabskou السعودية
  • Spojene arabské emiráty امارات.

V srpnu 2010 pak ICANN odsouhlasil delegaci:

  • Palestine (فلسطين.)
  • Tunisku (تونس.)
  • Jordánu (الاردن.)
  • Thajsku(.ไทย)
  • Sri Lanku (.ලංකා) a (.இலங்கை.)

Celkem ICANN obdržel 36 žádostí o IDN ccTLD v 22 jazycích. 30 z nich je v současné době delegováno v kořenové zóně.

Zamítnuté IDN TLD

Bulharská doména .6r byla dvakrát zamítnuta s odůvodněním, že příliš připomíná národní doménu Brazílie .br a mohla by být zneužita. I přes snahu vládních ministrů Bulharska se nepodařilo přesvědčit ICANN. Ten si stojí za tím, že by se doména mohla zneužívat pro phishingové aktivity.

V roce 2012 na ICANN setkání v Praze byla opět zamítnuta bulharská IDN doména .6r a také návrh Řecka na domény .ελ (Ελλας neboli Hellas) a řeckou transkripci .eu. .ελ byla zamítnuta z důvodu podobnosti s .ea, která je podle ISO-3166 rezervována pro Ceuta, Melilla (část Španělska). Ostatní byly podobné .ee (národní doména Estonska).

IDN nTLD

V květnu 2012 dostal ICANN návrh na 116 nových IDN domén v rámci programu nTLD.

Z toho 73 v čínském jazyce. Ze samotné Číny zhruba polovina, ostatní chtěly společnosti působící mimo Čínu. Zájem byl převážně o jednoznakové, kdy jeden znak v čínštině je celé slovo. Například “网” (web) anebo “店” (shop – obchod). ICANN se to však nelíbilo a donutili žadatelé, aby použili minimálně dvouznakové domény. Například “网站” (website) anebo “网店” (webshop – webový obchod). Největší zájem byl o znaky reprezentující zvěrokruh.

Na druhém místě byla arabština. Firmy a organizace měly zájem o 15 IDN domén v arabském jazyce.

Na třetím pak japonština s devíti IDN nTLD.

Velký zájem měl i Verisign, který chtěl 12 IDN nTLD, které byly překladem pro .com a .net v jiných jazycích.

ICANN řešil velké množství žádostí o nTLD. Bral je postupně na základě losování. Ovšem IDN domény měly přednost. Nejdříve brali je a až potom nTLD s latinkou.

 

Články o IDN na 404m.com