ICANN je zkráceně Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, což v překladu znamená Internetové sdružení pro přidělování názvů a čísel. Jedná se jednu z nejdůležitějších organizací, která rozhoduje o budoucnosti Internetu, zvláště o tom jak bude vypadat. ICANN byla založen a18. září 1998 jako nezisková společnost a přebrala řadu úkolů, které dříve připadaly jiným organizacím. Zároveň zastřešuje řadu menších s lokálním působením.

Sídlo ICANN je v Los Angeles v USA. Společnost dříve spadala pod vládu USA (ministerstvo obchodu), ovšem v roce 2016 byla provedena řada změn, která vedla k “odstátnění” organizace.

O co všechno se ICANN stará a jakou má strukturu

ICANN se zabývá pouze globálními problémy a záležitostmi. Lokální, například na úrovni kontinentů, přenechává dalším organizacím, které ale zastřešuje. ICANN řídí Board of Directors (Rada ředitelů), která má 19 členů. Pod ní je pak řada dalších organizací a výborů.

Generic Names Supporting Organization (GNSO)

Hlavním cílem GNSO je zajistit, aby gTLD fungovaly správně a férově, nesmí docházet k omezením, které by bránili inovacím, dalšímu rozvoji a konkurenceschopnosti. ICANN určuje pravidla na základě smluv (kontraktu), GNSO jde cestou vytváření pravidel a doporučení jak pro smluvní, tak i třetí strany.

GNSO je důležitou součástí ICANN komunity, protože právě oni navrhují a doporučují změny a úpravy zásad k doménám nejvyššího řádu.

Country Code Names Supporting Organization (ccNSO)

Jedna z největších kritik struktury ICANN přišla od provozovatelů registru ccTLD, kteří se domnívali, že organizace DNSO (Domain Name Supporting Organization byla součástí ICANN do roku 2002, pak její roli přebrala GNSO) se zabývala hlavně problémy kolem nadnárodních domén (gTLD) a že potřebují svou vlastní samostatnou organizaci. 29. října 2002, zástupci registrů ccTLD z mnoha zemí zdůraznili jejich nespokojenost úplným vystoupení z DNSO. Tato akce eskalovala k urychlila nahrazení DNSO za GNSO, která byla vytvořena v prosinci 2002. V září 2002 začaly práce na vytvoření ccNSO. ICANN oficiálně vytvořil ccNSO  17. června 2003.

ccNSO má na starosti otázky ohledně národních domén (ccTLD). Poskytuje prostor pro aktuální otázky týkající se ccTLD z globálního pohledu. Členem může být jakýkoliv zástupce národní domény. Členství není nijak zpoplatněno ani navázáno na nějaké speciální požadavky, stačí když se člen stará o národní doménu.

Address Supporting Organization (ASO)

ASO byla založena v roce 1999 a je složena ze zástupců z každého z pěti autonomních regionálních internetových registrů (RIR) – AFRINIC, APRALO, ARIN, LACNIC, RIPE NCC. Každý z registrům má v radě tři své zástupce.

ASO přímo neovlivňuje politiku přidělování IP adres, ale místo toho zajišťuje, aby každá RIR postupoval řádně podle svých Pravidel rozvoje procesů (Policy Development Processes). Globální pravidla jsou vytvářena a měněna jen pokud existuje shoda mezi všemi RIR, a to vzhledem k jejich Pravidel rozvoje procesů.  V případě, že by změna vyžadovala nějakou úpravu výstupu, který je součástí IANA anebo jiné organizace pod správou ICANN, tak se je do rozhodování zapojen i ICANN.

Governmental Advisory Committee (GAC)

GAC je poradní výbor pro ICANN, vytvořený v rámci ICANN ByLaws. Poskytuje poradenství společnosti ICANN ohledně aspektů veřejné politiky týkajících se povinností společnosti ICANN s ohledem na systém DNS (Domain Name System). Jednou z jeho nejdůležitějších povinností je analýza činností a politik ICANN, protože by jejich rozhodnutí mohla ovlivnit vlády suverénních států. Jinými slovy GAC se stará o to, aby pravidla ICANN byla co možná nejvíce kompatibilní se zákony jednotlivých států po celém světě.

GAC zároveň sleduje všechny trendy ve společnosti a jeho úkolem je o nich informovat všechny členy. Poradní výbor GAC má více jak 170 členů a 35 pozorovatelů z různých organizací.

At-Large Advisory Committee (ALAC)

At-Large Advisory Committee (ALAC) je jedním z poradních výborů ICANN. Posláním ALAC je chránit zájmy běžného uživatele internetu. Jinými slovy, pokud budete chtít něco prosadit přes ICANN tak vaše cesta by měla začít právě u ALS (At-Large Structures).

ALS je rozdělena na regionální celky (Regional At-Large Organizations – RALO) – AFRALO, APRALO, EURALO, LACRALO, NARALO. Každý RALO má předsedu a sekretariát a provádí každoroční valné shromáždění a pravidelné měsíční telekonference, aby diskutoval a rozvíjel postavení jednotlivých komunit uživatelů internetu z každého regionu ve spojení se všemi aktuálními problémy politiky ICANN.

Výbory (Committees)

Hodně věcí s přes ICANN prosazuje přes takzvané revizní týmy (review teams) – jako je  třeba Committee on ICANN Evolution and Reform. Tyto týmy se vytváří zejména pokud je třeba, aby ICANN řešil nějaké hodně specifické záležitosti. Například Security Committee (Bezpečnostní výbor) se nakonec stal Security and Stability Advisory Committee (Poradním výborem pro bezpečnost a stabilitu). Oba tyto výbory byly v roce 2002 oficiálně uznány.

ICANN akreditace

Aby se mohla stát společnost akreditovaným registrátorem gTLD a nTLD musí nejdříve podstoupit proces ICANN akreditace. Teprve poté může podepsat s jednotlivými doménovými registry smlouvu a přímo registrovat a spravovat jejich domény.

Proces akreditace není jednoduchý. Společnost která o akreditaci žádá musí splnit řadu kritérií, doložit že má stabilní finanční zázemí, vhodně nastavené procesy, musí jí doporučit autoritativní třetí strany a navíc ještě ICANN provede své vlastní šetření. ICANN akreditace je tedy celkem dost prestižní záležitostí, protože říká že se o něj (jeho domény) dokážete postarat.

V České Republice mají ICANN akreditaci pouze dvě společnosti, což také o něčem svědčí:

Seznam akreditovaných registrátorů je veřejně přístupný nás stránkách ICANN: https://www.icann.org/registrar-reports/accreditation-qualified-list.html

Články o ICANN na 404m.com