Velká část formulářů na webech stále není připravena na IDN

Velká část formulářů na webech stále není připravena na IDN

Universal Acceptance Steering Group (UASG) vydali zprávu Evaluation of Websites for Acceptance of a Variety of Email Addresses, kde vyhodnotili jak si dokážou formuláře na webech poradit s IDN emaly.

Do testování bylo začazeno 1262 webů, z nich se však nakonec vybralo jen 749. Mezi nimi byly například Twitter, IBM, Foxnews anebo Telegraph.

Celkem se testovalo 7 možných emailových adres:

 • info1@ua-test.link (krátká nTLD doména)
 • info2@ua-test.technology (dlouhá nTLD domén)
 • info3@普遍接受-测试.top (IDN doména s krátkou nTLD)
 • info4@ua-test.世界 (IDN nTLD)
 • 测试1@ua-test.link (Unicode adresa)
 • 测试5@普遍接受-测试.世界 (Unicode adresa, IDN doména, IDN nTLD)
 • دون@رسيل.السعودية (arabská adresa, doména, TLD)

Výsledky

Testy ukázaly že většina formulářů si dokáže poradit s nTLD. Jakmile však došlo nad 4 znaky už to začínal být problém, což je celkem překvapení, protože nTLD jsou tu už poměrně dlouho.

IDN domény nezvládla ani polovina. IDN nTLD pak ani třetina. Pokud zvažujete že si dáte diakritiku do adresy, tak na to radši zapomeňte. Bude vám fungovat na 8 % webů. Arabské IDN domény na tom jsou ještě hůře.

E-mail Úspěšných testů %
info1@ua-test.link 685 91 %
info2@ua-test.technology 585 78 %
info3@普遍接受-测试.top 335 45 %
info4@ua-test.世界 221 30 %
测试1@ua-test.link 108 14 %
测试5@普遍接受-测试.世界 61 8 %
السعودية.رسيل@دون 57 8 %

Největším zádrhelem bylo testování přes regulární výrazy v JavaScript na straně prohlížeče. Regulární výrazy počítali jen s písmenky latinky, čísly a pomlčkami. Takže ostatní Unicode znaky vyhodnotily jako špatné.

Našli se však i weby, které schválně odmítaly jiné než nejznámější TLD.

Většina webů využívala testování přes JavaScript a regulární výrazy. Ty které testem prošly, měly jen minimální testování na straně klienta. Většinou otestovaly formát a zbytek nechaly na server.

Závěr

Celkově se jedná o velké zklamání na to že je rok 2017. Internet čeká ještě hodně práce než se přizpůsobí nejen IDN doménám. Problém stále mají domény delší jak 3 znaky a to tu máme .info už nějaký ten pátek.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Velká část formulářů na webech stále není připravena na IDN“

 1. Divné, že niekto vôbec aj overuje domény, nikdy ma to nenapadlo pri tvorbe stránok takto postupovať.

  • A proč ne? Proti spamu třeba v diskusích se dá bojovat řadou způsobů, a jednou z nich je ověřit, zda doména mailu vůbec existuje. Další je třeba vyhodit nTLD domény, protože třeba český web v češtině nepotřebuje přijímat jako maily adresy s arabskými či čínskými znaky.

   Celé to testování má jeden nesmyslný předpoklad, který se dá pochopit u akademiků, ale nikoli u praktiků. A to, že tam mailové adresy s asijskými znaky vůbec chtějí. Důvod, proč plné unicode znaky nefungují je buď ten, že mají chybu v implementaci a nebo ten, že je tam nechtějí – a záměrně je zablokovali. To druhé je záměr, nikoli porušení standardů, ale to testování to vyhodnotí jako chybu webu.

   Žádný webový standard nenařizuje, že web musí přijímat všechny mailové adresy do formulářů, které vyhovují RFC normě. Jinak řečeno, ani jeden z webů, který odmítne mailovou adresu s unicode znaky neporušuje normy a standardy webu. Všechny z nich plně vyhovují webovým standardům po této stránce.

   Stejně jako nikdo neporušuje webový standard tím, že do formuláře „počet kusů“ v e-shopu nedovolí napsat 10000000000, ač je to podle všech počítačových norem platné číslo vyjadřující možný počet kusů. Výzkum, který by peskoval e-shopáře za to, že odmítají akceptovat 10 miliard objednaných kusů by byl směšný a lidi by se jim vysmáli. Nechápu, proč tento výzkum akceptace asijských adres není směšný úplně stejně, protože je to naprosto ten stejný případ.

   nTLD domény jsou tu od roku 2010, webová sídla a maily s nimi vznikly samozřejmě ještě později. Každý, kdo si pořídí nTLD mailovou adresu, prostě s ním bude mít problém a je to jen jeho problém a nikoho jiného.

   P. S.: Mimchodem pokusil jsem se jako test do email pole na tomto webu zadat jeden z asijských mailů v článku – a tento web má máslo na hlavě, nepřijal ho. :-)

 2. A nemáte dojem, že webové standardy se mění a inovují tak rychle, že každá další inovace prostě musí více dřít? Nemáte dojem, že se to s rychlostí inovací trochu přehání?

  Já mám na počítači půl roku starou verzi Firefoxu, a velká část webů s Googlem v čele mě upozorňují, že mám starý prohlížeč. Přijde vám to normální?

  Lidi na tyhle bleskové války zvědaví nejsou. Nebudou každých čtvrt roku updejtovat web a webový prohlížeč. To nejsou jen dlouhé domény, ale neustále další a další změny v internetových standardech.

  A to jsem pěkně prosím z oboru. Jak byste se tvářil, kdyby každý váš program vyžadoval max. čtvrt roku starý operační systém a půl roku po vydání už začal blbnout?

  Ti, co nedělají nic jiného než weby si vůbec neuvědomují, že web byl dělán na sdílení informací, ne na sledování nových a nových standardů. Webové standardy plně ustanovené do roku 2000 vám budou bez problém fungovat na drtivé většině webů. Pak to vzali do ruky mlamojové a frikulíni, a nastala smršť, která je velkou částí internetu ignorována. Internet je na sdílení, ne na měsíční updatování všech miliard webových sídel.

  Nemůžete prostě zkoušet svou moc a nařídil miliardě webových stránek – teď skákejte jak pískáme. Podobně blbě to zkoušeli síťaři, kteří vymysleli mlamojsky a frikulínsky přechod na IPv6. Mysleli si přitom, že kvůli jejich krásným očím všechny firmy vyhodí infrastrukturu za bilióny dolarů, zahodí všechny investice a rádi investiüjí další stovky miliard dolarů bez užitku a viditelného efektu do přechodu na IPv6. A ačkoli je IPv6 na světě přes 20 let, jejich blbým přístupem stále většinově jedeme na IPv4.

  Až budu dělat znovu svůj web, klidně budu kašlat na cokoli po roce 2000 včetně IDN domén. Oni si ti paštikáři, co si myslí, že internet je tu jen pro šílené změny standardů – klidně mohou žít ve svém matrixu. A já nebudu mít sebemenší problém s webem – a to je to, co požaduji, nic jiného. Pro krásné oči standardizátorů nebudu s nimi válčit jejich šílené updejtovací bitvy.

Komentáře nejsou povoleny.