Český internet zůstane i tentokrát bez diakritiky

Před chvílí se na stránkách CZ NIC objevila zpráva, že český internet zůstane bez diakritiky, protože si to většina z nás nepřeje. Proti zavedení IDN se údajně vyslovilo 68 respondentů z řad BFU a 71 oslovených organizací. A vzhledem k tomu že: “Výsledky průzkumů jsou pro sdružení CZ.NIC hlavním východiskem při rozhodování o přijetí či odmítnutí IDN.” se tedy opět nic dít nebude.

Myslím si, že touto cestou se nikdy IDN v ČR nezavede. Ptát se lidí jestli chtějí změnu, která sebou přinese nějakou tu komplikaci jako cenu za pokrok je prostě zbytečné. Nikdo nechce komplikace, dokud to zatím funguje. Donekonečna tedy budeme vyťukávat adresu bez diakritiky, stejně tak jako psát emaily či příspěvky. Proč měnit staré zaběhnuté zvyky.

Mno ale říct, že něco nejde a vykašlat se na to je moc jednoduché. Možná kdyby se podařilo nějak zviklat nějakého pokrokového poslance, mohl by to stát vyřešit poměrně rychle. Stejně v zákonech ČR o doméně není ani zmínka. Lidé by sice pár týdnů po zavedení remcali, ale za měsíc už by byli všichni spokojení. Včetně našich bulvárních médiích, které by při hudbě z Matrixu popisovala apokalyptické scénáře. Jako má většina světa.

Další možnost je petice. Sehnat tak sto tisíc podpisů na podporu plnohodnotné české domény by třeba s CZ NIC mohlo pohnout. Ono totiž záleží jak věci nazýváte anebo jestli jim neustále připomínáte možné komplikace.

Jak to nakonec bude?

Pokud by jsem si ale měl vsadit, jak to nakonec se zavedením IDN dopadne, tak to dostaneme nařízeno z Bruselu. Jednoho krásného dne v Evropském výboru pro použitelnost národních domén v rámci plnění kvót vydájí zprávu, že .cz doména není plně evropská. Česká republika bude pokárána a dostane doporučení problém napravit. Vláda vydá prohlášení, že na všem usilovně pracuje, protože předchozí vláda neučinila žádné kroky. Opozice proti tomu rázně vystoupí s tím, že si bude stěžovat u Ústavního soudu na porušení ústavy. Rozjedou se DDoS útoky na patřičná místa za svobodnou .cz doménu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na protievropská hnutí, která budou veřejně protestovat. Bulvární televize sestaví seznam úředníků, kteří umí nejlépe říkat “bez komentáře” a osloví je podle přidaných hodnot v podobě utíká před kamerou, strká do kameramana a podobně. V rámci reportáže bude osloveno několik odborníků, kteří vždy umí poskytnout důvěryhodný katastrofický scénář. Vše zakončí nějaká ekonomická prognóza.

Takže asi tak :)

Závěr

Netajím se tím, že jsem zastáncem IDN domén. Když už při běžném psaní používáme češtinu mělo by to jít i u domén. Na spekulanty se nemá cenu vymlouvat. Jediná správná varianta je ta s diakritikou popřípadě pro cizince bez diakritiky. Ostatní jsou překlepovky a nemá cenu se s nimi nijak zabývat. I dnes jsou jich desítky tisíc a nikdo je neřeší. Se zavedením IDN se to nijak nezmění. Čím více domén tím více překlepovek. CZ NIC může rozjet akci, že ke každé doméně je IDN doména zdarma. Pak by to ani nikoho nic navíc nestálo.

 

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

25 komentářů u „Český internet zůstane i tentokrát bez diakritiky“

 1. Otázka je jak se NIC ptal.

  Pokud by dal jasne najevo ze drzitele nediakriticke varianty budou jedini kdo si IDN domenu mohou registrovat/respektive aktivovat je to naprosto v poradku a ja s tim souhlasit budu.

  Ale pokud se tim otevre jakykoli prostor pro spekulace jsem zasadne proti.

 2. jsem odpůrce IDN.

  k čemu? v životě bych na IDN nestavěl nějaký velký web, aniž by člověk měl domenu bez diakritiky.

  IDN je jenom paskvil, a stejně se převádí zpátky do latinky ve formátu, který není pro BFU srozumitelný, kvůli technické podpoře se zatím nikdy nedostaneme na takovou úroveň

  jsem pro IDN pouze v případě, jako možnost si ke své stávající doméně bez diakritiky si pořídit s diakritikou, a bez domeny bez diakritiky by IDN si člověk nemohl registrovat…

 3. Já nevím, jestli by to nepřineslo spíš zmatek

  Už teď se běžně domény např. v rádiu čtou jakoby byly s diakritikou – [nejlevnější pneu cézet]. Najednou by to všichni museli číst bez háčků, případně zakoupit novou doménu, na kterou by zřejmě při spuštění měli mít nárok v landrushi.

  Nebráním se pokroku, jsem přesvědčen, že háčky čárky stějně jednou přijdou. Otázka je, zda je to potřeba.

 4. IDN domény jsou nesmysl. To je jednoduchý – prostě k tomu není důvod. To že se tak píše v jazyce není důvod pro zavedení IDN.

  Jediný co by to způsobilo by bylo to, že by si majitel projektu musel naprosto zbytečně držet (a platit) dvě domény místo jedné, z toho jednu zcela zbytečnou s diakritikou.

  Pokud IDN, tak jen s nějakým překladem, bez možnosti IDN domény kupovat – např. kdo by zadal “pojištění.cz“, tak by byl automaticky směrován na “pojisteni.cz”.

  Samotná IDN doména bez klasické varianty by byla stejně nepoužitelná, takže ano, jedinej kdo by měl z IDN prospěch by byli spekulanti, nikdo jinej. IDN není vývoj, IDN je prostě blbost.

 5. Též říkám díky bohu, nejenom že si řikám by byl bordel, ale co si budeme nalhávat dnes má mnoho lidí konkurenci ošetřenou tak že má ke svému projektu všechny smysluplné domény a měnit tento stav se jim nehodí.

 6. Ja se za BFU nepovazuju a jsem take proti. Uplne jina situace je tehdy, kdyz uzivatele jakehokoliv statu jsou donuceni vytukavat a nakupovat domeny v latince, ikdyz pouzivaji jiny typ jazyka. U nas by byl velky bordel – nejenze by musely mit weby bez diakritiky predkupni pravo, ale hlavne by si na to Cesi tezko zvykali.

  Kdybych cizinci mel vysvetlit jaky znaky do adresniho radku vytukat, aby zobrazil stranky nasi firmy, tak by mi slezly vlasy :)

  Znam zaroven 2 lidi s IDN EU a NET domenama a navstevnost bidna.

 7. Je dobře, že to tak zůstalo. Diakritika sem nepatří. Zbytečně je to jen zmatení lidí, jako u EU domén, ty jsou postavené možností diakritiky na hlavu…

  Ono u 404m není možná skoro žádná diakritika, ale u normálních projektů, kde už nyní musím kupovat pomlčkové verze a blízké verze domén kvůli spokulantům ještě dokupovat diaktritické a čístečně diakritické verze, proboha to by bylo krajina jak…

 8. Já osobně myslím, že řešení domén formou dvou verzí s diakritikou a bez je naprosto plnohodotné. Stejně jako by v rusku měly být domény jak azbukou, tak latinkou a v jiných zemích s různými písmy taktéž.

 9. Z pohledu doménové spekulanta jsem celkem rád, že u nás IDN zatím není. Regfee jsou u nás sice nízké, ale při větším počtu domén je to stejně cekem vysoká částka.

 10. prinieslo by to určite zmätok do doménového sveta a je to asi aj zbytočnosť aby boli domeny s diakritikou, tipujem že 99,99 % BFU vie o tom že domeny musia byť bez diakritiky

 11. jsem pro IDN,
  pouze pokud když zadám počasí.cz tak mě to automaticky přesměruje na pocasi.cz, nebo zadám počasi.cz, tak opět na pocasi.cz …
  tedy majitel neIDN domény by měl automaticky všechny možný háčkočárkový domény, které by směřovali na jeho neIDN domény .. tím by se vyvrátila veškerá možnost spekulace

  co vy na to?

  • komunista: sice mi to přijde už přitažené za vlasy, ale proč ne. Hlavní účel domén je usnadnit propojení uživatel – server a tvoje varianta to splňuje dokonale a myslím si, že by nikdo nebyl proti.

   tomas: to bývávalo, teď se noví BFU ptají proč tam nejdou dávat háčky a čárky. Jasně že je můžeš jako ty předchozí naučit že to prostě nejde, stejně jako to předtím naučil někdo tebe anebo mě.

 12. drago,

  kdyz mas rad diakritiku, tak komu bys dal idn domenu v tomhle pripade:

  rizek.cz => vlastni ji rizek, s.r.o. (zadna diakritika v nazvu spolecnosti)
  po zavedeni idn si koupi domenu řízek.cz
  jenze, existuje spolecnost řízek, a.s., ktera okamzite poda zalobu a kterou bez problemu vyhraje, protoze idn verze rizek.cz BUDE z principu patrit ji (a vse jine je parazitovani, ma ochr. znamku řízek).

  ??

  za rizek si dopln cokoliv co ma diakritiku (a neni treba obecne slovo), jsou techto pripadu stovky a stovky…

  • řízek: počítám že by proces zaváděný byl rozdělený do fází a v první by měl přednost majitel domény rizek.cz, pak držitelé ochranných značek, potom ostatní kdo si dělají nároky no a nakonec ostatní.
   Unreal][: podle soudruhova návrhu by to tak bylo.

   Obecně si myslím, že to všichni ženou až do extrémů. Po zavedení by to za půl roku nikdo neřešil.

 13. komunista, admin: Ted si predstavte, ze by mel nekdo domenu kos.cz… Ze by koš a kos (ptak) smeroval na tu samou domenu?

 14. Díky bohu za nezavedení. Zbytečné problémy a přínos? Jen větší mrdník a zmatek. Uživatelé jsou naučeni, že háčky prostě nemáme a tím konec:)

 15. to řízek: samozrejme tomu kdo ma ted rizek.cz a nic jineho, drzitel ochranne znamky by to mohl resit jiz ted, pokud neresi nema zajem, zadna nova krivda by umoznenim pouzivat řízek.cz majiteli domeny rizek.cz dalsim subjektum nevznikla

 16. pardon drago, ale rozumíš tomu, jako koza petrželi. za současného stavu je jednak legislativně skoro nemožné nutit cz nic k tomu, aby zavedl do české domény idn. změna legislativy by byla taková, že by vlastně radikálně překopala až rozvrátila veškeré dosavadní zvyklosti, úzusy… buďme rádi, že v českém právu je pro veškeré internetové záležitosti přímá legislativa jen minimální.
  já osobně jsem naprosto jednoznačně proti idn, považuji to v okamžiku, kdy internet začal bez diakritiky, jako naprosto komplikující věc.

 17. Jsem proti IDN. Nedovedu si představit, jak v zahraničí nebo na dotykovém mobilu musím složitě zadávat diakritku.
  Navíc je třeba upravovat regulární výrazy http:// na kontrolu webu http://háčky.cz aby to zaměnil za odkaz (uvidíme, jestli to na wp projde). Problémů dost, reálný přínos žádný nevidím.

 18. Jsem pro IDN pouze za předpokladu, že by to bylo tak jak píše komunista.

  Jinak zásadně proti IDN. Nejsem v žádném případě proti změnám a novinkám i když zavádění bývá těžké a spojeno s negativními ohlasy.. Ale IDN prostě NE. Ne v našich podmínkách, bylo by to jen na škodu.

 19. unreal: jsou sporná slova, prostě kos/koš – automaticky jeden majitel, pokud prodáš kos.cz tak prodáš i vše k tomu :-)

 20. No já myslím, že případný spor by byl hodně diskutabilní.

  rizek a.s. a řízek.cz – jsou odlišné názvy.

  řízek a.s. i s ochranou známkou by dle mého taky neměl moc nadějí k úspěchu, protože kdybych si koupil řízek.cz já a udělal tam stránku s recepty na řízky nikdo nemůže říct ani popel.

 21. jedine spravne reseni co se diakrityky domen tyce je takove ze napsana domena/mail s diakritikou se automaticky prevede na bezhackovou napr. web setrit.cz se zobrazi at napisu šetřit.cz nebo setřít.cz vzdy se zobrazi web setrit.cz! Pokud by to byly 3 domeny musel by dnesni vlastnik platit 3x a to je nesmysl nehlede na to ze by si musel koupit i setrít.cz sětřít.cz a plnodalsich variant aby pokryl i preklepy

Komentáře nejsou povoleny.