.com

.com je jedna z prvních TLD, která se začala používat. Původně byla určena výhradně pro komerční subjekty. V dnešní době však už nemá žádná omezení a používat jí může kdokoliv. Doména .com byla představena v roce 1985 organizací IANA.

.com je nejpoužívanější TLD na světě s více jak 130 miliony registrovanými doménami. Její pozice je dlouhodobě neotřesitelná a poptávka roste s tím jak přibývají na internetu další a další uživatelé. Její správou byla pověřena společnost Verisign, na základě mandátu ICANN, který je nutné prodlužovat každých 5 let.

Historie

.com doména s dalšími prvními doménami (.gov, .edu, .mil, .org, .int, .net a .bitnet) byla původně spravována organizací DAARPA (Defense Advance Advance Research Project Agency).

V roce 1991 byla správa předána Government Systems, Inc. Včetně všech náležitostí jako je registrace, online informace, zákaznická podpora anebo RFC (Request For Comments).

Další mandát na používání .com byl dán NSF (National Science Foundation) a to kvůli dohodě Scientific and Advanced Technology Act z roku 1992.

V roce 1993 NFS uzavřelo 5 letý kontrakt s NSI na provoz a správu domény .com, .net a .org. V roce 2000 koupil Verisign společnost Network Solutions, která měla pod správou i obchodní aktivity NSI. Verisign se tak stal operátorem registru .com.

Růst .com

.com je nejoblíbenější doménou na světě. První doména byla registrována 15. března 1985. Rozjezd nebyl tak rychlý. V roce 1992 bylo registrováno jen 15 tisíc .com domén. V roce 1997 už to byl milion.

Následující dva roky jsou známé jako „.com boom“, během nich bylo registrováno 20 milionů .com. Mnoho domainerů věřilo, že se dají velké peníze vydělat registrací domén s obchodní značkou. Docházelo tak k velkému rozmachu cybersquattingu. Na to reagoval ICANN vytvořením rychlého procesu arbitráže UDRP.

Mezi první a nejznámější UDRP patří jistě boj o madonna.com mezi známou zpěvačkou a neznámým web developerem.

Zajímavosti

  • První registrovanou .com doménou byla Symbolics.com.
  • Než bylo registrováno 100 domén, tak to trvalo dva a půl roku.
  • Za vlastníka .com domény se považuje vláda USA, protože Verisign je v jejich jurisdikci. Proto mají také právo zabavovat domény, které porušují zákony USA. Například v roce 2012 takto zabavili 750 domén. Mezi nejznámější případy patří zabavení domény Bodog.com. Kde byly nabízeny sázky na sport. V USA jsou zakázány mezinárodně je online sázení legální.
  • Existují pouze 3 jednoznakové .com domény – Q.com, X.com (tu vlastní jako nejvíce cool doménu Elon Musk) a Z.com

 

Články o doméně .com na 404m.com