.net

.net je gTLD (generic top-level domain), kterou spravuje registr Verisign. Ten odvádí technicky svou práci na jedničku. Za 15 let provozu neměla doména .net ani jeden výpadek a má 100 % dostupnost. Verisign doménu nevlastní pouze dostává oprávnění od Verisign jí spravovat. Toto oprávnění je na 6 let.

V současné době je .net párou nejregistrovanější doménou na světě. V Q3 2018 bylo registrováno celkem 14,1M .net domén.

.net byla původně zamýšlena jako doména pro referenční účely internetových služeb, strojů a uzlů. Toto dnes už neplatí a doména nemá žádná omezení využití.

Historie

Doména byla představena organizací IANA v roce 1985. Byla součástí prvních 8 domén (společně s .com, .edu, .gov, .mil, .org, .int a .bitnet).

Vliv vlády USA nad doménou .net

Vláda USA tvrdí, že Verisign jako společnost se sídlem USA spadá pod jejich jurisdikci. Takže má nárok zabavit jakoukoliv doménu .net a to i když je vlastníkem někdo mimo jurisdikci USA. V těchto případech jde rovnou za Verisign. Začátkem roku 2012 takto zabavila již 750 domén. V těchto případech je doména přesměrována na úrovni DNS na IP adresu, kde je informace o zabavení domény. Často jsou takto postihovány společnosti, které umožňují online sázení občanům USA, ačkoliv globálně takovéto sázení je povoleno.

 

 

Články o doméně .net na 404m.com