IDN domény jsou tu s námi 16 lety, přesto máme k čárkoháčkovému internetu stále daleko

IDN domény jsou tu s námi 16 lety, přesto máme k čárkoháčkovému internetu stále daleko

Do roku 2003 mohly domény obsahovat pouze latinku, čísla a pomlčky. S příchodem IDN se otevřel internet hlavně lidem, kteří latinku neznali anebo nepoužívali. ICANN pro zavedení IDN také argumentoval, že s příchodem méně vzdělaných lidí na internet je nutné u TLD přijít se znaky, kteří tito lidé znají a běžně používají. Tohle však víceméně vyřešil Google u nějž se vyhledávací pole stalo náhradou za adresní řádek. Ovšem IDN šly dál a ICANN na konferenci v Korei v roce 2009 odsouhlasil IDN i v TLD. O rok později byly první TLD úspěšně implementovány do kořenového DNS. Vznikly tak .рф, ر., السعودية a امارات.  Jenomže jak se ukazuje na nový „čárkoháčkový“ internet stále nejsme připraveni.

V roce 2017 provedla Acceptance Steering Group (UASG) test formulářů na 1262 známých webech, jak si dokáží poradit s emaily obsahující nelatinkové znaky. Nejtěžší emaily دون@رسيل.السعودية  (arabská adresa, doména i TLD) zvládlo jen 8 % webů.

Na tento test jsem si vzpomněl dnes, když jsem četl článek domainnamewire.com. Jedena z největších služeb na rozesílání emailů Mailchimp, totiž také neumí nelatinku v emailech. Konkrétně neumí nelatinku před zavináčem (@). Samotnou IDN doménu však zvládnou. To by jinak už byl celkem velký problém.

My na IDN domény nejsme zvyklí, protože u .cz domén nejsou. CZ.NIC s odkazem na „pravidelné“ průzkumy jejich zavedení už dlouhé roky odmítá. Ale třeba je zavedou, když jim teď začali .cz domény hromadně ubývat, poté co zdražili.

Naproti tomu třeba v Rusku, kde používají azbuku, se IDN doménám celkem daří. Mají dokonce i doménu prvního řádu .рф. Když už máte kompletní doménu, která umožňuje azbuku, tak proč jí nepoužít rovnou všude, a to i v emailu? Obdobně je na tom třeba Japonsko.

A proč svůj systém pro IDN domény optimalizovat? Jak bylo zmíněno výše. ICANN jako jeden z hlavních argumentů uvedl že domény a i celý internet má být dostupnější všem lidem. To znamená třeba dětem anebo i lidem, kteří anglicky neumí. Samozřejmě týká se to hlavně regionů, kde latinku nepoužívají. Navíc pokud alespoň částečně cílíte třeba na ruský trh, tak si optimalizací formulářů můžete hodně šplhnout. A to nemluvíme o lidech, kteří pokud jim nepůjde zadat jejich emailů, tak prostě odejdou. Na internetu je spousta rozhodnutí otázkou jednoho či dvou kliků. Lidé velmi snadno ztratí zájem.

Závěr

Musím říct že u Mailchimp mě absence možnosti zadat libovolnou validní emailovou adresu celkem překvapila. Ale jinde to asi nebude o moc lepší. Myšlenka celosvětového Internetu přístupného pro všechny asi nebude až tak aktuální. Na druhou stranu přiznejme si to. Optimalizovat kompletně všechno pro všechny znamená ošetřit spoustu výjimek a to chce zkušenosti, stojí čas a peníze.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář