ICANN schválil doménu .ss

O státu Jižní Sudán jste se zřejmě v zeměpise neučili. Vznikl totiž teprve nedávno. Na základě veřejného referenda vyhlásil nezávislost 9. července 2011 a stal se samostatným státem. Teď bude mít i svoji vlastní doménu .ss.

Doména .ss samozřejmě vzbudila značné kontroverze, a tak se čekalo jestli nějak zasáhne ICANN. Ten se k tomu postavil zcela nezaujatě. Podle ISO 3166, které definuje kódy států a závislých oblastí, Jižnímu Sudánu prostě náleží označení SS.

Navíc nová vláda Jižního Sudánu v roce 2011 neměla proti .ss žádné námitky.  Dokonce pro Reuters vydali i prohlášení:

We want our domain name to be ‘SS’ for ‘South Sudan’, but people are telling us ‘SS’ has an association in Europe with Nazis… Some might prefer us to have a different one. We have applied for it anyway, SS, and we are waiting for a reply.

Chceme, aby naše doména byla “SS” pro “Jižní Súdán”, i když nám lidé říkají, že “SS” je v Evropě spojováno s nacisty … Někteří by možná upřednostňovali, abychom měli jinou. I tak jsme o ní zažádali. SS a my čekáme na odpověď.

Na rozdíl od ADL (Anti-Defamation League) – Liga proti hanobení, a dalších organizací si s tím nedělají starosti. Právě ADL označila SS jako symbol nenávisti, který používají celosvětově neonacisté.

V Jižním Sudánu očividně řeší úplně jiné aktuální problémy a historie Evropy je to poslední co by chtěli řešit.

Závěr

.ss bude první latinkou psaná ccTLD přidělená od roku 2010, kdy svou vlastní doménu získala Curaçao (.cw) a Sint Maarten (.sx). Což je celkem dlouhá doba. Naproti tomu IDN ccTLD vznikají jak na běžícím pásu. Spousta států, které používá i jiné znaky než latinku je postupně zavádí.

A co se týká samotné .ss, bude zajímavá pr osvět? Leda tak na ty kontroverzní stránky :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup