Registrátor domén

Registrátor domén (Registrar) má podepsanou smlouvu s Registrem domén o poskytování registrátorských služeb. Některé registry označují takovéto registrátory jako akreditované.

Pokud chce registrátor prodávat gTLD musí být navíc akreditovaný u ICANN, což poměrně výrazně zvedá technické a obchodní nároky. Národní domény (ccTLD) toto nevyžadují. Většinou mají vlastní procesy a požadavky.

Registrátor má zjednodušeně za úkol prodávat domény a poskytovat k nim zákaznickou podporu. Prostřednictvím API od registru má možnost zasahovat do WHOIS (přidávat nové domén, prodlužovat je, měnit kontaktní údaje atd.).

Vzhledem k tomu, že stát se registrátorem není u některých domén zrovna jednoduché ani levné, tak registrátoři nabízejí své vlastní API menším firmám, které přes ně pak mohou provádět základní operace. Většinou se pro takovéto firmy používá označení Subregistrátor.

Historie

Od roku 1993 do 1998 byl Network Solutions (NSI) jediným Registrem a Operátorem Registru pro .com, .net a .org na základě dohody s National Science Foundation (NSF).

V roce 1998 Ministerstvo Obchodu USA (DOC) prodloužilo smlouvu NSI, aby mohl nadále být Operátorem Registru, ale zároveň je vyzvalo aby připravil systém na sdílení registrátorsví (Shared Registry System). DOC mělo v plánu vytvořit síť komerčních akreditovaných registrátorů, kteří budou registrovat domény u nově založené neziskové organizace. Ta se postará o DNS.

Po dokončení systému v červenci 1999 se vybralo prvních pět registrátorů, aby otestovalo nový systém. Mezitím se musely několikrát upravovat podmínky a to včetně velkoobchodních cen za domény. Konečná cena za registraci .com a .net nakonec byla stanovená na 9 USD za registraci na jeden rok a 18 USD za registraci na dva roky. Zároveň vznikly první registry (licence) pro registrátory.

DOC v roce 1998 uznala ICANN jako novou privátní neziskovou organizaci, která se bude starat o provoz DNS a to jak technicky tak i administračně. Stala se také zodpovědnou za vývoj a nasazení SRS. DOC jí také pověřilo akreditací dalších registrací, včetně dohledu aby celý systém byl dostatečně konkurenční. Dále ICANN měl začít dohlížet na bezpečnost a stabilitu internetu.

Další témata

  • The Registrar Accreditation Agreement (RAA)
  • RADAR

 

Články o registrátorech domén na 404m.com