Coca cola rozjela kampaň na emoji doménách a ICANN se to nelíbí

Coca cola rozjela celkem zajímavou reklamní kampaň We Smile. Je postavená na emoji, což jsou původně japonské emotikony, které jsou součástí standardu Unicode a podporuje je většina mobilních telefonů. Dají se využít například i u Twitter, který je automaticky převádí na obrázky. Marketingové oddělení napadlo, že je použijí na vytváření domén. Vzhledem k tomu, že je možné převádět je na ASCII, DNS kompatibilní punycode, tak to opravdu šlo. Výsledek vypadal nějak následovně: (příklad neukážu, protože emoji ve WordPress odříznou příspěvek a pak to jako já budete muset psát znovu)

coke-emoji-3

V Portoriku už Coca Cola rozjela velkou billboardovou kampaň. Existuje několik emoji domén a všechny vedou na adresu www.emoticoke.com. Náctiletí emoji dobře znají a denně je používají, takže se to vypadá jako velmi dobrý nápade.

Jenomže jednoznakové domény se nelíbí ICANN. Kvůli IDNA2008 protokolu jsou u gTLD zakázány. Tento protokol má za úkol chránit internetové uživatele před takzvaným IDN homographním útokem. Ten spočívá v nahrazení některých znaků jedné abecedy jiným. V praxi vypadá následovně:

  • paypal.com
  • pаypal.com

Schválně poznáte která z domén je podvrh bez toho abyste jí zadali do adresního řádku a změnila se na xn--pypal-4ve.com?

Emoji jsou tak na gTLD zakázané. To se samozřejmě nevztahuje na ccTLD, do kterých ICANN nemůže v takové míře zasahovat. Mimochodem .ws je jednou z pěti domén na které emoji domény lze registrovat.

Jenomže ICANN se emoji domény opravdu nelíbí a tak v novém IDNA standardu jsou již natvrdo zakázané, takže po aktualizaci prohlížečů výrobci už nebudou fungovat. Coca cola tak má zřejmě po zajímavé reklamní kampani.

Zdroj

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Comments

  • Ta druhá. Jde to po bližším zkoumání bezpečně poznat, ale jak často si kdo detailně prohlíží URI? Takže souhlas s ICANN

    (0)
  • ja som ich vôbec nerozoznala až ked som si ich naklikla a že ich idem vložiť do adresného riadku tak potom ... a až teraz som si všimla, že u tej druhej je o málinko menšie ačko, ale to si nevšimne asi nikto dopredu. tiež súhlasím s ICANN

    (0)

Comments are closed.