Coca cola rozjela kampaň na emoji doménách a ICANN se to nelíbí

Coca cola rozjela celkem zajímavou reklamní kampaň We Smile. Je postavená na emoji, což jsou původně japonské emotikony, které jsou součástí standardu Unicode a podporuje je většina mobilních telefonů. Dají se využít například i u Twitter, který je automaticky převádí na obrázky. Marketingové oddělení napadlo, že je použijí na vytváření domén. Vzhledem k tomu, že je možné převádět je na ASCII, DNS kompatibilní punycode, tak to opravdu šlo. Výsledek vypadal nějak následovně: (příklad neukážu, protože emoji ve WordPress odříznou příspěvek a pak to jako já budete muset psát znovu)

coke-emoji-3

V Portoriku už Coca Cola rozjela velkou billboardovou kampaň. Existuje několik emoji domén a všechny vedou na adresu www.emoticoke.com. Náctiletí emoji dobře znají a denně je používají, takže se to vypadá jako velmi dobrý nápade.

Jenomže jednoznakové domény se nelíbí ICANN. Kvůli IDNA2008 protokolu jsou u gTLD zakázány. Tento protokol má za úkol chránit internetové uživatele před takzvaným IDN homographním útokem. Ten spočívá v nahrazení některých znaků jedné abecedy jiným. V praxi vypadá následovně:

  • paypal.com
  • pаypal.com

Schválně poznáte která z domén je podvrh bez toho abyste jí zadali do adresního řádku a změnila se na xn--pypal-4ve.com?

Emoji jsou tak na gTLD zakázané. To se samozřejmě nevztahuje na ccTLD, do kterých ICANN nemůže v takové míře zasahovat. Mimochodem .ws je jednou z pěti domén na které emoji domény lze registrovat.

Jenomže ICANN se emoji domény opravdu nelíbí a tak v novém IDNA standardu jsou již natvrdo zakázané, takže po aktualizaci prohlížečů výrobci už nebudou fungovat. Coca cola tak má zřejmě po zajímavé reklamní kampani.

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Coca cola rozjela kampaň na emoji doménách a ICANN se to nelíbí“

  1. Ta druhá. Jde to po bližším zkoumání bezpečně poznat, ale jak často si kdo detailně prohlíží URI? Takže souhlas s ICANN

  2. ja som ich vôbec nerozoznala až ked som si ich naklikla a že ich idem vložiť do adresného riadku tak potom … a až teraz som si všimla, že u tej druhej je o málinko menšie ačko, ale to si nevšimne asi nikto dopredu. tiež súhlasím s ICANN

Komentáře nejsou povoleny.