ICANN odmítl roli soudce u problému s doménami

ICANN odmítl roli soudce u problému s doménami

Držitelé autorských práv stále více tlačí na ICANN, aby začal zabavovat domény, na kterých se nachází nelegální obsah. Ten to odmítá a v otevřeném dopise pro IPC (Intellectual Property Constituency) píše, že se nehodlá stavět do role soudce. Místo toho doporučuje obrátit se na skutečný soud.

V dubnu napsal šéf IPC (Greg Shatan) dopis šéfu ICANN (Stephen Crocker), v němž vyjádřil své znepokojení nad vyjádřením, že ICANN považuje porušování autorských práv, padělání a podvodné jednání na doménách za věc, která je „mimo jejich mantinely“. Jednalo se tehdy o debatu k nTLD, kde jednotlivé registry a registrátoři měly řešit právě výše zmíněné problémy, které se vyskytnou na jejich doménách. ICANN do toho nechtěl zasahovat.

ICANN proti tomu oponoval, že v současném světě samozřejmě existují páky na registry, registrátory i držitelé domén kteří by porušovali zákony. Stačí se obrátit na soudy. Když soud pravomocně rozhodne, tak doménu právoplatný majitel získá anebo docílí smazání obsahu. Pokud by se registrátor anebo registr nepodvolil, tak jsou zde možnosti například velmi vysokých pokut. Není tedy třeba vymýšlet něco nového.

Samozřejmě je zde cítit, že by organizace na ochranu duševního vlastnictví chtěli získat nějaký nový efektivní nástroj. Zablokovat na základě nějaké žádosti velmi rychle doménu by pro mnoho pirátských webů bylo doslova likvidační. Na druhou stranu samotná otázka pirátství je značně složitá.

Občas mi to přijde, že organizace, které zastupují velká vydavatelství a producenty internet považují za nepřítele. Tlačí kde se dá, jen aby mohli omezit přístup internetových uživatelů k obsahu. Přitom právě internet je doslova ideální k jeho distribuci. Při současných technických možnostech a rychlosti už prakticky nic není nemožné. Na YouTube se dá sledovat video ve 4K, 3D a 360 stupňů. Máme tu také doslova nový multimediální průmysl – streamování. Velice mě zaujalo i když se fanoušci složí na film. Lidé si díky internetu zvykli obsah pečlivě vybírat anebo si zaplatit za zážitek (3D v kině). Tradiční distribuční kanály (komerční TV, DVD/BlueRay) tohle nezvládají.

Jen dodatek. Doufám, že někoho v budoucnu nenapadne zneužít nový cenzurovací zákon právě na blokování pirátských webů. I když to je nepravděpodobné. Většina lidí co si stahovala na začátku století multimediální obsah už totiž dnes má občanku, tedy právo volit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup