ICANN se nelíbí emoji domény

ICANN Security and Stability Advisory Committee (SSAC) vydala zprávu v níž varuje před používáním takzvaných emoji domén. Což jsou v podstatě domény, které obsahují speciální znaky, které moderní zařízení převádí na obrázky. Tyto speciální znaky fungují podobně jako třeba diakritika, tedy jsou převedeny na punycode. Například 🇨🇿.ws (xn--g77hob.ws)

Emoji domény proslavila v roce 2015 Coca Cola ve své kampani We Smile. Krom několika desítek emoji domén také použili následující billboardy.

 

Tím se dostaly emoji domény do povědomí.  V roce 2016 pak přišel GoDaddy s vlastním vyhledávače emoji domén.

ICANN však tento druh domén opravdu vadí, protože představují pro uživatele značné bezpečnostní riziko. Podle standardu Domain Names in Applications (IDNA), by se ani neměly používat. Proto se s nimi také nesetkáme u nTLD. ccTLD však tomuto nařízení nepodléhají. Proto je možné je stále registrovat u .ws.

Vraťme se ale zpět k bezpečnostnímu riziku. ICANN hlavně několik věcí. Jednak mohou být snadno zaměnitelné. Existují desítky smajlíků, které se liší jen minimálně, navíc v Unicode 8.0 nás čekají úplně nové politicky korektní emoji, které berou ohledy například na barvu pleti.

Dále je to problém s univerzálností. Zařízení od různých výrobců může ukazovat odlišený vzhled stejného emoji. V některých případech může být dokonce značně matoucí, co tím vlastně chtěl autor říct.

Problémem je také to handicap u lidí, kteří mají zrakové potíže s rozeznáváním barev. Takovýto lidé by se snadno mohli stát obětem podvodníků, kteří si registrují podobnou emoji doménu.

Pokud tu budeme mít stovky postaviček v mnoha odstínech a barvách, napříč různými zařízeními, tak v tom prostě bude chaos.

Závěr

ICANN to samozřejmě myslí době a nepochybně mají i pravdu. Ovšem přijít o tuto doménovou kuriozitu by byla škoda.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “ICANN se nelíbí emoji domény”

Comments are closed.