Do DNS root zóny byla přidána doména .spa

Zatímco v téměř celém světě řádí nový koronavirus SARS-CoV-2 a mnoho státu postupně zavádí další a další opatření, tak jedna asijská firma se konečně dočkala zařazení své nTLD do root zóny. Jedná se o doménu .spa, která jak už název napovídá cílí na lázně. Obor který světová pandemie silně zasáhla a ještě zasáhne.

Doménu .spa provozuje malajská společnost Asia Spa and Wellness Promotion Council Limited (dále jen ASWPC), která sdružuje více jak 400 licencovaných lázní v Asii a přes 2000 profesionálů. O technické zázemí registru se stará Afilias. Ačkoliv chce cílit s doménou hlavně na své členy, ASWPC  umožní registrovat doménu komukoliv.

Získat tuto doménu ale nebylo vůbec jednoduché. Zájem o ni měly ještě Top Level Domain Holdings a velikán Donuts. Jako největší problém se však ukázala námitka zástupců belgické vlády, kterou podali prostřednictvím ICANN výboru Governmental Advisory Committee. Spa je totiž malé město v Belgii, které stojí za původem anglického spa – lázně. Samotný poradní výbor GAC nevznesl žádný návrh ohledně domény .spa. Rozhodnutí tak bylo na ICANN, zdali vezme v poraz námitku belgické vlády a doménu smete ze stolu anebo nechá proces vzniku nové nTLD dále běžet.

ASWPC tady zabodoval. Připravili nabídku Belgii, respektive městu Spa. Rozhodli se 25 % z příjmů věnovat právě městu Spa. Zřejmě se dohodli a tak ASWPC získalo právo provozovat celkem lukrativní doménu .spa.

Je to ukázka, že do budoucna by podobné “konflikty názvů” mohly být urovnány právě finančně. A určitě jich nebude málo. Mnoho názvů je blokováno. Například Brazílie a Peru prostřednictvím GAC zastavily Amazon.com, Inc. před získáním domény .amazon.

Prozatím ještě není známo kdy začnou fáze Sunrise (pro registrované obchodní značky), Early Access Period (registrace za příplatek) anebo General Availability (volná registrace). Ale vzhledem k aktuální situace má ještě asi doména čas.

Závěr

Má cenu doménu .spa sledovat? Osobně si myslím že u nás zas takový extra úspěch mít nebude. To už bych se radši soustředil třeba na nedávno spuštěnou doménu .gay. Stále je hodně volných super kousků, nedá se navíc sehnat v akci a její cena je celkem vysoká (U Wedos za 666 CZK).

Pokud však cílíte celosvětově tak by mohla být zajímavá. V lázeňství jsou slušné peníze. Zajímavé také je že v Itálii jsou ekvivalentem našich a.s. (akciová společnost) společnosti S.p.A. (Società per azioni).

Popravdě doména .spa mě spíše zaujala svým příběhem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “Do DNS root zóny byla přidána doména .spa”

  1. Vycházel jsem z ICANNwiki.
   The application received a joint GAC Early Warning from the representatives of Brazil and Peru. The warning system is noted as a strong recommendation on behalf of national governments to the ICANN Board that a given TLD application should be denied as it stands. Applicants are encouraged to work with objecting GAC members.

   In May 2014, ICANN’s NGPC announced it would be accepting the GAC advice that the current application for .amazon should not proceed as it is, since governments from the Amazon biome region, specifically Brazil and Peru, have objected to the string on grounds that Amazon the company would not allow for use of the domains in the public interest and related to the protection and promotion of this region.

   Takže skutečně Peru a Brazilie se podílely na zastavení celého procesu. Amazon proti tomu musel podat v květnu 2017 odvolání, s kterým se mu nakonec podařilo uspět.

Comments are closed.