gTLD neboli Generic top-level domain (generické domény prvního řádu), je označení pro skupinu domén, které jsou určeny pro běžné používání kýmkoliv na světě. Proto se také často označují jako nadnárodní domény.

Dříve měly gTLD rozdělit internet podle zaměření. Například .com pro komerční stránky, .net pro síťovou infrastrukturu, .org organizace anebo .info pro obecné stránky informativního charakteru. Postupem času se však toto rozdělení přestalo používat a většina obsahu se tvoří na .com.

Někdy se uvádí gTLD jako souhrnná kategorie pro všechny nadnárodní domény (nTLD, sTLD …)

Historie

Původní sestava generických domén byla definována v RFC 920 v říjnu 1984. Obsah domén byl jasně určen, navíc zde byla některá omezení. Mezi prvními doménami v zóně měly být .com, .edu, .gov, .mil a .org. Ovšem při jejich implementaci byla přidána i .net.

V listopadu 1988 přibyla i doména .int. Bylo to na žádost NATO, které požadovalo, aby existovala doména zastupující mezinárodní organizace – int od slova (international). Původně měla sloužit pro databáze internetové infrastruktury jako například ip6.int, tedy IPv6 ekvivalet in-addr.arpa. V březnu 2000 IAB (Internet Architecture Board) navrhl úplně vyloučit jakékoliv databáze internetové infrastruktury z .int. Všechny takové databáze by měly být vytvářeny na .arpa.

V devadesátých letech minulého století byla snaha vytvořit další gTLD. Internet se rychle rozvíjel a některé organizace usilovali (ISOC) o jeho podporu právě přes vytvoření dalších gTLD. Dokonce vznikl i návrh s doporučením pro vytvoření domén .arts, .firm, .info, .nom, .rec, .store, a .web. Tento návrh však vláda USA zavrhla.

V září 1998 byla vytvořena nezisková organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která měla dohlédnout na rozvoj internetu, včetně uvedení nových domén. V listopadu 2000 vybrali sedm nových kandidátů a to .aero, .biz, .coop, .info, .museum, .name, .pro.

Domény .biz, .info a .museum byly spuštěny v červu 2001. .name a .coop v lednu 2002, .pro v červnu 2002 a .aero později v roce 2002. Ačkoliv .pro byla spuštěna, tak úplně nebyla funkční až do června 2004.

ICANN se začal zabývat otázkou takzvaných sponsored top-level domains (sTLD), což jsou domény, které si platí soukromá společnost. Jednalo se předchůdce nTLD. Zájemci o ně museli podat přihlášku od prosince 2003 do března 2004. Celkem se přihlásilo 10 zájemců, z kterých bylo vybráno 6 domén, a to .asia, .cat, .jobs, .mobi, .tel a .travel. Velmi velký boj se svedl o doménu .xxx, kterou se podařilo prosadit až na poněkolikáté v březnu 2011. Tehdejší ICM registry museli udělat hodně ústupků.

V 26. června 2008, během 32. mezinárodního meetingu ICANN v Paříži byl zahájen zcela nový proces schvalování domén prvního řádu, který byl velkým krokem kupředu. Byl to začátek éry nTLD.

Články o gTLD na 404m.com