.info

Internetová doména .info patří mezi gTLD (generic top-level domain). Je odvozena od slova information (informace) a původně měla sloužit pouze pro webové stránky informačního charakteru. Slovo info, ve významu informace, existuje ve 37 světových jazycích včetně češtiny. Vznikla na základě výzvy ICANN z roku 2000, kdy se po dlouhé době jednalo o přidání nových domén prvního řádu. ICANN přišlo přes 180 návrhů, ovšem bylo vybráno jen 7 domén, mezi nimi byla i .info.

Ze všech 7 domén byla nejúspěšnější. Určitě za to mohla i její cena při zavádění. Ze začátku jste mohli získat až 20 .info domén úplně zdarma na první rok. Později byla v akci za 1 USD/první rok. Bohužel se i díky tomu stala nejvíce zneužívanou doménou. Často na ní byl velice pochybný obsah. Jednu dobu je dokonce Google penalizoval. To už samozřejmě dnes neplatí.

 

Zajímavosti

  • .info je první doména, která kdy podporovala IDN (internationalized domain names).
  • Pokud nepočítáme .arpa, tak se jedná o první čtyřznakovou doménu.
  • Při její zavedení byl poprvé zaveden proces období Sunrise a Landrush.
  • Na žádost ICANN byly zarezervovány názvy států.
  • Na doménách .info se nacházelo tolik malware, že australský parlament jí nechal v roce 2011 zablokovat.
  • Každý rok pořádá Afilias soutěž o 10K USD pro inspirativní web na .info doméně.

Historie

Doména byla navržena v roce 2000 ICANN jako jeden z více jak 180 návrhů na nové domény. Tento návrh byl přijat a v roce 2001 byla představena veřejnosti.

11. května 2001 jí oficiálně získal registr Afilias, který jí spravuje doteď. Do DNS byla zavedena 27. června 2001.

Při její spuštění bylo poprvé vyzkoušen proces postupného zavádění ve fázích. Nejdříve měli šanci držitelé ochranných známek přihlásit se o svou doménu (období sunrise), poté nastal landrush (doménu si může pořídit kdokoliv za vyšší poplatek). Tento proces byl velice kritizován, protože držitelům ochranných známek dával výhodu získat i obecná slova, pokud je obsahovala obchodní značka. Například společnost Caterpillar, která prodává stroje na stavbu, by si mohla registrovat cat.info.

V roce 2002 dosáhl počet registrovaných .info domén milníku 1 milion. Miliontá doména byla los-angeles-real-estate-search.info.

V březnu 2004 byla spuštěna podpora IDN domén pro němčinu a to ve spolupráci s Institutem pro německý jazyk v Mannheim.

V roce 2006 přibyla podpora jazyků polštiny, švédštiny, dánštiny, maďarštiny, islandštiny, litevštiny, lotyštiny a korejštiny pro IDN.

V roce 2008 rostoucí problémy s výskytem nebezpečného obsahu na .info donutily Afilias zavést opatření proti zneužívání. Všechny weby porušující pravidla byly okamžitě hlášeny lokálním bezpečnostním složkám a domény vypnuty.

V roce 2010 bylo registrováno 6,8M .info domén (na více jak 5M přitom byl obsah), které spravovalo 360 akreditovaných registrátorů (58 % se nacházelo v Severní americe). Afilias se také podařilo úspěšně zavést DNSSEC.

 

Články o doméně .info na 404m.com