.org

.org je jednou z prvních gTLD (generic top-level domains), která kdy byla zařazena v roce 1985 do DNS. Spravuje je jí od roku 2003 registr PIR (Public Interest Registry), což je nezisková organizace založená Internet Society v roce 2002.

.org byla původně zamýšlena jako doména pro neziskové organizace, spolky a projekty (org je zkratkou pro organization). V současné době nemá žádné takové omezení. Používat jí může kdokoliv. Je však stále oblíbená hlavně pro neziskové organizace, komunity, školy ale také pro open source projekty. Podle zpráv ICANN najdeme na .org prakticky jakýkoliv obsah, včetně komerčního. Doména se v současné době využívá podobně jako ostatní domény. I tak je však oblíbená spíše u organizací a open source projektů. Sídlí na ní například nejrozšířenější redakční systém WordPress.

Registrace domén druhého řádu provádí akreditovaná registrátoři. Často nabízí své služby dalším společnostem, které pak vystupují jako registrátoři. Akreditace je totiž poměrně nákladná a navíc jsou kladeny na akreditovaného registrátora vysoké technické a personální nároky.

Historie

Když se v roce 1985 měl pomocí prvních domén ( .com, .net, .edu.gov.mil, .org.int a .bitnet) kategorizovat internet, .org byla určena pro neziskové organizace a nekomerční projekty, které nezapadaly mezi kategorie dalších sedm domén. Doménu dostal na starosti  SRI International’s Network Information Center (SRI-NIC), který jí měl na starosti až do roku 1992. Technicky byla doména zajištěna Network Solutions Inc.

V  Network Solutions Inc. získal v roce 2000 většinový podíl Verisign za 20 miliard USD. Během zasedání ICANN v Accře  (Ghana), v březnu 2002, musel rozhodnout co s doménou dál, protože o ní mělo zájem více stran. ICANN obdržel 11 návrhů, které nechal vyhodnotit čtyřmi týmy. Každý z týmů hodnotil něco jiného. Nakonec zůstaly čtyři návrhy, mezi nimi: nechat správu Verisign, založit PIR, Neustar anebo Global Name Registry. Ministerstvo obchodu USA nakonec zvolilo založení neziskové organizace PIR

VeriSign Global Registry Services, což byla divize Verisign.

V roce 2002 byl založen PIR (Public Interest Registry), který o rok později získal na starosti .org od VeriSign Global Registry Services.

2. června 2009 prohlásil PIR, že jako první velký registr použil pro zabezpečení zóny technologii DNSSEC (Domain Name System Security Extensions). Tedy že podepisují DNS zónu. Což umožňuje ověřit pravost a integritu dat DNS záznamů předávaných mezi DNS klienty. Od 23. června 2010 bylo DNSSEC povoleno pro jednotlivé domény. Zapojilo se 13 akreditovaných registrátorů, kteří aktivně začaly podepisovat domény svých zákazníků.

 

IDN

Podpora IDN byla u .org zavedena v roce 2005 a to pro jazyky:

  • němčina
  • dánština
  • maďarština
  • islandština
  • korejština
  • litevština
  • lotiština
  • polština
  • švédština

V roce 2007 byla zavedena i podpora pro španělské znaky. Čínské znaky se objevily v lednu 2010. V únoru 2011 pak přibyla podpora pro bosenský, bulharský, běloruský, makedonský, ruský, srbský a ukrajinský jazyk.

V říjnu 2012 byla pod názvem Project 94 spuštěna aukce 85 jedno a dvouznakových .org domén na eNom a Godaddy. Celkem bylo k dispozici 94 domén, ale u 5 byla podobnost s jinou ccTLD. Aukce se směly účastnit pouze organizace a registrované obchodní značky, jejichž název byl akronymem dražené domény.

Zajímavosti

  • Úplně první .org doménu si registrovala skupina The MITRE Corporation – mitre.org. Bylo to v červenci 1985.

 

Články o doméně .org na 404m.com