.eu doména stále na kolenou, anebo už ne?

Doménu EU, kterou provázelo snad více skandálů než reklamy všichni odepsali. Spoustu domén vlastnili spekulanti a nemožnost vlastnit jí neevropským subjektem jí řadilo spíše mezi ty nezajímavé TLD pokusy. Jenomže teď vyšla kvartální zpráva od SEDO a tam se ukazuje, že .eu zaujala s .co.uk třetí místo v počtu prodaných domén. Měli totiž shodně 15%. Dneska se začali objevovat blogposty jestli to s tou .eu doménou je opravdu tak špatné.

Samotné články/úvahy nejsou až tak moc zajímavé. Většinou se domaineři přiznávají, že nějakou tu .eu doménu si stejně registrovali a teď jsou zvědaví, jestli jí dobře prodají. Jiní rozvíjejí debatu jestli a jak investovat do .eu domén. Za zmínku, ale rozhodně stojí příspěvky pod články. Dost často jsou tam totiž komentáře, které vystihují jádro pudla.

Proč .eu přežila?

Odpověď je jednoduchá. Protože podobně jako národní domény přežít musela. Navíc jí používá velké množství euroinstitucí a byrokratických center. Prostě když chtějí být úředníci EU friendly musí používat .eu doménu. Po pár letech si najednou začnete všímat, že .eu doména je pro mnoho BFU celkem důvěryhodnou. Přeci jen snad v každé EU příručce, kde jsou stovky kontaktů a stovky emailů vedou odkazy na .eu domény. BFU tak podlehnou dojmu, že se jedná o jakousi evropskou variantu na legendární .gov doménu a vše co je na .eu pak musí být důvěryhodné.

Spekulanti a .eu

Podle jednoho komentáře, prý pracně získané domény na cybersquatting prostě za to nestáli, aby je spekulanti drželi. Někteří je postupně začali pouštět. Navíc .eu už od začátku nebyly moc vhodné ke spekulacím, prý pro převod byl nutný souhlas nějého úředníka v Bruselu (nevím kolik je na tom pravdy). Prostě to nebyla živná půda, na které se za pár let budou dát sklízet dolary, vlastně tedy eura.

.eu domény jsou navíc pravidelně v různých akcích dávány doslova zdarma (často levnější než registrace .info domény u godaddy). Domaineři si z toho často dělají legraci, že se jedná o snahu Bruselu, aby se vůbec udržela určitá provozní hladina domén v oběhu. Jinak by prý zůstalo jen těch pár domén co mají úředníci.

K čemu je .eu dobrá dnes?

Mezi nejlepší argumenty co jsem četl jednoznačně patří snaha firem mít svou nadnárodní doménu. Pokud chtějí expandovat do více zemí, tak často jedinou variantou je .net/.info. Popřípadě soudit se o národní domény. Když si to pak spočítají tak ta .eu není moc špatná. Sice je nutné zainvestovat do brandingu, ale lepší než zdlouhavé soudy s nejasným koncem (pořádní spekulanti už také vědí jak na to). Když pak získají národní doménu není problém udělat přesměrování, anebo rozcestník na .eu doméně. Prostě .eu doména pro firmu není špatná.

Pokud by jste se například u nás dali lidem v produktivním věku seřadit domény .cz, .eu, .com, .info a .net podle důvěryhodnosti hádejte jak by výsledek vypadal? Možná právě tak jak sem je nenápadně seřadil :)

Spekulace s .eu doménami

Pokud pomineme všeobecný odpor vůči .eu doménám a argumenty pro i proti, tak nám zůstane doména, který má reprezentovat zájmy Evropské Unie. Takže něco mezi národní doménou a světovou doménou. Teoreticky by pak na doméně novinky.eu měly být novinky z Evropské Unie. Pokud by to takto v budoucnu chápali i BFU tak by měli EUspekulanti vyhráno. Důvod je jednoduchý. Novinky je to česky, news anglicky, Neuigkeiten (snad) německy atd. Prostě můžete si spekulovat se slovem půjčky ve všech jazycích EU.

Závěr

Já osobně pár .eu domén mám. I když je pravda, že jsem při posledním renew musel hodně přemýšlet jestli si je nechám anebo ne. Když jsem bral argumenty pro a proti, tak nakonec byl rozhodující právě ten, že při případném developování budu mít u seznamu, větší šanci než s gTLD.

[poll id=”58″]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 komentářů u „.eu doména stále na kolenou, anebo už ne?“

 1. Ja v EU domenach vidim len ciste zlo.

  Pre mna to je len o ochrane trademarku.

  Teda musim ich vlastnit aby si nejaki spekulanti nespravili uspesne MFA, ktore ma v Sezname (nedajboze v Google) oberie o userov.

 2. .eu domény se mi líbí. I BFU si na ně už zvykaj, navíc to berou jako důvěryhodý domény. Hlavní web na tom má třeba praha (praha.eu), což taky posiluje u BFU důvěru.

 3. pár eu domén mám, ale popravde, ešte len čakajú na vydevelopovanie… osobne ich beriem skôr ako investíciu do budúcna, aj keď ak by som vlastnil top-keyword doménu, bez obáv by som ju začal developovať už teraz

 4. EU doména je skvělá koncovka pro geodomény a to zvláště těch míst, které jsou na území EU. V ČR byla donedávna zajímavá situace se středně velkými městy, nebo zajímavými lokalitami. Všude jinde, třeba i na Slovensku jsou velká a střední města na EU dávno rozebraná a často na nich jedou of. weby. Za to u nás byl domedávna volný třeba Jablonec nad Nisou… ten jsem sice prošvihl, ale sám mám řadu lázeňských měst na EU, nejsou momentálně moc likvidní, ale hodnotu určitě mají a doména webu pak zní o moc lépe (alespoň pro mě). Např. KarlovaStudanka.eu oproti KarlovaStudanka.biz.
  Navíc ta hodnota EU domén poroste s tím jak nám bude EU prorůstat víc a víc do života a jak se s ní začnou lidé víc a víc ztotožňovat.

 5. .EU su celkom zaujimave, hlavne posobia seriozne nie len u BFU ale mam pocit ze aj u Google. Ked som vybudoval nejaku stranku na .EU domene, mala ovela lepsie pozicie ako napr. sk, .info

 6. “EU doména zraje jako víno” ;)

  Jedním z důvodů proč EU je i to, že CZ domény již nejsou a hezkých volných EU je stále relativně dostatek.

  A opravdu – pro lidi je po CZ nejdůvěryhodnější.

Komentáře nejsou povoleny.