Volnedomeny.xyz aneb najděte volnou doménu podle slovníků

Zhruba před měsícem jsem začal dělat na novém projektu volnedomeny.xyz. Jeho podstata je jednoduchá. Vytvořím různé seznamy slov a zkusím zdali jsou k nim volné různé doménové koncovky. Z dat pak poskládám různé hezké grafy a uvidíme, jak které koncovky postupně rostou anebo naopak klesají.

Seznamy

Prozatím jsou tam spíše seznamy slov pro testovací účely. Celý systém je navržen tak, aby jedno slovo mohlo být ve více seznamech. Zároveň můžou k seznamům vznikat podseznamy. V budoucnu bude mít každé slovo svůj vlastní profil, které tyto seznamy bude propojovat.

Aktuálně jsou v projektu tyto seznamy:

 • Hlavní města (197)
 • Státy světa (248)
 • Města ČR (605)
 • Sporty (192)
 • Cloud computing (60)
 • Finance (263)
 • Mobily (158)
 • Alkohol (402)
 • Chemické prvky (118)
 • Auto-moto (328)

Celkem to dělá 2.555 unikátních slov.

Teď jsem vylepšoval systém a pracoval na grafech. Další seznamy přidám. Klidně můžete do komentářů napsat o jaké seznamy byste měli zájem. Cílím hlavně na česká slova.

Koncovky

Základem jsou .cz, .eu a .com, protože to jsou zaběhnuté koncovky a je na nich mnoho českých slov registrováno.

Vzhledem k tomu, jak teď nTLD letí, jsem přidal ty o které je anebo předpokládám, že bude největší zájem – .xyz, .fun, .online, .store, .site, .website, .space, a .tech. Po měsíci to aktuálně vypadá následovně:

Je vidět, že z nTLD nejvíce letí .online. Registrováno je 37,03 % slov. .online byla v ČR nejoblíbenější a po silných kampaních, které rozjel v posledních týdnech Wedos její obliba ještě roste.

Druhá je .xyz, která mí dlouholetou historii a je relativně levná na prodloužení. Celkem 30,68 % je registrováno. Zároveň má nejméně blokovaných/prémiových domén.

Třetí je .site s 24,07 % registrovanými.

Grafy

Doposud jsem dělal grafy z dat v MySQL přes PHP  v Plotly. Pro osobní potřebu to bylo super (interaktivní, pak jsem je jen upravil v GIMP), ale výstupy z volnedomeny.xyz mají být pro všechny, takže jsem chtěl něco lehčího, co rovnou nastyluji. Pro projekt jsem tak vybral Google charts. Je to menší knihovna a co jsem koukal umí všechno včetně vizualizací Treemap. Dělá se s ní celkem dobře.

V projektu jsou prozatím grafy obsazenosti domén a pak týdenní graf počtu registrovaných/uvolněných domén ze seznamu.

Jak to zatím funguje

Podle seznamů jsem zatím našel 2 domény, které jsem si registroval. Jednu .cz a jednu .online. Jinak domén ze seznamu postupně ubývá celkem dost. Seznam posledních 100 registrovaných ukazuje o co je zájem. Mohou za to hlavně akce Wedos, který už podle nTLD stats je největším registorátorem nTLD v ČR, což mu trvalo nějaký měsíc a půl.

Závěr

Je to spíše taková další moje hračka, abych mohl sledovat zájem o domény v ČR a hrát si s daty. Na druhou stranu pokud hledáte zajímavé kousky do svého portfólia tak koukněte, něco zajímavého se tam najít už dá ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Volnedomeny.xyz aneb najděte volnou doménu podle slovníků“

 1. Kde bych mohl prodat doménu? Je nějaká stránka kde se prodávají? Nejlepší by bylo kdyby někdo uměl poradit i s cenou za doménu, vůbec nevím za kolik se prodávají a jakou cenu může mít doména kterou bych rád prodal. Předem dík za každou radu. Radek

  Odpovědět

Napsat komentář