Možná už víme za kolik se prodala .org

Nezisková organizace Internet Society (ISOC) prodala registr PIR  (Public Interest Registry) a s ním v podstatě i doménu .org. Kupcem je soukromá společnost Ethos Capital. Prodej domény .org, která je často první volbou neziskových organizací, pobouřil nejen odbornou veřejnost. Dokonce se za záchranu .org pořádá petice.

Nezávisle na sobě se na Twitter objevila cena, za kterou údajně mohl Ethos Capital koupit .org. Mělo by se jednat o 1,13 miliardy USD.

Jako první tuto částku zveřejnila Caroline Greer.

Druhým byl Kieren McCarthy.

Kirien pod svým twítem přidal menší úvahu. Předpokládá že ohodnocení probíhalo na základě 10ti letého kontraktu. Pokud cena za registraci/prodloužení naroste každý rok o 10 centů a počet registrovaných domén .org zůstane zhruba stejný, tak za 10 let nový vlastník dosáhne obratu 1,59 miliardy USD.

Jenomže ICANN zrušil jakékoliv limity zdražování .org domény. A řekněme si na rovinu, pokud se cena bude zvyšovat rychlejší tempem, tak to provozovatelé webů rozhodně nezabalí. Nepřejdou na jinou doménu, protože by se jim to prodražilo ještě více. Vlastníci jsou často organizace, které už doménu aktivně používají. Mají na ní navázanou komunikaci (emaily) rozjeté různé kampaně a také dlouholeté spolupráce. Přetisknout všechny vizitky, letáky, billboardy, obvolat obchodní partnery atd. by stálo daleko více. Jak někdo poznamenal vtipně pod twítem klidně mohou zdražit 2x a přitom riskovat že přijdou “jen” o 20 % zákazníků.

Závěr

Domény v podstatě nemají konkurenci. Jediné co si můžete vybrat je jinou TLD. Pokud by 1 TLD provozovalo více registrů a navzájem by mezi nimi byla konkurence, jistě by to z cenou pohnulo. Provozovat doménu jako .org, .com anebo i třeba .cz je skvělý byznys. Náklady na provoz jsou zlomkem obratu, trh je navíc u takto zaběhnutých TLD velice předvidatelný. Víte že vám zákaznicí neutečou, protože není kam. Není se čemu divit, že se velké investiční skupiny snaží dostat k zaběhnutým doménám. Zřejmě u nich nakonec skončí všechny.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář