Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XVI. – shrnutí za listopad 2020

V listopadu začali akcie pozvolna růst. Vypadlo to že se situace uklidňuje jak u nás tak v USA. Bylo to znát i na kurzu koruny, která postupně posilovala.

Krátké shrnutí

Investovat do akcií jsem začal koncem roku 2012. Nebylo na tom nic náročného, prostě jsem zašel do Fio, zřídil si účet pro investování přes e-Broker. Celá akce trvala chvíli, včetně vyplnění investorského dotazníku. Měl jsem jasný plán – vybrat si zajímavé akcie, které pravidelně vyplácejí dividendu a ty postupně hromadit. Po prostudování možností, které nabízel český akciový trh jsem se chtěl dostat na roční dividendu 6 % z investované částky a to včetně daní (na dividendu se uplatňuje 15% srážková daň – tu vám strhne banka při vyplácení).

Jak mi to postupně šlo se můžete přečíst v předchozích článcích.

Co je nového

💰 Kvartální dividendy

Poprvé jsem dostal “dividendu” ze společností L.P. Bohužel není to typická dividenda, ale podíl na zisku, takže se daní vyšší daní. Už se “těším” až to budu počítač v daňovém přiznání :)

Za listopad celkem:

 • T +7,07 USD (1,40 %)
 • EPD +7,00 USD (1,44 %)*
 • PSXP +10,48 USD (2,11 %)*
 • ET +7,10 USD (1,51 %)*
 • OPI +8,88 USD (1,84 %)

* Jsou L.P., takže místo 15 % daně tam byla cca 37 %

Celkem tedy 40,53 USD po zdanění za listopad. Ty kvartální dividendy se mi fakt líbí :)

🔼  Nákup Iron Mountain Incorporated (IRM)

Celý trh nějak lezl nahoru, ale zároveň jsem z něj měl pocit, že to není úplně ono. Nějak jsem se nemohl rozhodnout pro žádný nový akciový titul. Nakonec jsme vzal 2x IRM, což je REIT zaměřený na datacentra a zálohování dat. Poprvé jsem jej koupil v červenci 2020 a už mi z něj přišla i dividenda.

Proč jsem si IRM vybral? Trh postupně rostl nahoru. Na střídačku to bylo všechno možné. Zajímavé bylo že IRM se držel dole. Přišlo mi to, že byl zařazen mezi technologické akcie, z kterých investoři vybírali v listopadu zisky a přesouvali je do jiných titulů. Navíc jako REIT je dole kvůli krizi koronaviru, která se ho až tak moc netýká.

Co se týká financí a ohodnocení, tohle video to pěkně shrnuje:

11.11 jsem přikoupil várku za za 27,93 USD/akcie včetně poplatků. O týden později jsem si chtěl vybrat něco dalšího, ale zase mě nic extra neoslovilo. IRM spadl navíc dolů, tak si říkám, že přikoupím ještě jednu várku. To se stalo 19.11, kdy jsem koupil další várku za 26,04 USD/akcie včetně poplatků.

Tehdy jsem měl v IRM celkem 5 % portfólia, což jsem si řekl, že je strop pro tituly na NYSE.

Změny a zajímavosti

Co jsem si poznamenal za zajímavosti:

 • ČEZ by mohl mít dividendu v příštím roce 41 – 42 CZK. Ve hře je i mimořádná.
 • Erste má v plánu také vyplatit větší dividendu, ale bude záležet na rozhodnutí centrálních bank, jestli bankám dovolí jí vyplatit kvůli koronaviru.
 • Hezká dividenda by mohla přijít i od Stocks, proto tak narostl v listopadu.

Aktuální stav portfólia

Žádný další kousek jsem do portfólia nepřidal.

V listopadu celé portfólio posílilo. Teď aktuálně (10.12.2020) mi vychází +5,32 % podle mých záznamů bez dividend (minulý přehled bylo -7,12 %). Podle Yahoo Finance! je +7,18 %, ale tam se nebere v potaz kurzovní rozdíl (nakupuji za CZK).

Závěr

V listopadu jsem na akcie neměl tolik času jako předchozí měsíc. Teď zatím v prosinci také ne. Pro nákup nových kousků to chce hodně studovat zprávy, diskuze, analýzy, čísla. Akcie postupně rostou, takže opadá chuť přikupovat, ačkoliv se mnohé ještě nevrátily na úroveň před pandemií. Nicméně neznám chování trhu NYSE v prosinci a lednu. Nevím co tam budou provádět fondy a banky.

Co mě mrzí je, že jsem zaváhal s akciemi HPE, které jsem do portfólia chtěl. Spadly pod 9 USD a pár dní se tam držely.

Teď začíná padat kurzu USD. Koruna posiluje a to je příležitost nakupovat. Otázkou je co? :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XVI. – shrnutí za listopad 2020“

 1. Ahoj, díky za tvé články o investování do akcií. Je zajímavý sledovat vývoj a postupné prohlubování znalostí :-) Osobně mám zatím zkušenost jen s nákupem akcií v ČR přes Patrii. O zahraničí jsem taky uvažoval, ale s ohledem na menší objemy mých transakcí mě dosud odrazovaly poplatky. V téhle souvislosti jsem se chtěl zeptat na kolik cca vychází obchodování v USA přes Fio eBroker. U Patrie je např. poplatek za obchod v USA 14,90 USD, potom si účtují za vklad USD (např. pokud chceš mít o něco lepší kurz a poslat si peníze z Revolut) a nějaké drobné měsíční poplatky za správu akcií v zahraničí. Předpokládám, že Fio bude mít také nějaký poplatek za vklad USD, případně nějaký méně výhodný kurz pro převod z CZK na USD pro nákup, atd. Díky za odpověď.

  Odpovědět
  • Zdravím, u FIO platím 7,95 USD do 100 ks akcií a 9,95 USD nad 100 ks za obchod. Žádné další poplatky tam nejsou. Kurz není také žádná výhra. Dneska mají třeba 22,14880 (aktuálně Yahoo Finance ukazuje 21,6460). Celkově se tak akcie o něco prodraží. FIO je jinak super a zatím vše co jsem potřeboval vyřešili. Co mi chybí jsou call opce (call option), což je škoda :) Dneska jsem koukal ještě na Londýnskou burzu (LSE) a tu tam nemají, ale umí obchodovat LSE přes Německo XETRA. Cena je 9,95 EUR. Přeci jen UK jde do lockdownu a mohlo by to pohnout s některými tituly :)

   Odpovědět

Napsat komentář