Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio IX.

Udělal jsem teď po delší době jeden nákup akcií a napadlo mě po delší době napsat aktualizaci portfólia. Teď koukám, že poslední Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio VIII. je z roku 2017. To už je pěkná doba :)

Krátké shrnutí

Investovat do akcií jsem začal koncem roku 2012. Nejtěžší na tom bylo se rozhýbat a začít s tím. Zašel jsem do Fio, zřídil si účet pro investování přes e-Broker. Celá akce trvala chvíli, včetně vyplnění investorského dotazníku. Už od začátku jsem chcete cílit na akcie, které vyplácí pravidelně dividendu a dostat se na zhodnocení 6 % včetně všech daní. U akcií se musí platit srážková daň 15 % z dividend a ze zisku z prodeji akcií pokud je držíte méně jak 3 roky.

Jak mi to postupně šlo se můžete přečíst v předchozích článcích.

Momentální stav akciového portfólia

Od minulého přehledu jsem udělal jen 2 nákupy. V obou případech jsem přikoupil akcie Moneta. Dividendové zhodnocení u nákupu dělalo 7,19 % a 7,68 % v daném roce.

Momentálně moje akciové portfólio vypadá následovně:

Akcie Kusů Nákupní cena Aktuální cena Rozdíl cen
BAACEZ 152 75 256,00 Kč 79 952,00 Kč 4 696 Kč
BAAGECBA 508 40 927,00 Kč 36 753,80 Kč -4 173 Kč
BAAKOMB 10 10 068,00 Kč 8 520,00 Kč -1 548 Kč
BAANWRUK 16 533,00 Kč 1,12 Kč -532 Kč
BAASTOCK 125 10 038,00 Kč 8 500,00 Kč -1 538 Kč
BAATABAK 3 31 149,00 Kč 41 280,00 Kč 10 131 Kč
BAATELEC 133 6 701,00 Kč 33 250,00 Kč 26 549 Kč
174 672 Kč 208 257 Kč 33 585 Kč

Rozložení v portfóliu je:

Zhodnocení portfólia

Přikoupením Monety se mi podařilo konečně trochu rozložit riziko. Místo třech společností už jsou čtyři, což je sice dost chabé ale alespoň nějaký pokrok. Samozřejmě bych byl rád pokud by se dalo ještě více rozšířit, ale to by muselo být mezi českými akciemi více zajímavých dividendových titulů. Momentálně splňují podmínku 6% dividenda po zdanění jen 3 Philip Morris, O2 a Moneta. Přes 5 % má ještě KB.

Co se týká jednotlivých titulů

ČEZ

ČEZ vyplácel dlouhodobě velmi zajímavé dividenda a čekal jsem že v tom bude pokračovat i v následujících letech. Bohužel na poslední valné hromadě se shodli na snížení. Momentálně to tedy vychází na 3,89 % při současné nákupce 525 Kč. Já však mám nákupku 495,11 Kč, což je cca 4,12 % po zdanění.

Uvidíme jak to bude z ČEZ dál. Věřím že stát, jako hlavní akcionář, bude peníze v dalších letech chtít. Elektřina stále zdražuje.

Komerční Banka

KB je silná na českém trhu. Sám u nich mám jeden účet a jsem spokojený, i když to internetové bankovnictví v Ajaxu mi moc nesedí. Spousta známých má u nich hypotéku, protože jinde výhodnější nesehnali, což o něčem svědčí. Rozhodně bych za lepší cenu postupně přikoupil. Na 6 % zhodnocení po zdanění by však cena musela spadnout na 722,5 CZK (o 130 CZK), což se mi moc nezdá reálné. Alespoň pokud nepřijde krize. Hrozba sektorové daně takto nízko KB asi nesrazí.

NWR

NWR byl hloupí experiment za 500 CZK a poučení, že investovat se nedá jen protože něco padá.

Moneta

Monetu nakupuji zásadně před dividendou :) Proto mám také vyšší průměrný nákup. Na dividenda je dobrá, ovšem nechce to moc číst různá prohlášení. Původně měla být nižší dividenda, mělo se šetřit atd.

Philip Morris

Philip Morris vyplácí na 1 akcii nejvyšší dividenda. V minulosti se mi podařilo jej nakoupit za velmi příznivé ceny. Pak šla cena nahoru a zaměřil jsem se spíše na jiné tituly. Možná to byla škoda, tento rok vyplatí mimořádně 1,6K CZK na akcii, což je 9,88% po zdanění.

Stock Spirits Group

Tento titul jsem chtěl koupit a do roka prodat s 10% zhodnocením. Popřípadě nechat, pokud by ze zvedla dividenda. Akcie však spadla a drží se dole. Prozatím si jí tak nechávám. Je ukázkou toho, že se ne vždy daří a pak skončíte dlouhodobě s akcií ne zrovna podle vašich představ.

Telefonica O2

Tahle akcie mi v minulosti pořádně potrápila hlavu (viz. přehled VII). Teď vychází velmi dobře, ale mám jich už v portfóliu hodně. I když možná by se dala ještě jedna várka přikoupit. Na dividenda vychází 7,14 % po zdanění.

Funguje to?

Vzhledem k tomu, že za sebou máme 6 let, tak můžeme začít dělat nějaké závěry.

Cílem projektu bylo vytvořit si portfólio dividendových akcií, s ročním zhodnocením 6 %, a nehledět přitom na volatilitu. Na následujícím grafu vidíte jak se to dařilo. Zelené sloupce jsou vydělané peníze. Černá čára ukazuje % výnosnost v daném roce. Je to součet vydělaných peněz z dividend a prodeje akcií. V letech, kdy je černá čára nad 6 % je tedy projekt úspěšný. To se dařilo v roce 2013, 2016, 2017 a 2018. Nutno podotknout, že když v daném roce nakoupím akcie poté co vyplatí dividenda, tak to má za následek že tyto koupené akcie nic v daném roce nevydělají.

Samozřejmě fajn by bylo zhodnotit peníze nejen dividendami ale i rostoucí hodnotou akcií. To se zatím daří, ale žijeme si v luxusní době. Až přijde krize tak to se štěstím spadne jen na polovinu.

 

 

Závěr

V roce 2018 jsem na dividendách vydělal 11.793,73 Kč, což bylo 6,97 % z investice. Tento rok by to mělo být 12.807,55 Kč (6,93 % z investice). Ale ještě není konec :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

19 komentářů u „Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio IX.“

 1. Hm, 6-7% mas velmi vysoky dividendovy yield. Ja som kedysi cital, ze 6% a viac uz ma riziko, ze je to dlhodobo neudrzatelne a statisticky znizia tu dividendu. Preto som preferoval, 3-4% a dekady zvysovania dividendy, aj ked asi v niektorych sectoroch/industries (REIT) by je to ok.

  Good luck, hadam pri krize neprides o polku, a ak ano, nepredas to predcasne :)

  • Až přijde krize neprodám nic, jen přikoupím další. Tím snížím průměrnou nákupku a do budoucna dividendový výnos.

 2. Nepřemýšlel si o jiných burzách než české? Pro další rozložení rizika ideální (když bude padat CZ, tak vyděláš jinde).

    • Díky za odkaz. Zatím jsem to jen proletěl ale líbí se mi to. Začal v roce 2013. Postupně za 132K USD si udělal portfólio 80 akcií a v roce 2019 mu vychází dividenda cca 25K USD. Líbí se mi jaké si stanovil pravidla. Přesně o tom to je :)

 3. Ahoj, když to tak hezky funguje, proč do toho nevložíš víc? Třeba 1 000 000? Nebo nechceš investovat víc do akcií, když se blíží stagnace / recese?

  Co si myslíš o indexových fondech?

  • Jednak mám strach z krize, resp. hodlám investovat až přijde a také tolik peněz zatím nemám :)

   Zkouším nějaké fondy Amundi (https://www.amundi-kb.cz/fondy/kurzy-fondu). Testuji CPR Global Gold Mines, CPR Global Resources a teď jsem přikoupil Equity Japan Target. Je zajímavé sledovat jak reagují na různé politické události.

    • Už je zkouším tak rok. Zkusil jsem je jako náhradu za české akcie, které se mi minulý rok zdáli předražené. Přikupuji, když padají. V posledních měsících když vidím jak to šíleně skáče si říkám jestli toho nevyužít a třeba neskákat mezi jednotlivými fondy. Přestup mezi fondy je bez poplatku, tak se tam ta možnost hodně nabízí. Něco k tomu napsat můžu, ale zatím z toho žádné velké peníze nejsou :)

 4. “Drago: Přemýšlel jsem, ale nenašel vhodné dividendové tituly.”

  Přes Fio brookera můžeš nakupovat třeba na NYSE. Zahraniční tituly můžeš hledat zde: https://www.tradingview.com/screener/

  Jakou default si dávám necyklycké sektory, P/E nad deset a DY 3%+ (s Q platby), nad 50K zaměstnanců. Většinou vybírám to co lidi potřebují stále – jídlo, pití a energie. I když teď zvažuji, že vykročím do náhradních dílů na auta (NYSE:GPC)

 5. Já investuji do Dividendových aristokratů v USA. Člověk si musí být vědom měnového rizika, ale i tak to jde. Jsou to akcie co by mohly ustát i rozumnou krizi.

 6. Super report. Já si začal s akciemi hrát před pár měsíci. Takže nasávám know how kde to jde i ten tvůj seriál jsme přelouskal. Mě překvapuje jak hodnotíš vývoj portfolia a jak ty dividendy pokud se nic nezměnilo spíš utrácíš. Na druhou stranu proč ne. Člověk pak má radost z toho že divi rostou. Do počátku taky jedu “české” tituly, protože poplatek za cizí jsou vyšší a teď si plním radost prvních nákupů a divi, ale už spořím (mohl by jsem koupit hned několik, ale chci postupně) na první cizí. A protože Monetu nakupovat nemohu (manželka tam před mateřskou dělal a vlastní pár zaměstnaneckých akcií), ČEZ i když má výnosy velké, tak se mi svým hospodařením v čase nelíbí (jeden z mála snižuje dividendu několik let) tak mám Stock a Kofolu a pro růst Avast. Všechny tři tituly mají “menší div výnosnost, ale mají našlápnuto k solidnímu procentuálnímu růstu v následujících letech zrovna Stock má v plánu 5% div růst dividendy, dále snižuje své už tak nízké zadlužení a má hodně nerozděleného zisku pro další expanzi atd … .

  • Díky. Teď je to takové podivné. Z ČEZ moc chytrý nejsem. Kofolu zvažuji. Dividendy víceméně reinvestuji. Část dostanu na ruku, většinou vybírám na Vánoce, tak pak nemusím vybírat z účtu a tam když mám peníze navíc tak můžu investovat. Stále mám strach z krize. Chtěl bych nakoupit za levno jako každý :)

 7. Moc dobrý článek, taky uvažuji o tom, že začnu s dividendovým portfoliem, ale asi si počkám na Freetrade až se dostane do ČR, kvůli poplatkům

 8. Díky za článek. Pokud si to pamatuju dobře, myslím, že to byl právě tvůj článek z tohodle seriálů, který mi do českých akcií dodal odvahu. Takže taky tvořím dividendové portfolio a snažím se vytvořit stabilní pasivní příjem. Pokud jde o české akcie, můj výběr je vlastně stejný. Kdybys pak chtěl jít do zahraničních akcií, mně se osvědčilo kvůli poplatkům Degiro.

 9. Také se hlásím a děkuji za inspiraci. Na začátku roku 2018 jsem vytvořil portfolio zhruba podobné tvému a byl jsem poměrně úspěšný. Jedinou “chybou” byl asi tehdejší nákup pěti akcií PM za vysokou cenu. Ale stejně, protože jsem nakoupil v lednu 2018, tak jsem měl za rok a půl už dvoje divi-))) Jinak mám ještě ČEZ a Monetu. Zdravím a ještě jednou díky za inspiraci!

Komentáře nejsou povoleny.