Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio – formulář W-8BEN

V minulém přehledu Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XII. jsem zmínil, že se pouštím do amerických dividendových titulů. Popravdě je to úplně jiný obří svět, spousta informací a hlavně možností. Volný čas, když jsem odkázaný jen na mobil, pročítám diskuze a sleduji různé komunity. Pomalu se do toho dostávám a těším se, až se s vámi o všechno podělím. Dneska bych se však rád věnoval souvisejícímu tématu a to formuláři W-8BEN.

Co je formulář W-8BEN

Formulář W-8BEN, Certificate of Foreign Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding and Reporting neboli česky Prohlášení o zahraničním statusu skutečného vlastníka pro účely srážkové daně a pro oznamovací povinnosti je formulář, který vyplňujete pro americký úřad IRS (Internal Revenue Service). Slouží k uplatnění nároku na zamezení dvojího zdanění.

Za běžných okolností platí zahraniční držitelé akcii daň 30 % z dividend. V ČR je však tato daň jen 15 %. Pokud vyplníte u vašeho brokera formulář W-8BEN, tak vám v USA dividendy zdaní jen 15 % srážkovou daní. V ČR pak už daně platit nemusíte, ovšem je nutné správně vyplnit daňové přiznání, ale o tom si povíme začátkem příštího roku :)

Já už jsem tento formulář měl vyplněný několikrát. Potřeboval jsem ho kdysi dávno kvůli nějakému affilu, a také když jsem koncem roku 2012 začínal s akciemi, respektive si založil účet u FIO, tak mi doporučili jej vyplnit pokud bych se rozhodl zkusit trhy USA. Proto také první dividendy, které dorazili z USA byly ponížené jen o 15% daň. Ovšem co jsem nevěděl, že tyto formuláře mají omezenou platnost.

V pátek jsem se rozhodl přikoupit nový zajímavý titul, kdy poměr cena a kurz vyšly hodně příznivě. Po podání příkazu k nákupu se mi objevilo upozornění – Pokud chcete pokračovat v obchodování na burze USA dodejte formulář W-8BEN. Zkusil jsem napsat na podporu, jestli se dá vyplnit někde online, ale doposud mi nepřišla z FIO odpověď. V pondělí jsem tak cestou domů zašel na místní pobočku a vše vyřídil tam.

Formulář W-8BEN má skutečně omezenou platnost. Platí 3 kalendářní roky. Takže když já jsem teď vyplnil ten můj v srpnu 2020, tak další musím dodat ideálně koncem roku 2022.

U FIO to funguje tak, že přijdete na pobočku, řeknete že potřebujete podat W-8BEN, oni vám jej předtisknou a jen 3x podepíšete. Jedna kopie je pro vás, druhá pro FIO (brokera) a třetí mají pokud by to po nich IRS požadoval. Nic se tedy neposílá do USA, pouze na vyžádání.

Závěr

Pokud se rozhodnete investovat do dividendových akcii v USA, tak si při zřizování investorského účtu rovnou vyplňte i formulář W-8BEN, ať nejste překvapeni 30 % srážkovou daní. Zároveň si to chce hlídat i platnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 komentáře u „Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio – formulář W-8BEN“

 1. Dobre pocut, ze si rozsirujes portfolio aj o americke akcie. Hned bude viac srandy :) Videl som, aj ze sledujes na twitteri dividend cultivator, on toho spamuje celkom dost :) ja som par svojich zdrojov napisal sem – https://www.lucas03.com/investovanie-je-teraz-cool/

  Inac popremyslaj o zmene brokera. Zrataj si, kolko by si platil inde (napriklad drzanie v USD, menit kurz cez revolut verzus kurz banky, poplatky za kadeco miesto free brokers ako trading212 alebo aspon degiro).

  investicnigramotnost.cz ma super serie clankov o daniach. Mne W-8BEN u trading212 vyplnili za mna, u degiro s tym mali problem a dania mi to 30% bez moznosti znizenia :(

  Odpovědět
  • Teď mě to opravdu začalo bavit a hledám informace kde se dá. Děkuji ti za odkaz, prostuduji :)

   Poplatky mám na NYSE 7,95 + něco za kurz, ale nezkoumal jsem přesně. Zatím se rozkoukávám. Revolut už mi ukazoval kamarád a udělalo to na mě dojem.

   Odpovědět
   • Zdravim, revolut je fajn, co se tyce nakupu americkych akcii, avsak dividendy plynouci z americkych titulu se zdanuji 30%. Nevite nekdo jestli je tam taky moznost formularu W-8BEN pri obchodovani?

    Odpovědět
 2. Ano, vyplňuje se hned při registraci. Nicméně Revolut nemá tak dobrý servis (např přehled ročních zisků, ztrát atd.) jako většina standardních brookeru. Teď sám uvažuji o tom, že ho opustím

  Odpovědět

Napsat komentář