Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XV. – shrnutí za říjen 2020

Říjen byl opět zajímavý. S tím jak se blížily volby v USA spousta titulů šla dolů ještě více.

Krátké shrnutí

Investovat do akcií jsem začal koncem roku 2012. Nebylo na tom nic náročného, prostě jsem zašel do Fio, zřídil si účet pro investování přes e-Broker. Celá akce trvala chvíli, včetně vyplnění investorského dotazníku. Měl jsem jasný plán – vybrat si zajímavé akcie, které pravidelně vyplácejí dividendu a ty postupně hromadit. Po prostudování možností, které nabízel český akciový trh jsem se chtěl dostat na roční dividendu 6 % z investované částky a to včetně daní (na dividendu se uplatňuje 15% srážková daň – tu vám strhne banka při vyplácení).

Jak mi to postupně šlo se můžete přečíst v předchozích článcích.

Co je nového

💰 Kvartální dividendy

Pomalu začínají chodit další kvartální dividendy z USA. Na to si člověk zvyká rychle :)

Za říjen celkem:

 • IRM +8,42 USD (1,85 %)
 • MO  +8,04 USD (1,76 %)
 • SPG +8,84 USD (1,78 %)

Upravil jsem si kvůli dividendám i tabulku. Přidal jsem sloupec zdali akcie vyplácí kvartální anebo roční dividendy a sloupec s číslem měsíce v kvartále, kdy je dividenda vyplácena. Je to spíše pro zajímavost.

🔼  Nákup Pilulka lékárný v rámci IPO

O IPO Pilulka jsem psal samostatný článek. S nákupem jsem váhal kvůli ceně. Nevěděl jsem kolik bude ideálně dát zdali se vše upíše. Pokud by se neupsalo, tak by Pililka jako růstová akcie byla zlámáním. Nakonec bylo hodně přeupsaná a musel jsem za balík akcií dát maximum. Kvůli vysokému zájmu byla akcie přidána i do burzy RM-Systému. Původně to měla být jen burza START. I tohle vedlo k velmi úspěšnému začátku. Titul výrazně poskočil hned první den obchodování. Pak došlo ke korekci a následnému postupnému růstu.  Tak uvidíme jak si povede dál.

Zdroj: Fio e-Brooker

🔼  Nákup Cisco Systems, Inc. (CSCO)

Ke konci října to bylo zralé na velké nákupy. Trh padal dolů a spousta skvělých titulů s ním. Nafta a zemní plyn, které si stále myslím že jsou dobré investice mi už trochu začaly nahánět hrůzu a tak jsem se opět podíval po zajímavých technologických titulech. Pro nákup mi byl inspirací článek 5G Stocks To Buy And Watch, který shrnuje firmy, které budou těžit z technologie 5G. Popravdě by se z nich dalo poskládat celkem slušné portfólio.

Nakonec jsem zvolil společnost Cisco Systems, Inc. Firma roste a daří se jí, vyplácí menší dividendu a má spoustu volných prostředků pro další růst. Za tu výprodejovou cenu, která byla v říjnu se hodí i do mého dividendového portfólia. Nakonec včetně poplatků jsem nakoupil za cca 36,56 USD/kus. Čistá dividenda vychází na 3,93 %. Nicméně počítám do dalších let s její růstem.

Změny a zajímavosti

Energy Transfer LP (ET) snižuje “dividendu”

Nepříjemná zpráva, která poslala akcie z 6 USD na 5 USD. ET je LP takže nevyplácí klasickou dividendu ale podíl na zisku, což se daní vyšší daní. Pokles bude z 0,305 USD na 0,153 USD u příští vyplacené kvartální dividendy (ex. date je 5.11, výplata 19.11). Dividendový podíl je teď i tak 23,69%, resp. nějakých 14,5 % po daní, což je neskutečné.

Njn nafta a zemní plyn dostává pěkně na zadek.

Aktuální stav portfólia

Jak jsem zmínil posledně chtělo by to asi už jiný druh grafu. Počet titulů v porfóliu už je 20 a to už nevypadá na koláčovém grafu dobře.

Koncem října celé portfólio výrazně spadlo. Tento týden jsou trhy v zelených číslech, a tak podle přepočtů z mých tabulek, které započítávají i kurzy jsem -7,12 % (minulý přehled bylo -9,8 %). Do tohoto nejsou započteny dividenda.

Závěr

Uvidíme jak dopadnou volby v USA. To bude mít na trh velký vliv. Co se týká mých plánů nakupovat, tak stále koukám na technologické akcie, co vyplácí dividendu. V hledáčku mám celkem 22 titulů (nově CFG, ABBV a HPQ). Nicméně zvažuji že bych přikoupil i tituly, které už mám (T, MO, XOM). Příležitostí je teď neskutečné množství.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

14 komentářů u „Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XV. – shrnutí za říjen 2020“

 1. Zajímavý přehled. Musím říci, že se mi tvé články o investování čím dál tím více líbí. Bwt, chtěl jsem si něco najít o Zonky, protože vím že jsi se tomu dříve docela věnoval a koukám nemáš na webu vyhledávání. Nakonec jsem se k tomu čemu jsem chtěl se dostat, dostal přes Google, ale nechceš radši nějak znovu integrovat vyhledávání na web? :-)

  Odpovědět
  • Zdravím, Zonky jsem začátkem roku nějak zabalil protože tam bylo stále obtížnější a obtížnější investovat. Tržiště prázdné anebo rezervované a ta jejich 2FA mi lezla pěkně na nervy. Také jsem nevěděl jak vážně to bude s coronavirem a českou ekonomikou. Koncem září jsem zjistil, že mám cca 1/4 zpět v cash. Lidi splácí rychle. Tak jsem začal zjišťovat, jak to vůbec rozumě proinvestovat a jedinou cestou je jejich aplikace na mobil. Tak se dostaneš k rezervovaným částem půjčky. Navíc člověka netrápí 2FA a nutnost řešit SMS. Chce to ale koukat tam 3x – 4x za den. Počítám že do konce listopadu se mi podaří komplet zbavit hotovosti, co tam mám. Nedávám do půjček více než 200 CZK.

   Vyhledávání se tu moc nepoužívalo (bylo cca 300 hledání za rok), tak jsem to dal pryč. Vrátit jej není problém.

   Odpovědět
 2. Pekné portfólio sa to nabaľuje postupne. Ktovie ako celkovo ešte budú reagovať akcie a trhy na US voľby ale v každom prípade z dlhodobého hľadiska myslím že na 100% máš úspešnú stratégiu investovania.

  Odpovědět
  • Zdravím, protože mám hodně v bankách, které jsou teď dole :)
   Jinak motivace jsou dividendy, které do toho započtené nejsou. Tohle je z roku 2019:

   To bylo než jsem se do toho v roce 2020 pořádně pustil.

   Odpovědět
   • dividendy mas 3-4%, teda viem, ze ty mas investovane v akciach, kde vies spravit aj 10%, ale to myslim nie je udrzatelne.

    takze ta strata je len za rok 2020? Rad by som to videl na digrene, nechces mi poslat transakcie? Aspon checknem, ci sa daju pridat ceske akcie do digrinu :)

    Odpovědět
    • Ještě před krizí mi vycházel čistí zisk z dividend přes 7 %. Já to bral jako alternativu k životnímu pojištění, fondům, spořícím účtům atd. Nějak jsem nepočítal že by akcie rostli a já z toho něco měl. Díval jsem se na to jako na investované peníze, které vydělávají další peníze. Ostatně u českých akcií se nic takového ani nečekalo. Který titul tady může vyrůst o 100% za rok? To se mi povedlo jen jednou s O2, když se dělil na CETIN :)

     Já to beru tak že není ztráta dokud neprodám :)

     Pak jsem zkusil akcie USA a tam už je to jiné. Když jsem viděl tituly jako Netflix, Tesla, Amazon atd. tak jsem začal o tom uvažovat. Ale je to moc nové a musím to nejdřív pochopit. Doteď jsem se maximálně řídil P/E a EPS, což na nějaký value investing nestačí :)

     Postupně do toho ale pronikám a hlavně už mám i odvahu si i něco zkusit. Třeba nákup Pilulka. Do toho bych začátkem roku ještě nešel. Teď se mi líbí třeba ta myšlenka 5G portfólia atd.

     Odpovědět
 3. Ahoj, své portfolio hlídáš na Digrin.com nebo je to jen reklama?

  Máš nějakou Excel tabulku s nějakými daty? Nechceš se o ní případně podělit?

  Odpovědět
  • Zdravím, Digrin nepoužívám mám vlastní řešení v Open Office Calc, kde mám evidenci + přepočty jak se která akcie vyplatí vzhledem k dividendům (o kolik musí klesnout, jak si vede v porovnání s porfóliem atd.). Je to několik stránek. Vypadá to nějak takto:

   K tomu mám ještě téměř celé portfólio v Yahoo! Finance + akcie co sleduji, aby mi k tomu posílal alerty + jsem snadněji dohledal potřebné informace, články k tématu atd. Občas se hodí i diskuze k jednotlivým akciím.

   Graf mého portfólia (BCPP + NYSE) najdeš na konči každého měsíčního přehledu.

   Odpovědět
   • Zdravím, byl byste ochotný z ní vytvořit “vzor” a nasdílet jí zde na webu pro vaše čtenáře? Zkoušel jsem už různé tabulky z netu, ale pořád ne a ne najít tu správnou, která by mi vyhovovala. Ta vaše se zdá být to pravé. Myslím, že by to komunita, která vás sleduje, ocenila.

    Díky za reakci

    Odpovědět
    • Není to žádná sláva. Spousta věcí se tam dělá ručně. Původně to mělo být na občasné investování do českých akcii + evidenci obchodů. Musel jsem tam ale přidat další měny + NYSE a není tam ta automatizace. Teď spíše přemýšlím že to kompletně předělám. Jen jsem na vážkách jestli opět Open Office Calc anebo rovnou PHP + MySQL + Google Charts.

     Odpovědět

Napsat komentář