Vyplatí se doména .biz v ČR?

biz.gifJako už mnohokrát mě k článku inspirovalo jedno vlákno na webtrhu. V podstatě se v něm někdo zmínil, jestli už nastal čas na .biz domény. Bohužel nemám žádný rozsáhlejší scan DomainWalkera, protože testování .biz domén ve větším rozsahu naráží na pár technických problémů pokud jde o who is. Ale teď zpět k .biz doménám. Krátké shrnutí určitě neuškodí.

Biz domény jsou velice mladé. Představeny veřejnosti byly v roce 2001. Nejedná se o sponzorovanou doménu jako v případě .mobi nebo .asia, prostě o doménu, která má za úkol přežít jen z poplatků. Její hlavním úkolem bylo ulehčit přetížené .com doméně. Biz znamená business. Ačkoliv je doména primárně určená pro obchodní sféru ve výsledku na ní najdete prakticky cokoliv včetně adult obsahu nebo warez. Velkou podporu má hlavěn v Turecku, protože v tamním jazyce znamená biz my. Biz se ještě pořád nevzpamatovala ze špatného začátku a mnoho starších domainerů jí považuje za odpad internetu, podobně jako .info. Nová generace už k ní tak negativní přístup nemá.

– Počet indexovaných stránek s .biz TLD na google: 91,9M (.com 16,5G)

– Počet indexovaných českých stránek s .biz TLD na google: 1,2M (14,9M)

– Od 7.2007 do 6.2008 bylo zaregistrováno 637,651 .biz domén

– Od 7.2007 do 6.2008 bylo prodlouženo 914,456 .biz domén

– Od 7.2007 do 6.2008 bylo smazáno 727,490 .biz domén

– Nejvíc .biz domén je registrováno u godaddy.com

Cena za registraci .biz domén:

Godaddy.com 14,99* USD

Dynadot.com 8,99 USD

Moniker.com 8,02 USD

* bez ICANN poplatku 0,20c

Co se týká progressu domén tak jsou vyprodané LLL domény. Jejich cena se pohybuje 20 – 50 USD, většina domainerů se jich ale snaží zbavit nebo je nechat expirovat. Na TDNAM.com se jich dá spousta koupit s cenou 10 – 20USD + cena prodloužení u goddady.com. Na namepros.com se dají koupit za 20 – 30USD v závyslosti na kvalitě.

V Čechách se používají jako náhrada za za často spekulanty obsazené .com, .net a .info domény. Cena za jednoslovné kvalitnější české keywordy se pohybuje v tisících Kč. Méně kvalitní jsou v řádech stovek korun a dvouslovné jsou takřka neprodejné. Stále se dají sehnat poměrně hezké keywordy. Například včera jsem registroval doménu sazeni.biz na které buduji vícestránkové MFA.

Výhledově to s .biz nevypadá nijak slavně. Top české keywordy si ale určitě zachovají svoji cenu i do budoucna.

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.