ČNB drží sazby na 7 %, tak proč mám na běžném účtě nulu a co s tím?

Můj první osobní účet jsem si založil u KB. Přiznám se, že už ani nevím kdy to bylo. Tak 20 let? Stále ho tam mám a i přes všechny ty vyšší poplatky, jsem neměl nikdy důvod banku měnit, protože jsem nikdy nenarazil na zásadnější problém. Pomineme li nemožnost si vše nastavit online a ty poplatky. Jenomže tohle “jsem spokojený, tak proč bych s tím něco dělal” vede ke stagnaci.

Na účet u KB mi chodí peníze a platím z něj všechno možné. Mám to většinou spočteno tak, že ke konci měsíce mi tam zbude “rezerva na 6 měsíců” a zbytek jde do investování. Tuto rezervu tam víceméně bez zásahu držím už několik let a s nulovým úrokem. Vždy jsem to bral jako něco, co potřebuji mít ihned po ruce pokud bude potřeba.

Nedávno jsem mluvil s kámošem, který také rád investuje do akcií, krypta atd. Musel s účtem ke KB tuším kvůli hypotéce. Řekl mi že byl něco řešit na pobočce a při té příležitosti se ptal na úročení, poplatky atd. Prostě proaktivně se všude snaží vždy získat lepší podmínky, což je super vlastnost. No a nabídli mu Konto Bonus.

Konto Bonus je forma spořícího účtu u KB, kde můžete držet hotovost a kdykoliv jí převést na svůj osobní účet. Úročení je 2 % základ + 1,5 % fixní bonus a dalších 1,5 % pokud každý měsíc pošlete peníze na nějaké KB investiční produkty. V pohodě tak můžete mít 3,5 % p. a. , s měsíčním úročením, přitom peníze nejsou nijak vázané. Říkám si že to není špatné a proč mě to nenapadlo už dříve.

Vrtalo mi to hlavou a říkám si, že jsem tedy pěkná lama. Těch 3,5 % není moc, ale v pohodě to zaplatí všechny poplatky a zbude dost navíc ještě třeba na další investování.

Pak mě začala nahlodávat chamtivost a říkám si, že třeba podobný produkt mají i jinde. Skutečně jsem jich několik našel, většinou s nějakým horním limitem. Shodou okolností jeden z nejlepších má Fio a nazývá se Fio konto. Úročení je 5,5 % a horní limit 200K CZK. Úročení je měsíční, vedení bez poplatků.

U Fio mám osobní účet, který jsem si založil při zřizování investičního účtu pro e-broker. Takže tam zřídit tento další online nebyl problém, stačilo potvrdit nové podmínky a promazat přes 200 nepřečtených zpráv a varování.

Závěr

Když nad tím přemýšlím tak úročení 5,5 % není vůbec špatné. Pokud mám u dividendového portfólia dlouhodobí cíl držet se nad 6 % divi po zdanění, tak tohle je v omezené míře jen o trochu horší a rizikem je jen CZK.

Jistě akcie vám mohou poskytnout další zhodnocení růstem, ale dokud neprodáte tak peníze nemáte. Trh léta nahoru a dolů. Kdo drží ten nakonec vyhraje, ale koukněte se jak dlouhý je tento bear market. Proto mám radši dividendy než buybacky. Jsou to peníze na ruku, které se dají dále investovat.

Co tím vším chci říct. 5,5 % je podle mě celkem atraktivní úročení. Mít část investičního portfolia takto zainvestováno mi přijde v pohodě, zvláště v bear marketu. Navíc v tomto konkrétním případě si peníze můžete kdykoliv vybrat, takže to je v podstatě úročení peněz, které zatím nemáte zainvestované. Hrát se s tím dá poměrně slušně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 Replies to “ČNB drží sazby na 7 %, tak proč mám na běžném účtě nulu a co s tím?”

 1. Celkem mě překvapuje tvoje neznalost v tomto. Já aktivně protáčím právě Fio konto, do 1mil jsem měl unicredit bank do 1mil (zakládal jsem cca rok zpět) – také okamžitě k dispozici bez podmínek, také 5.5% – teď už jsem ty peníze střelil ..
  …dobrých pár desítek tisíc ročně za hodinku práce, když k tomu připočtu, že to stejný pomáhám rodičům a prarodičům, tak se dostaneme na stovky tisíc za rok za pár kliknutí, bez rizika (do 100tis eur je to také pojištěné)

  1. *naopak se to riziko ještě s níží, pokud člověk má nad 100k eur u jedné banky:))

   PS: strč si to tlačítko “TOP” kam slunko nesvítí, několikrát jsem na to omylem kliknul ;-D

   1. “Banka přece nekrachne” ..co třeba sberbank ? Známej stále čeká na cca 500k od (myslím) Spořitelny (to byla právě částka nad limitem), zajímavý je, že to měli pod právnickou osobou a stejně jim těch 100k eur poslali – což nebyla myslím povinnost.. hlouběji jsem to nezkoumal

    1. Chce se to držet do toho limitu v těchto případech. Jakmile jde člověk nad, tak už je to investice jako každý jiná. Spíše přemýšlím kolik jim zbylo v tom fondu z kterého se to má vyplácet po krachu Sberbank.

  2. Souhlasím, prostě jsem se o to nezajímal a nějak jsem podvědomě akceptoval, že “finanční rezerva” musí být ihned k dispozici, takže se musím smířit s tím nulovým úrokem. Velká chyba co mě stála peníze.

 2. Vždy jsem to bral jako něco, co potřebuji mít ihned po ruce pokud bude potřeba….
  Já tedy nevim jak u KB, ale já mám spořící účty u FIO, mBank, Creditas (5,9%) a všude tam můžu okamžitě vybrat!
  Nechat šest platů hnít na běžném účtu s 0% docela plýtvání :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.