CloudFlare ($NET) – Q4/2022

CloudFlare ($NET) je jedna z větších pozic v mém rostoucím portfóliu. Celkem jsem postupně nakoupil 3x a navíc mám pár pozic i na spekulativním přes eToro. Cloudflare je americká technologická společnost, která poskytuje řadu služeb pro webové stránky a aplikace. V minulosti to byla hlavně kybernetická ochrana a CDN. Od minulého roku však nabízí i cloudové úložiště a spouštění skriptů. Její konkurenční výhodou je obří celosvětová síť.

Finance

Finanční čísla většinou nebývají u CloudFlare moc zajímavá, protože se snaží držet na nule, ovšem v posledním konferenčním hovoru zaznělo, že už to neplatí. Začínají tvořit free cash flow. Rok 2023 tak pro ně už bude ziskový a také prý budou platit více daní.

 • Společnost vygenerovala 274,7M USD, což je meziroční nárůst 42 %.
 • Náklady na provoz byly 195,7M USD.
  • Investiční výdaje na údržbu celosvětové sítě představovaly v Q4 10 % příjmů.
  • Výdaje na prodej a marketing činily v Q4: 113M USD. Náklady klesly z 44 % -> 41 % Y/Y.
  • Náklady na výzkum a vývoj činily v Q4: 49,4M USD. Pokles z 19 % -> 18 % Y/Y.
  • Všeobecné a administrativní náklady v Q4: 33,3M USD. Pokles z 14 % -> 12 % Y/Y.
 • Gross profit byl 215,5M USD (+38,6 %)
 • EPS 0,06 USD
 • Free cash flow 34M USD, očekávají že za rok 2023 budou free cash flow positive
 • Společnost má 1,6M USD v hotovosti, peněžních ekvivalentech a realizovatelných cenných papírech
 • Dosáhli hrubé marže (gross margin) za Q4 77,4 % (dlouhodobý cíl je 75 až 77 %).
  • Za celý fiskální rok 2022 to bylo 78,2 %.

Výhled

Pro Q1/2023 očekávají tržby v rozmezí 290 až 291 milionů USD, což představuje meziroční nárůst o 37 %.

Pro celý rok 2023 očekávají tržby v rozmezí 1 330 až 1 342 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 37 % ve středním bodě.

Poté, co ve druhé polovině loňského roku dosáhli kladného free cash flow očekávají, že za celý rok 2023 už budou free cash flow positive.

Jinými slovy už nebudou pálit peníze.

Další zajímavá čísla

 • V roce 2022 měli 162 086 platících zákazníků, což představuje přírůstek zhruba 22 000 platících zákazníků a meziroční nárůst o 16 %.
 • Přibylo 134 velkých zákazníků (s útratou 100K+ USD/rok).
 • Rok zakončili s 222 zákazníky, kteří utratili více než 500K USD, což je meziroční nárůst o 83 %.
 • Rok zakončili s 85 zákazníky, kteří utratili více než 1 milion USD, což je meziroční nárůst o 52 %.
 • Aktuálně mají 2042 velkých zákazníků, včetně 33 % z žebříčku Fortune 500.
 • Tržby od velkých zákazníků vzrostly meziročně o 56 % (tvoří 63 % celkových tržeb).
  • Během Q4 také přidali rekordní počet nových zákazníků, kteří platí více než 500K USD ročně.
 • Ve fiskálním roce 2022 představovali velcí zákazníci 61 % celkových příjmů ve srovnání s 54 % celkových příjmů v roce 2021 a 46 % v roce 2020.

Noví velcí zákaznicí

Energetická společnost z žebříčku Fortune 500 podepsala tříletou smlouvu v hodnotě 1,6M USD, kdy nahradili konkurenční řešení.

Telekomunikační společnost z žebříčku Fortune 500 podepsala roční smlouvu v hodnotě 400 000 USD na poskytování části služeb Cloudflare.

Přední společnost zabývající se generativní AI podepsala roční smlouvu na 1M USD. Tato společnost byla uživatelem bezplatné vrstvy od roku 2017 a tato dohoda původně začala jako relativně malá příležitost pro bránu DNS, která měla nahradit Cisco umbrella. Když však koncem listopadu debutovala jejich aplikace v prohlížeči, poptávka po obsahu generovaném AI této společnosti naprosto explodovala. Jejich nastavení Azure Front Door se rychle ukázalo jako nedostatečné pro zvládnutí obrovské zátěže jejich služeb od legitimních uživatelů, stejně jako pro zabránění podvodným uživatelům vyčerpat jejich zdroje. Začali s CDN, bránou DNS a dalšími funkcemi. Aktivně hledají další cesty pro rozšíření, abych podpořili jejich růst, stejně jako nové případy využití modelů a aplikací AI s Cloudflare Workers, API Shield, imagery sizing a dalšími.

Osobně si myslím, že se jedná o OpenAI a ChatGPT. Ten čas spuštění by seděl, a také jsem si všiml že nahradili původní captchu tou od Cloudflare.

Evropská společnost poskytující finanční služby podepsala pětiletou smlouvu v hodnotě 1,8 miliardy dolarů a nahradila tucet různých dodavatelů zabezpečení a sítí společností Cloudflare. (Po obdržení souhlasu regulačních orgánů)

Tohle je také zajímavé. Přijde mi, že CloudFlare se moc do EU netlačí. Problém může být GDRP. CloudFlare se to snaží řešit přes “data localization suite”, který je prý pro zákazníky právě kvůli zákonům klíčový. V EU ale není nic jisté.

Poskytovatel veřejných služeb v Africe podepsal smlouvu na 75 měsíců v hodnotě 2,8M USD na podporu zavádění průmyslového IoT. Využívají inteligentní síť Cloudflare k monitorování 3 300 senzorů, které sledují přepravu materiálů.

Stát Severní Karolína podepsal tříletou smlouvu na 3M USD. Stát se na CloudFlare původně obrátil v rámci projektu Athenian Project s žádostí o bezplatnou pomoc při zabezpečení voleb. Poznal sílu Cloudflare, využil CloudFlare k ochraně své volební infrastruktury a podepsal smlouvu o rozšíření ochrany Cloudflare na 50 státních úřadů.

Společnost z žebříčku Fortune 500 poskytující finanční služby rozšířila své vztahy se společností Cloudflare a podepsala tříletou smlouvu na 1,1M USD. Společnost je zákazníkem Cloudflare od roku 2014 a využívá základní aplikační služby. Chtěli konsolidovat dodavatele, snížit náklady, získat větší flexibilitu a přejít od staršího on-premise hardwaru k moderním cloudovým službám.

FedRAMP certifikace ke .gov doménám

Clouflare získal certifikaci FedRAMP. První federální zakázka po certifikaci vedla k pětileté smlouvě na provoz registru .gov v hodnotě 7,2 milionu dolarů.

Státní sektor tvoří pouze 3 % příjmů.

Poznámky k číslům a varování

Cloudflare pokračuje v investicích, aby získali obrovský trh, který na ně čeká. Nicméně jsou obezřetní kvůli ekonomickému zpomalení. To už také pocítili, když někteří zákazníci více váhají s novými a rozšiřujícími smlouvami.

Díky sledování síťového provozu v oblasti ecommerce a sledování trendu viděli příznaky zpomalení už v roce 2021 a tak se začali připravovat. Začátkem roku 2022 tak omezili najímaní nových zaměstnanců. Díky tomu nemuseli propouštět anebo významně škrtat.

Pro představu, v roce 2022 se do společnosti Cloudflare přihlásilo přes 400 000 lidí na přibližně 1 300 pozic. Celkový počet zaměstnanců se meziročně zvýšil o 32 %, takže na konci čtvrtletí měli přibližně 3 220 zaměstnanců.

Poznámka ke konkurenci

V konferenčním hovoru zazněl i dotaz jak vidí konkurenci.

 • Konkurence roste akvizicemi. Tím však vzniká několik samostatných sítí.
 • Vybudovat CloudFlare trvalo 12 let.
 • Ani velkým firmám se do toho nechce, přitom peněz mají dost. Zmíněn byl třeba Microsoft.
 • Konkurenční výhoda CloudFlare přitom roste, protože tím jak se pod ně přidávají další poskytovatelé internetu (ISP) tak jsou v rámci jedné sítě a ve výsledku pak jejich zákazníci mohou dojít k cíli a přitom neopustit síť CloudFlare.

Závěr

V konferenčním hovoru padl dotaz i na teď tak oblíbenou AI a jaký to bude mít vliv na poptávku po různých službách. CEO CloudFlare k tomu měl opravdu zajímavé komentáře, které vedou k zamyšlení. Nicméně je to poměrně dost textu, takže si to necháme na samostatný článek ;)

Co se týká CloudFlare ($NET), tak jsem s investicí spokojený. Věřím že akcie může pěkně růst, ovšem spíše to bude záležet nakolik budou ochotni přeplatit investoři technologický sektor jako takový.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.