Nový REIT v dividendovém portfoliu – Crown Castle Inc. (CCI)

Po 125 dnech jsem konečně něco přikoupil do mého dividendového portfólia. Jednak jsem navýšil pozici v $AMT a nově jsem přidal podobnou společnost Crown Castle Inc. ($CCI).

UPOZORNĚNÍ: Moje pokusy o investování/spekulace berte s rezervou. Já to dělám pro zábavu a jsem smířený s tím, že můžu o peníze přijít.

Kdo je Crown Castle Inc. ($CCI)

V krátkosti je to americká společnost (REIT) poskytující služby infrastruktury pro telekomunikační průmysl. Crown Castle vlastní a provozuje konektivitu například pro mobilní operátory, poskytovatele pevných linek a datacentra. Vlastní 85 tisíc mil (cca 136 tisíc KM) optických tras, 40 tisíc věží pro montáž antén a 115 tisíc zařízení typu “Small Cells” (takové ty krabičky co se montují na sloupy, které posilují/rozšiřují mobilní signál).

Chce se zaměřit na 5G, Edge computing a CBRS

5G

5G je nejnovější generace mobilních sítí, která nahrazuje současný standard 4G. 5G přináší významné zlepšení v oblastech jako jsou rychlost, spolehlivost a kapacita sítě, což umožňuje nové aplikace a služby, jako jsou vysokorychlostní mobilní připojení, širokopásmová videa, chytré města, virtuální a rozšířená realita a mnoho dalších.

5G také přináší nízké latence, což znamená, že data se přenášejí rychleji mezi zařízeními a sítí, což je klíčové pro aplikace, jako je řízení autonomních vozidel nebo služby v reálném čase. 5G také umožňuje větší kapacitu sítě, což znamená, že více zařízení může být připojeno současně bez ztráty kvality služby.

5G je klíčovou technologií pro budoucnost digitálního světa a bude mít zásadní vliv na mnoho oblastí, jako je průmysl, zdravotnictví, energetika a mnoho dalších. Společnosti jako Crown Castle se specializují na poskytování infrastruktury pro 5G sítě, aby umožnily svým klientům využívat výhody této nové technologie.

Edge computing

Edge computing je architektura počítačového systému, která umožňuje výpočetní operace provádět přímo na místě, kde jsou data vygenerována, místo toho, aby byla data posílána do centrálního datového centra nebo cloudu. Edge computing pomáhá zlepšit rychlost, efektivitu a spolehlivost aplikací tím, že se výpočetní nároky přesouvají blíže k zdroji dat.

Edge computing se často používá v oblastech, jako jsou IoT (Internet věcí), kde zařízení generují velké množství dat, která by byla příliš složitá a nákladná na přenos do cloudu. Edge computing také umožňuje, aby aplikace fungovaly bez přerušení i v případě, že se vyskytne výpadek sítě nebo internetového připojení, protože výpočty jsou prováděny lokálně.

Edge computing je klíčovou technologií pro rozvoj sítí 5G, protože umožňuje vysokorychlostní a nízkolatenční přenos dat mezi zařízeními na okraji sítě a centrálními datovými centry. Společnosti, jako je Crown Castle, se specializují na poskytování infrastruktury pro edge computing, aby umožnily svým klientům využívat výhody této technologie.

CBRS (Citizen Broadband Radio Service)

Jedná se o frekvenční pásmo v oblasti 3,5 GHz v USA, které bylo vyhrazeno pro bezdrátové služby a aplikace v režimu “sdílení pásma”. To znamená, že toto pásmo může být sdíleno mezi různými typy služeb, jako jsou komerční sítě, soukromé sítě a vládní služby. CBRS je klíčovým pásmem pro rozvoj sítí 5G v USA, protože umožňuje operátorům využívat široké frekvenční pásmo pro poskytování vysokorychlostního bezdrátového připojení. Společnosti jako Crown Castle se specializují na poskytování služeb pro tento frekvenční pásmo a nabízejí svým klientům řešení pro připojení k síti CBRS.

Finance

Market cap (09.02.2023)62,11 G USD
Enterprise Value89,91 G USD
Celkový dluh27,96 G USD
Cash0,16 G USD
Revenue 20226,99 G USD
Adjusted EBITDA 20224,34 G USD
Vyplaceno na dividendách 20222,60 G USD
Zisk 20221,67 G USD
Dluhu splaceno4,20 G USD

Jak je vidět z grafu více investují do věží než do optiky, ale z těch pak mají větší % zisk. Věže jsou navíc klíčové pro 4G a 5G

Jako REIT si půjčuji peníze a z toho financují akvizice a další výstavu, ale je vidět že část financují i ze zisku. Co mě překvapilo, že dělají také buybacky akcií.

Co se týká finančních výsledků, tak rok 2022 pro ně dopadl celkem dobře. Obrat z pronájmu vzrostl o 10 % a AFFO o 6 % (AFFO je finanční ukazatel, který se používá k měření finančního výkonu REIT, odpovídá zisku z operací společnosti po odečtení nákladů na údržbu a obnovu majetku a po zohlednění dalších nákladů spojených s provozem).

Vyhlídky

$CCI poskytuje v podstatě konektivitu, která je pro řadu společností kritická. Není to něco co můžete ze dne na den změnit, protože jsou to dlouhodobé kontrakty. Optiku a věže navíc nemá každý. Optika se kope dlouho a věže nejsou zrovna něco, na co se snadno získává povolení, takže nových moc nepřibývá.

Podle prezentace z listopadu 2022, pokud vezmou smlouvy na následujících 7 let tak mají zajištěné kontrakty v hodnotě 41 miliard USD. Na věže a “small cells” mají roční prodloužení 98 – 99 %. První smlouva se navíc podepisuje na 10 let.

Počítají, že dále budou investovat do dalšího rozvoje infrastruktury. Chtějí i nadále diverzifikovat mezi optiku, věže a “small cells”.

Počet uživatelů mobilů roste, jsou náročnější na data, stejně tak firmy, které potřebují mít svou infrastrukturu online.

Dividenda

Společnost vyplácí pravidelnou dividendu, která postupně roste. Aktuálně při ceně 141 USD/akcie a dividendě 6,26 USD vychází dividendový výnos 4,44 % (3,77 % po zdanění). $CCI se má za cíl růst dividendy o 7 % – 8 %, ale daří se jim 9 %.

Dividenda CCI

Závěr

Na CCI jsem narazil, když jsem hledal REIT zaměřený na datacentra, který není tak drahý. Když jsem zjistil že dělají optiku tak jsem se na to podíval trochu více. Vypadá to na takovou tu nudnou akcii, která pomalu ale jistě poroste nahoru.

Uvidíme co se v následujících týdnech bude dít. Rád bych přikoupil ještě nějaké technologie, ale vypadá to, že vše už letí pěkně nahoru. Samozřejmě REITy, které mají velké dluhy drží sazby dole, což je zajímavá příležitost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.