Miliarda domén

Momentálně je registrováno kolem 350 milionů domén a jejich počet mírně roste. Přemýšleli jste však, kolik už unikátních domén bylo registrováno celkem? Podle DomainTools před pár týdny 1 miliarda!

DomainTools, LLC je americká společnost se sídlem v Settle. Spravuje a rozšiřuje databázi domén, IP adress a WHOIS dat. Provozuje řadu nástrojů, které se  používají na ochranu obchodních značek, hodnocení domén a výzkumu kyberzločinu. Umí toho však daleko více, propojením všech dat můžete zjistit naprosto vše o doménách a jejich majitelích za posledních 17 let. Zároveň archivují screenshoty webů na těchto doménách, takže vědí co na nich kdy bylo.

Před pár týdny vložili do databáze doménu s pořadovým číslem 1 miliarda, což je rozhodně historický okamžik. Na druhou stranu sami přiznávají že miliarda domén tu mohla být už dříve. gTLD mají veřejné zónové soubory, tedy seznamy domén s denní aktualizací. Naproti tomu řada ccTLD takovéto data neposkytuje. Mezi ně patří i .cz. DomainTools tak musí spoléhat na své roboty, kteří prohledávají DNS a internet.

Většinu domén se jim podaří najít, ovšem existují i takzvané „temné domény“ (dark domains), ke kterým nikdy nebyl vedený veřejný DNS záznam.

Na oslavu 1 miliardy domén se rozhodli publikovat pár zajímavých statistik.

 • Nejvíce domén bylo .com. 434M jich bylo registrováno a už nikdy prodlouženo.
 • Z domén, které měly alespoň tisíc registrací je na tom nejhůře .realty. 97 % registrovaných domén nebylo nikdy prodlouženo.
 • Naopak nejméně smazaných domén má .boston. Z celkem 22.100 domén bylo smazáno a neregistrováno znovu 0,3 %.
 • Nejaktivnější ccTLD je v Evrope (110M), pak Oceánie (54M), Asie (44M), Jižní Amerika (16M) a 12M v Africe. Severní Amerika měla registrováno jen 14M domén a polovina z toho připadá na Kanadu a Mexiko. USA prostě svou národní doménu .us stále moc neberou. Jednoznačně zde vede nadnárodní .com.
 • Nejregistrovanější řetězce, které se nacházeli na více jak 700 TLD:
  1. amazon
  2. bitcoin
  3. www
  4. whatsapp
  5. blockchain
  6. microsoft
  7. yahoo
  8. mail
  9. oculusrift
  10. google
 • Celkově existuje jen 150 řetezců, které byly na více jak 500 TLD a to včetně vtipných jako: „iot“, „startup“, „hello“, „cannabis“, „the“ anebo „matt“

A jak bylo dosaženo takto vysokého čísla? Spousta domén vznikla díky „domain tastingu“ – což je možnost si doménu vyzkoušet bez placení a následně jí zrušit, dále v důsledku práce botnetů, které generovali algoritmem domény a platili je z ukradených kreditních karet a samozřejmě i rozdávání domén v rámci promoakcí či za zlomek původní ceny. Takto vzniklo a ještě bude vznikat nepřeberné množství domén, které vlastně nikdo pořádně nevyužije.

Ostatně vsadím se, že stejně jako já i vy máte spousta „temných domén“ domén, které jste nikdy nepoužili ;)

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *