.xyz

.xyz je aktivní nTLD, kterou spravuje registr XYZ.COM LLC. O technické zázemí se stará společnost CentralNic.

.xyz byla prezentována jako skutečná generická doména pro každého. Necílila na žádnou konkrétní skupinu uživatelů. Ovšem marketingová kampaň zahrnovala ve velkém koncept „Generace XYZ“.

Historie

Zakladatel XYZ.COM LLC Daniel Negari měl v plánu vybudovat na xyz.com vše co zákazník bude potřebovat pro své online projekty – registrovat doménu, vytvářet weby a spravovat svůj online majetek (online assets). Společnost XYZ.COM se stala ICANN akreditovaným registrátorem, který splňoval i požadavky Verisign a PIR pro prodej .com, .net a .org domén. Poté co ICANN ohlásil New gTLD Program, tak se jako jeden z prvních přihlásil se žádostí o nTLD. Měl zájem pouze o doménu .xyz.

Registry Agreement mezi XYZ.COM a ICANN byl podepsán 5. prosince 2013, poté co byly splněny všechny podmínky, aby se mohl stát XYZ.COM registrem.

.xyz byla delegována do kořenové DNS zóny 19. února 2014. Fáze General Availability (volná registrace pro všechny) začala 2. června 2014.

XYZ.COM používal velice „divoké“ marketingové nástroje k propagaci nové domény. Například 4. června 2014 přibylo zničehonic 36.335 domén .xyz. Později zjistili někteří blogeři, že 27 tisíc z těchto domén patřilo NetSol, což byl subregistrátor Web.com. Ten zaregistroval tyto domény pro své zákazníky, kteří už měli .com doménu bez jejich vědomí. Ze strany NetSol toto však nikdy nebylo potvrzeno.

Zajímavosti

  • Spoluzakladatel Larry Page 10. října 2015 odhalil, že nově založená společnost Alphabet, která zastřešuje jednotlivé služby Google začne používat .xyz. Napříkald si pořídili abc.xyz.
  • 16. prosince 2014 dosáhla .xyz jako první na metu 750K registrovaných domén nTLD.
  • V červnu 2016 se stala .xyz 4. nejregistrovanější gTLD po .com, .net a .org.
  • V podmínkách verze 1.03 z března 2014 bylo zakázáno používat doménu k urážení Justina Biebera (americký zpěvák), Oprah Winfrey (moderátorka v USA oblíbené The Oprah Winfrey Show) a Daniela Negariho. Tato tři jména zmizela z verze podmínek 2.0.

 

Články o doméně .xyz na 404m.com