Čím větší web, tím větší reklama?

Posledních několik týdnů mám pocit, že internetová reklama na velkých webech je stále agresivnější. Místo, aby se držela na místech k tomu určených doslova vyskakuje ven. Začíná to být už za hranicí únosnosti. Jaká je vlastně hranice, kdy to uživatel už vzdá a jde radši ke konkurenci?

Osobně považuju za naprostý vrchol ofenzivnosti, překrytí celé obrazovky velkoplošnou flash reklamou, která na vás začne hlasitě řvát. Přesně tohle se mi stalo na CSFD.cz. ESC nefungoval, hledání malého X bylo nad mé síly. Prostě jsem to celé zavřel a bál se tam vrátit. Celkem by mě zajímalo jak by jste reagovali vy pokud by jsem něco podobného udělal tady na 404m.com.

Dalším příkladem budiž aktualne.cz, které mě nemile překvapilo hned dvakrát. Jakmile tam přijdete vybafne na vás bílý obdélník s oranžovým tlačítkem, který škemrá o hlas do Křišťálové lupy. Samozřejmě dokud to neodkliknete anebo nezavřete tak se na web nedostanete. Přiznám se, že by mě ani ve snu nenapadlo takto obtěžovat návštěvníky kvůli hlasu do této pochybné ankety, která minulý rok ztratila naprosto tvář.

Aby to nebylo málo jakmile zavřete tuto reklamu a kliknete na nějaký článek, sesune se černá opona a na ní celoplošná videoreklama. Zavřít a ignorovat.

Na starším počítači jsem měl s flash problém. 3 reklamní plochy a jednu velkou, která překryje obrazovku už měl problém zvládat. Musel jsem si do prohlížeče nainstalovat plugin, který přehrával plochu s flash jen se svolením. Jinak se nešlo na některé stránky ani dostat.

Asi ideálním řešením by bylo na takto přereklamované stránky nechodit. Ignorovat je a poohlednout se po přijatelnější konkurenci. Přeci jen většina z nás chce alespoň podvědomě to s čím má špatnou zkušenost nějakým způsobem ztrestat. Jenomže u takto velkých webů to vlastně ani nejde. Pokud odejdete a zarytě budete tvrdit, že vás daný web odradil nic nedokážete. Oni budou stále prodávat drahé imprese reklam, které mají úžasný proklik, protože je nejde přehlédnout.

Zvyk je železná košile, a tak lidé od nich nebudou masivně odcházet. Navíc tlak na efektivitu reklamy stále roste. Takže “bafacích” reklam bude stále více.

A řešení? Ideální je samozřejmě v nás uživatelích. Nenavštěvovat weby s přehnanou reklamou a přejít ke konkurenci, kde je reklama přijatelná. Třeba by časem mohli provozovatelů pod pojmem uživatelská přívětivost vidět víc než jen změnu designu.

Další řešení už jsou jen ta špatná. Blokování reklam, vypnutí anebo omezení javascriptu či flash, nařízení o regulaci, atd. Ani jedno z nich se mi nelíbí.

A váš názor?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

30 komentářů u „Čím větší web, tím větší reklama?“

 1. Aktuálně.cz je úplně odstrašující příklad. Nevím, proč nějak nemyslí na uživatele mobilních zařízení, s HTC co používám se přes ten flash dost často nedá dostat vůbec nikam . A frekvence podobných libůstek je čím dál větší … :(

  • Pt: děkuji :)
   F: tak rozdíl je používat adblock jen protože chci a naproti tomu protože se mi seká počítač, do hudby mi skáče reklama, padá mi prohlížeč, na stránce se bojím přejít myší přes některé prvky
   Kvasnička Jan: konkurence tu je, konkrétně fdb.cz, jen se nesmí přejíždět přes některé reklamní prvky :/
   Lukas: tj. AdSense a jeho pravidla :)

 2. Na CSFD.cz jsem měl včera stejnej problém, chtěl jsem pustit trailer a vyskočila na mě obří reklama na banku. Horko těžko jsem hledal tlačítko pro zavření okna. To už je moc!…a pak mi někdo bude vyčítat, že mám na webu dvě plochy AdSense!

 3. Za takovouto reklamu se plati obrovske penize a vetsine BFU to nevadi, takze proto. Muj nazor.

 4. Tak může být hůře, ještě nám neotevírají reklamy do nových oken atd. jak to mají některé stránky v zahraničí :-)

 5. Reseni je pouzivat RSS a zobrazit si clanky, ktere opravdu chci navstivit. Vetsina takovych reklam je na homepage.

 6. ČSFD.cz už je hodně zasypán reklamou. Zajímalo by mě, kolik návštěvníků to otravuje a najde si raději jiný server s potřebnými informacemi, a kolik z nich to trpí, protože je prostě ČSFD naše jednička na trhu.

 7. K csfd hľadám už náhradu na pozeranie videa dlho, pretože mi neskutočne vadia tie reklamy pred samotným trajlerom. v posledných týždňoch som si vypestoval návyk pri ktorom vždy ako vyskočí takáto reklama zatváram stránku a idem hľadať informáciu inde.

  Počuli ste už reklamu na brumik ? Keď mi ju prvý kráť prehral jeden web okolo polnoci, zobudilo to polovicu rodiny.

 8. Tu je jedne pekný rozhovor (http://goo.gl/1ETr8) s majiteľom, kde povedal naozaj výstižnú odpoveď:

  Kolik vám za rok vydělává?
  Já mám i další projekty, které buduji jako komerční. ČSFD je ale tak trochu srdeční záležitost, není to pro mě byznys. Snažím se vydělávat na jiných věcech.

 9. Je to opravdu jak píšeš. Taky mě už delší dobu ty otravné reklamy, které se dají obtížně zavřít, štvou. Já jsem našel řešení v používání Android tabletu. Dnes v podstatě už cca 80% článků z internetu čtu na tabletu ve čtečce GoodNews. Ve většině případů má pak web buď verzi článku pro mobilní zařízení s minimem reklamy anebo to čtečka prožene přes tzv. “mobilizer”, čímž ze stránky velmi spolehlivě vyseparuje pouze naformátovaný článek s obrázky.

  Dále jsou na mobilních Android zařízeních také mnohem lépe použitelné čtečky např. od Aktualne.cz i od iDnes, protože se zde oproti webu zobrazuje zatím minumum reklamy.

 10. Přesně tak…kolikrát na netboku s deseti palcama je reklama tak roztáhlá, že se jí nejde zbavit…

 11. AdBlock používám už dlouho a seznam otravné reklamy postupně bují. Kolikrát jsem až v šoku když otevřu stránky někde na cizím PC v IE.

  Popravdě ať si každý provozovatel vlezlé reklamy nakašle. Banner pochopím, odkaz taky, občas i kliknu. Vyskakovací srágory ve flashi, různý okýnka co mi lezou do videa, vyskakovací intext reklamy a podobné sviňárny nemíním tolerovat. To už není o pokrytí nákladů ale o nenažranosti, náklady i solidní výdělek jde udělat aniž bych musel uživatele prudit na každém kroku.

  Podle mě to bude pokračovat vývojem blokačních nástrojů a zase se budou vymýšlet ještě vlezlejší reklamy.

 12. Další fajnovkou je například TN.cz, kde neustále hraje nějaké trapné video, o které nikdo nestojí a kolikrát se spustí znovu i po manuálním zastavení. Přítelkyně jako absolutní BFU co se týká internetu u svého pc zuřila a zanedlouho stránku opustila, tak jak to musí působit na ostatní asi ;-).

  Dalším otravným příkladem je od Blesku isport.blesk.cz, kde poslední dobou též pořád někde něco vyskakuje, proto jsem tam přestal chodit úplně, jelikož mě nebaví pořád něco někde blokovat, vypínat atd..

 13. Na prvním místě jsou pro mě reklamy co překryjí celou obrazovku. Potom lišta, která je roztánutá přes celej spodek a scrolluje se mnou dolů po stránce a v poslední době reklama co zabírá kompletní pozadí jako na idnesu. Hrozně často si neuvědomím, že to je reklama a pořád na to neúmyslně klikám.

 14. Problém mám pouze na telefonu. Na počítači mám flash aktivní až po kliknutí a vypnutý javascript.
  Na telefonu se naštěstí přesměruji na mobilní verzi, ale všude mobilní verze není a to je pak záhul pro pomalé mobilní procesory.

 15. F: vy snad klikate na reklamu, protoze na ni vydelavate? pro koho je reklama? proc je reklama agresivni? myslite si, ze nekdo zacne blokovat reklamu, kdyz ho nerusi? same otazky, ale vas argument nedava smysl.

 16. AdBlock a NoScript. Díky této dvojici kamarádů jsem schopen český internet snášet. Ale běda, když se třeba u známých podívám přes “nechráněný” prohlížeč…

Komentáře nejsou povoleny.