Doména .uk je národní (ccTLD) doménou Velké Británie. Spravuje jí nezisková společnost Nominet. První .uk doména byla registrována už v roce 1985 pouhých 7 měsíců po spuštění gTLD. Je považována za druhou spuštěnou ccTLD po .us.

Existuje celkem 16 .uk domén. Většinu z nich si však registrovat nemůžete.

.ac.uk – pro akademické účely
.co.uk – pro komerční účely
.gov.uk – vláda
.ltd.uk – pro společnost LTD (ekvivalent s.r.o.)
.me.uk – pro osobní potřebu
.mod.uk a .mil.uk – pro armádu
.net.uk – pro ISP a další společnosti pracujícími se sítěmi
.nhs.uk – zdravotnické organizace a fondy
.nic.uk – slouží pro potřeby Nominet
.org.uk – pro nezikosvé organizace
.parliament.uk – slouží parlamentu
.plc.uk – public limited companies (akciové společnosti, ekvivalent a.s.)
.police.uk – slouží policii
.sch.uk – slouží školám

Doménu .uk si může koupit kdokoliv. Nejsou zde žádné regionální omezení. Ačkoliv je od roku 2014 možné kupovat přímo domén druhého řádu, tak nejvíce registrovaných je stále .co.uk .

Historie

V roce 1984 podle RFC 920 bylo rozhodnuto o vzniku ccTLD, které budou odvozeny od ISO 3166-1. Podle něj by měla Velká Británie používat “GB”. Nicméně UK academic network Name Registration Scheme JANET NRS definovala “UK” jako novou doménu první řádu pro Velkou Británii pár měsíců předtím. Domén .gb byla zarezervována pro budoucí využití ovšem nikdy nebyla použita.

Podobně jako ostatní ccTLD byla i .uk delegována Jonem Postelem důvěryhodným lidem. Ve Velké Británii to byl Andrew McDowell z UCL, časem jí předal dál Willie Blackovi z UKERNA. V této době se registrovali domény manuálně. Požadavek na doménu byl zaslán emailem, pak proběhlo prověření zdali může být zaregistrována skupinou UK Naming Committee  a požadavek pak byl předán dál na UKERNA. Ve skupině UK Naming Committee byli důvěryhodní členové ze zástupců ISP, kteří byli ve formálním peereingovém kontraktu. Což je z dnešního pohledu zajímavé, protože UK Naming Committee byla vlastně skupina lidí na emailovém seznamu, přes který šly žádosti o registraci nových .uk domén.

V roce 1990 Internet rostl a stále se rozšiřující síť world wide webů vedla také k tlaku na domény. UK Naming Committee přitom měli poměrně hodně přísné podmínky. Například jste si nemohli registrovat libovolnou doménu. Vaše doména musela být podobná vašemu obchodnímu názvu. Jak se však začalo tlačit na automatizaci procesů, tak z některých podmínek se muselo ustoupit. Nakonec však došlo i na neshody a akademický svět kolidoval s tím komerčním. Výsledkem bylo v roce 1996 založení neziskové organizace Nominet UK.

I nadále však skupina UK Naming Committee měla významný vliv, která velké změny v pravidlech odmítala.  Přes to vše vznikla nová doména .me.uk, která sloužila pro osobní účely. Postupně přibývaly další a další domény pod .uk. Většina z nich měla řadu omezení.

Teprve v roce 2014 bylo možné si pořídit samostatnou  doménu .uk. Nicméně z dávných dob před Nominet UK existovalo pár domén druhého řádu jako mod.uk (patřila ministerstvu obrany), parliament.uk, british-library.uk, nls.uk (Národní knihovna Skotka), nhs.uk (The National Health Service) a jet.uk (Joint European Torus – experimentální fúzní reaktor tokamak).

 

Články o doméně .uk na 404m.com