Nominet chce změnit pravidla pro smazané .uk domény, registrátoři se bouří

Nominet přišel se zajímavým návrhem na úpravu procesu expirace .uk domén. Ten počítá s variantou, že by mazané domény nešli do oběhu klasickou cestou – kdo jí první zaregistruje toho je, ale prostě by se je získat ten kdo dá nejvíc.

Nominet navrhuje dvě varianty:

  1. Když bude doména v expiraci, tak zájemce může zaplatit malý nevratný poplatek (méně jak 10 GBP, cca 290 CZK) a pokud dojde ke smazání domény tak jí získá. V případě více zájemců jde doména do aukce.
  2. Když je doména v expiraci mohou zájemci posílat nabídky za kolik by si jí koupili. Pokud je více zájemců, tak vyhraje ten s největší nabídkou. Systém má být podobný jako u domény .ee (Estonsko), kde aukce probíhají na webu auction.internet.ee.

Tyto varianty jsou čistě v režii Nominet, který by se o vše staral a měl z toho i více peněz. Registrátoři jsou tedy vyšachování a mají smůlu.

Nicméně Nominet navrhl i variantu pro ně, která se nazývá Economically Controlled Access. Za 600 GBP (cca 17,4K CZK) by získal registrátor 6 spojení EPP pro odchyt s limitem 10 batches (?).

Tyto návrhy se nelíbí registrátorům. Ti se rozhodli založit petici, kterou podepsalo už 97 z nich (stav k 31.7.2020). Chtějí zachovat dosavadní podobu, kde smazanou doménu získá ten, kdo si jí stihne zaregistrovat jako první.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Nominet chce změnit pravidla pro smazané .uk domény, registrátoři se bouří“

  1. Pro .cz bych to bral. Ať to nic.cz udělá. V současné situaci se k lepším doménám dostane jen pár lidí co chytají přes wedos a forpsi. O nejlepší kousky se poperou všichni, ale lepší pravidelně posvačí pár vyvolených, co sypou do kapes těmto dvěma. Nejhorší je, že se mezi ně nedostaneš. Zkoušel jsem psát, nabízel úplatu. Mají to už nasmlouvané a měnit nechtějí. Ostatní odchyty stojí za prd. Dobrý byl subreg jenomže ti už odchyt dělat nechtějí.

    Odpovědět

Napsat komentář