.sk

.sk je ccTLD (národní doména nejvyššího řádu) přidělená Slovensku. Registrem je SK-NIC, technické zázemí zajišťuje nizozemská společnost CentralNic, která je zároveň i vlastníkem SK-NIC.

  • Registr: SK-NIC
  • Zavedena: 1993
  • Stav: aktivní
  • Omezení: pouze pro fyzické a právnické osoby z EU.
  • Jak jí získat: Registrace provádí akreditovaní registrátoři.
  • Cena: 10 EUR (2019)

.sk doména je velice oblíbená a rozšířená hlavně na Slovensku. Po roce 2017, kdy doménu získal CentralNic, její popularita roste a to i přes odpor odborné veřejnosti, která předání .sk do rukou zahraniční společnosti kritizovala. Důvodem růstu jsou hlavně změny, které .sk doménu dostaly na úroveň světových domén. CentralNic zrušil omezení registrace jen pro Slovenskou republiku, zavedl automatizaci všech procesů a spustil několik marketingových kampaní na podporu registrace .sk domén.

Pokud chcete mít webové stránky, které budou cílit na Slovensko, je .sk doména ideální volbou. Dalo by se spekulovat že snad i jedinou. Ostatní domény jako třeba .com anebo .eu by měly být až krajní variantou. .sk domén je registrováno relativně málo, takže volných kousků by mělo být dos

Historie

Po Sametové revoluci v roce 1989 vznikl nový stát ČSFR (Československá Federativní Republika, od 23. dubna 1990 pak Česká a Slovenská Federativní Republika). Ovšem ccTLD není o názvu státu, ale územním označení podle ISO 3166-1. Takže nám byla přidělena doména .cs.

Tu jsme si však moc neužili, protože už v roce 1993 se ČSFR rozpadla na Českou a Slovenskou republiku. Česko tak získalo doménu .cz a Slovensko .sk.

V těchto dobách se o většinu národních domén staraly univerzity. .sk nebylo výjimkou. Vláda Slovenské Republiky založila sdružení SANET, jejíž členem byla i Univerzita Komenského (MFF UK), a dala mu dotaci na zakoupení prvního serveru, na které nová národní doména bude fungovat.

O registraci, provoz a správu se starala právě Univerzita Komenského. První záznam v IANA databázi zadal Gejza Büchler 29.03.1993, který měl na starosti správu a provoz uzlu EUnet.

Lidé z MFF UK kteří se o správu domény starali vystupovali od roku 1995 pod firmou EUnet Slovakia s.r.o. Tato firma měla sídlo na MFF UK a univerzita jí měla naplno pod svou kontrolou.

V roce 1999 došlo za podezřelých okolností k přepsání adresy EUnet Slovakia s.r.o. v databázi IANA a její odprodeji zahraniční společnosti v Euroweb International USA, čímž se stala vlastníkem .sk domény. Tu pak ovládala prostřednictvím společnosti EuroWeb Slovakia a.s.

V roce 2002 zavedla EuroWeb Slovakia a.s. poplatky za registraci a prodloužení .sk domén a to i přes odpor organizace SANET, která však už na doménu .sk neměla žádný vliv.

V roce 2003 převedla EuroWeb Slovakia a.s. .sk domény do nového registračního systému. Kdo s tímto nesouhlasil o svou doménu přišel. Někteří majitelé podali podnět k na Protimonopolný úrad a Telekomunikačný úrad SR. Stav se však nezměnil.

V následujících letech vzniklo několik skupin, a to i za účasti státu, které situaci měly řešit. Ovšem bez výsledku.

V roce 2005 koupila EuroWeb Slovakia a.s. společnost DanubiaTel. Ta jí v roce 2006 přejmenovala na současný SK-NIC a.s.

V květenu 2012 byla zavedena plná podpora IPv6 pro .sk domény.

Nizozemská společnost CentralNic koupila SK-NIC a.s. v prosinci 2017 a nastartovala sérii změn, které doménu .sk posunuly na úroveň světových domén. Mezi změny patřilo také uvolnění pravidel registrace pro všechny osoby v EU.

Články o doméně .sk na 404m.com