Po aktualizaci Android 13 nejdou data na Vodafone – řešení problému

Tento rok mě manželka donutila koupit si konečně nový mobil. Ten starý, kterému táhlo na 6tý rok, už bez neustálého dobíjení z powerbanky nedokázal jet ani pár hodin v kuse. Vybral jsem si Motorola EDGE 30 Fusion, protože mi přišel jako přesně to co potřebuji a byl jsem s ním spokojený, tedy až do doby než jsem se rozhodl aktualizovat Android 12 na novou verzi Android 13.

Aktualizace na Android 13 proběhla bez větších komplikací, ale první co mě zarazilo bylo, že u vypnutých dat bylo v horní liště místo 5G zašedlé Edge. Počkal jsme než dojedou další záplaty vše aplikací a služeb, ale 5G se nevrátilo. Když jsem zkusil vypnout wi-fi nikam jsem se nedostal.

Zkusil jsem standardní věci, ale nic nezabralo

Však to znáte:

 • Restartovat mobil.
 • Vyndat SIM kartu.
 • Dát SIM kartu do dalšího slotu.
 • Otestovat SIM kartu na jiném mobilu.
 • Resetovat nastavení přístupových bodů.
 • Resetovat nastavení Wi-fi, sítě a bluetooth.
 • Vypnutí sítě 5G.
 • Aktivovat vývojářský režim a zapnout pouze data (data přednostně).
 • Pohrát si s nastavením spořiče baterie.
 • Zkusit dohledat aktualizace
 • A další obecné rady…

Věděl jsem že tudy cesta nevede. Začal jsem pročítat odbornější články, dokumentaci atd. Všechno ukazovalo, že v Androidu 13 problém nebude. Spíše je to v nastavení přístupových bodů. Ty u Vodafone máte 2.

Vodafone CZ a Vodafone CZ mms. Z nějakého důvodu jsem měl zafixováno, že o připojení k internetu se stará ten druhý Vodafone CZ mms. Jenomže ten je zablokovaný. Nedá se editovat, vše je zašedlé, což je prý operátorem na nových mobilních zařízeních.

Vrtalo mi to hlavou, ale už jsem nad tím strávil hodně času. Říkal jsem si že nejlepší bude dostat se nějak dovnitř a ručně to upravit.

Odpověď nalezena na Redditu

V pondělí ráno, když se zasekl autobus v zácpě jsem měl to štěstí že tam byla wi-fi. Říkám si, že zkusím ještě trochu Googlit. Jen tentokrát zvolím jiný přístup. Chyba Androidu to není o tom by se více psalo. Na Twitter jsem našel pár dotazů Čechů s podobným problémem. Motorola povolila Android 13 na Fussion v ČR, takže toho je prostě více.

Zkusím tedy hledat “česky”. Zaměřil jsem se tentokrát na problém po aktualizaci Android 13 a Vodafone. A tam jsem se dostal do vlákna na Reddit Po aktualizaci na Android 13 nejdou data na subredditu /czech. Byl to přesně můj problém.

Včera mi přišla aktualizace na Android 13 na můj Motorola Edge 30 Fusion, bohužel po nainstalování mi nejdou data. Wifi funguje, SIMka taky (vyzkoušeno v jiném telefonu), všechny rady, tipy, triky jsem vyzkousel a přesto mi data nejdou (obrovsky pomalu, že se ani web. stránky nenactou), operatorem to také není.

MÁ NĚKDO STEJNÝ PROBLÉM? Někde na fóru jsem našel, ze Samsungy a Pixely mají stejný problém.

PS: Hard Reset, jiný slot na SIM, reset dat, jiný účet, cokoliv Vás napadne jsem zkoušel.

Bylo tam hodně off-topic, ale pak se uprostřed objeví příspěvek od No_Letterhead8650, který na první pohled nevypadá jako něco, co by mohla být validní odpověď, ale sedí to. Vím že je něco blbě nastaveného v přístupovém bodě. Mohlo by to být ono?

Postup :nastavení – síť a internet – mobilní sit- názvy přístupových bodů – rozkliknout první položku (u mě vodafone) – název přístupového bodu rozkliknout a přepsat (myslím, že tam bylo slovo hos) na internet – pak kliknout v právu na hoře na tři tečky uložit. Mělo by se to rozběhnout popř. Restartujte. Poprosím o zpětnou vazbu.

Rychle zkouším, nastavím. Restartuji telefon a najednou blik! vidím 5G. Data jedou! No_Letterhead8650 díky moc. Celý víkend jsem byl mrzutý, že na to nedokážu přijít a ty jsi můj problém vyřešil!

Detailní postup

Takže ještě jednou detailní postup jak vyřešit nefungující data po aktualizaci Android 13 u Vodafone.

1. Klikněte na ikonku Nastavení.

2. Vyberte Síť a internet.

3. Klikněte na Mobilní síť.

4. Odscrollujte až úplně dolů, kde je Názvy přístupových bodů.

5. Klikněte na Vodafone CZ.

6. Klikněte na Název přístupového bodu.

7. Místo hos napište internet.

8. Klikněte na tři tečky v pravém horním menu a dejte Uložit.

9. Teď máte 3 přístupové body. Zaškrtněte ten s internet.

10. Restartuje telefon.

Mělo by být hotovo. Data opět fungují.

Závěr

Díky moc No_Letterhead8650 za vyřešení problému. Tento článek píšu hlavně kvůli většímu dosahu. Tvůj komentář trochu zapadl v daném vlákně. Takto řešení najdou vyhledávače ;)

Pokud vám tento článek pomůže, prosím o sdílení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

81 Replies to “Po aktualizaci Android 13 nejdou data na Vodafone – řešení problému”

 1. Připadá mi, že poslední dobou vlastně nic nefunguje vše dokonale rozbité polofunkční s milionem vad… ale všichni si zvykli a je pro ně vlastně úplně normální celé dny řešit podobné “šity”… nikde není žádnej hněv naštvanost, jen tich akceptace…

  1. Hmm něco na tom je. Možná za to může, že většinu věcí co používáme je zdarma (sociální sítě, open source atd.) a k nim podpora není. Případně velice omezená anebo přes komunitu. Tak jsme si na to prostě zvykli.

 2. Naopak. Přijde mi, že nikdy nefungovali věci tak lehce a okamžitě. A když už se něco posere, člověka to hrozně naštve. Pamatuje si někdo, jaký byl porod přeinstalovat windows? Nebo přejít z jednoho PC na druhé? Nebo synchronizovat Pc a mobil? Teď je to za pár minut.

   1. Pane, zlepšil jste mi den! Člověk si pořídí hezký nový telefon, přes noc se aktualizuje systém a ráno taková radost.

 3. Děkuji moc, zkusil jsem to dle návodu a data fungují !!!…..ve Vodafonu jen výměna simky….odkaz na servis…. , tam .že to vědí a ať vyčkám aktualizačního balíčku od Motoroly bude trvat týdny ?! ……

 4. Ano, řešil jsem stejný problém, provedl jsem to podle těchto rád a už to běží!
  Díky za pomoc

 5. Super. Pomohlo presne podla návodu :) ale dává to len 4G+, pred aktualizaciou to šlapalo na 5G.
  Dík aj tak

  1. Snad to spraví nějaké další aktualizace od Vodafone. 4G+ na stahování dat stačí (zvládá až 300 Mbps), ale síle 5G je hlavně v odezvě. 4G+ má 20 – 30 ms, 5G se teoreticky umí dostat i pod 1 ms.

 6. Včera taky přechod na Android 13 na Motorole Edge 30 a Vodafone.
  Nejprve jsem hledal zdali nemá opět výpadek Vodafone.
  Článek pomohl. 🤝

 7. Super od minulého týdne mi nejel internet a už jsem si nevěděl rady. Tento postup vše vyřešil.

  Díky !! : )

 8. Díky moc, po dni stráveném bezvýslednou “komunikací” s techniky Vodafonu a osobní návštěvě prodejny, kde suše konstatovali, že na vině je aktualizace u Motoroly a nedá se s tím nic dělat, mi pak stačily 2 minuty a Váš článek mi vše pomohl zprovoznit. Jen mi vrtá hlavou, proč to člověku neřeknou u Vodafonu, když to najdu i já , která je s technikou velmi na štíru, ale umím číst a psát…

 9. Díky.
  Postupoval jsem podle návodu .Pomohlo to . Mimochodem ,byl jsem na přepážce Vodafone snažili se ale nepomohli mi .
  Ještě jednou díky.
  Tomáš

 10. Paráda, manžel byl celý den nešťastný volal na Vodafone prý mu něco přenastavili a stejně to nefungovalo. Slíbili, že v případě problému má napsat sms a zavolají zpět a nikdo nevolal. Má od včera novou Motorolu G73. A dle vašeho návodu to funguje skvěle i bez restartu 👍👌🔝

 11. Díky moc, za tenhle článek. Mobil se mi aktualizoval sám do tohoto shitu a byl jsem vzteky bez sebe. Dokonce jsem byl nejdřív na pobočce Vodafone, kde paní házela vinu na android a poslala mě do mobilní pohotovsti. Tam se na to koukali dva technici a že prej pomůže když dám mobil do továrního nastavení. Ač naštvaný, udělal jsme to a vůbec to nepomohlo. Díky tobě mám aspon funčkní telefon zpět ale kompletně vymazaný. Opravdu parádní aktualizace. Zajímalo by mě kdo nese za tuhle sračku vinu..

  1. Zdravím, jsem rád že návod pomohl. Tohle je chyba Vodafone u ostatních operátorů pokud vím se to nestalo. Čekal bych, že to řeší hodně lidí a budou pro to mít nějaký postup.

 12. Díky moc! Půlden zkoušení všeho možného, naštěstí před nastavením do továrního režimu jsem našel tento článek. Taková blbost, ale jak potrápila.

 13. Dekuju moc!!! Pomohlo!
  Zkusila jsem všechno a nic… Na tohle bych opravdu nepřišla :-)

  Díky, krásné léto!
  K.

 14. Naprosto skvělá ráda a postup, díky moc, zachránil jsi nás. Teď budeš mít pamečku naleštěnou karmu!
  😁

 15. Děkuji za pomoc při řešení problému s mobilním připojením. Perfektní návod. Ještě jednou ,díky moc.

 16. Po aktualizaci security patche v Motorola G73 s Android 13 stejný problém, nejdou mobilni data u Vodafonu. Toto je správný návod, ďekuji

 17. Díky moc! Předevčírem jsem si koupil nový telefon, víc jak půl dne do něj stahoval appky a vše nastavoval ke své spokojenosti, jen abych dnes ze zoufalství resetoval tovární nastavení. Tvůj článek jsem našel sice pozdě, ale hlavní je, že jsem to vyřešil. Na tohle bych sám nikdy nepřišel.

  1. Zdravím, já na to také nepřišel. Musel jsem najít někoho kdo to vyřešil. Jen to bylo zastrčené tak jsem podle toho napsal detailní návod s odkazem na zdroj, aby to každý mohl najít snadněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *