Spor o doménu Czechteam.cz

Spor o doménu Czechteam.cz

Od Tomáše jsem dostal tip na vývoj kauzy kolem domény Czechteam.cz. O tu má zájem už několik let Český olympijský výbor, který slovní spojení czech team využívá v logu.

O doméně Czechteam.cz

Doména Czechteam.cz byla zaregistrována v roce 2002.

 • 2003 – přesměrování na www.sports.or.kr
 • 2006 – parkovací stránka, jen s názvem a emailem
 • 2008 – přesměrování na dnes již neexistují stránku na freehostingu
 • 2010 – 2011 – parkovací stránka s vizitkou společnosti PLASSON Czech s.r.o. (Provádění staveb včetně změn a odstraňování. Výstavba inženýrských sítí a přípojkových pilířů.)
 • 2013 – přesměrování na stránku společnosti PLASSON Czech s.r.o.
 • 2014 – základní parkovací stránka hostingu Gigaserver
 • 2014 – 2015 – přesměrování na eshop Apline Pro (sportovní oblečení a doplňky)
 • 2016 – 2017 – Na doméně je přesměrování na czechteam2.webnode.cz, kde je prezentace společnosti ASTORE Czech s.r.o. (dodavatel vína)

* data vytažena z archive.org (pokud byla k dispozici)

O Českém olympijském výboru

O doménu začal mít Český olympijský výbor zájem před dvěma roky, kdy si začal budovat weby. Krom olympic.cz chtěl začít využívat i  czechteam.cz.

Slovní spojení czech team používá v oficiálním logu. Samotné logo je registrované jako ochranná značka u Úřadu průmyslového vlastnictví.

Jak se kauza vyvíjela

Český olympijský výbor začal situaci řešit zhruba před dvěma roky. Tehdy se postupovalo podle pravidel CZ NIC, kdy se situace řešila přes arbitráže. Arbitr na základě reklamy pro společnost Apline Pro přiřkl doménu Českému olympijskému výboru. Tedy klasické UDRP:

 1. Doména musí být stejná, podobná anebo zavádějící/matoucí s obchodní značkou stěžovatele, který na ní musí mít navíc zákonné právo.
 2. Současný vlastník s doménou nemá žádné uznatelné/legitimní plány.
 3. Vlastník domény doménu zneužívá ve zlé víře. (Většinou je tím myšleno, že na ní parazituje.)

Asi se shodneme, že reklama na sportovní oblečení/vybavení je přesně to co UDRP popisuje a doména by měla jít Českému olympijskému výboru.

Jenomže UDRP, respektive pravidla CZ NIC, odporovala zákonům České Republiky a všechny spory o doménu tak musí jít přes soud. Nikdo vás nemůže připravit jen tak jednoduše o doménu jako v případě UDRP.

Městský soud v Praze tak doménu nechal, už to můžeme takto napsat, právoplatnému majiteli. Jako odůvodnění uvedl, že se jednalo o příliš obecné slovní spojení. Což koneckonců je pravda. Ovšem zajímavé jsou i další argumenty:

 • „Nemáme ani prokázáno, že by se jednalo o spekulativní využívání. Není prokázáno, že by ji (majitel) sám komukoliv nabízel.“
 • „Není ani možné nutit majitele domény k tomu, aby ji aktivně využíval – například víc než jen k přesměrovávání na jiné stránky.“

Tohle je celkem důležité, protože to může posloužit i jako argument proti občasnému vyhrožovaní s kterým se každý domainer jednou za čas setká. Naopak nabízení domény se v UDRP neřešilo, české soudy k tomu však přihlédnout mohou.

Závěr

Mimochodem Český olympijský výbor to nakonec vyřešil registrací domény .info 😐

Nedá mi to a musím napsat:

 1. olympic.cz je opravdu nevhodně zvolená doména. Špatně zapamatovatelná a českému člověku nic neříkající.
 2. ceskyolympijskyvybor.cz je volná doména. Ačkoliv je dlouhá, tak je to stále název organizace. Zvláště pokud mám problém s doménami, tak si alespoň tuhle zaregistruji a dám tam přesměrování.
 3. Obdobně jsou na tom další jejich projekty ceskaolympijskaakademie.cz, ceskyklubfairplay.cz a ceskyklubolympioniku.cz  Doména .cz stojí 125 CZK za rok. Běžně se registrují překlepovky, protože to v podstatě nic nestojí, tak proč si nezaregistrovat i oficiální název?

Zdroje

Doporučuji přečíst i originální článek. Redaktor se na to dívá z pohledu běžného člověka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Spor o doménu Czechteam.cz“

 1. Já tyhle zákony o ochranné známce prostě nesnáším. Kdo si koupit dřív tomu by to mělo patřit. Chápu, pokud někdo používá logo, které mu nepatří, tak by se daly vysoudit peníze, ale stejně by nemělo dojít k zabavení domény. V tomto případě se jedná ale pouze o slovní spojení a i přesto mnoho firem díky registrovanému názvu tímto způsobem domény získalo. Vůbec se mi to nelíbí. :(

 2. Protože tyhle jejich soudní spory a buzeraci obyčejných lidí platíme my všichni z daní. Jim je uplně u zadku jestli prohrajou nebo vyhrajou a jak dobrou maj doménu, peníze z našich kapec k nim tečou a oni je roztáčej.

 3. „Asi se shodneme, že reklama na sportovní oblečení/vybavení je přesně to co UDRP popisuje a doména by měla jít Českému olympijskému výboru.“

  tak to se sakra neshodujeme. Nevidím v tom žádný problém a nechápu, jak by mohli právoplatnému majiteli sebrat doménu.

 4. 1)
  a teď se na věc podívejme z druhé strany, někdo si pořídí doménu aaa999.cz a začne ji provozovat. Někdo jiný si později založí společnost aaa999.cz s.r.o. a začne si nárokovat doménu z titulu shody jména. Podle UDRP by ji měl automaticky obdržet?

  2)
  proč by mělo být spekulativní nakupování něco vadného? Majetek je majetek. Každý má právo nakládat s ním podle vlastního uvážení 100%. To je jako když teď zelení chtějí zavést právo na squatting když majitel s nemovitostí nakládá nesprávným způsobem. Levičácký bludy. Koupil, zaplatil, je to jeho. Jiná věc je vyloženě klamavé užití, klamavá reklama apod. Ale na to je řešení zakázat klamavý obsah. Ale nikoliv vyvlastnění.

 5. czech team je stupidni nazev. German Team, French Team, Spanish Team taky neexistuje.

  COV nema co vymyslet nove znacky, a pokud v tom neni slovo olympic nebo olympijsky, tak nema absolutne zadny narok.

 6. Když jsme přecházel ze živnosti na sro, tak jsem si vymýšlel název firmy, který jsem kontroloval v rejstříku firem a samozřejmě mezi doménami. Když jsem našel vhodné a volné jméno, regnul jsem doménu a pak dal zapsat firmu. To ti ouřadové nevědí, jak postupovat?

Komentáře nejsou povoleny.