Jak (ne)prodávat zpětné odkazy

Prodej zpětných odkazů patří mezi ty stabilnější metody vydělávání peněz. Větší výkyvy se většinou nekonají. Když už se něco pokazí tak je konec. Často je právě prodej odkazů důležitou součástí pasivních příjmů. Vyhledávačům se to pochopitelně nelíbí, protože jim to nabourává algoritmus. Jsou bez mrknutí oka schopni sestřelit ranky jakémukoliv webu i když prodával jen reklamu.

Nákup zpětných odkazů se řadí mezi black hat seo praktiky. Dělat se to nemá, ale bez linkbuildingu to prostě nejde. Buď kupujete zpětné odkazy přímo, házíte odkazy všude kam to jde anebo vám SEO šaman udělá minisite. V podstatě všechny tyto metody jdou proti základnímu principu vyhledávačů. Jenomže ospravedlnit to jde různě. Nákup zpětných odkazů je vlastně nákup reklamy, házení odkazů do podpisů a příspěvků je přece společensky akceptované self promo a minisite si člověk dělá z různých důvodů. Například nechce míchat profesní a osobní život, potřebuje prostor pro speciální marketingové akce, oddělení obsahu pro starší atd. Vyhledávače jsou tak postavené do pozice, kdy se musí rozhodnout. Ještě že mají ty ranky, které spousta lidí tak ráda viděla zrušené. Bez těchto ranků, by totiž neměly jak čelit obchodování s odkazy.

Tak jsme si právě ospravedlnili kupčení s odkazy a teď jak se nenechat chytit. Základem je být nenápadný. Když se podíváte na stránku a dokážete do minut říct: “Tato skupina odkazů je prodávána.” anebo “Tyto odkazy jsou vyměněné.”, tak daná stránka má prostě problém. Pokud to dokážete poznat vy, google i seznam určitě také. Navíc mají vyhledávače k dispozici kompletní odkazový profil, interakce mezi stránky, jaké slova jsou v odkazech, kdy vznikly. Oni s touto formou black hat bojují už od svého počátku. To že za prodej odkazu zatím nemáte penalizaci je jen z důvodu, že se chtějí zachovat fér. Až to přeženete tak konec.

Vyhněte se klasickým chybám. Jestli maskovat prodej odkazů, tak ideálně jako klasickou reklamu. Prodej reklamy je přece legální, deklarují to všichni. Najděte si váš vlastní unikátní způsob. Příklady:

 • Obrázkové logo, vedle něj text, pod to odkaz.
 • 5px červený rámeček do toho nadpis webu, pod to popis webu.
 • Nadpis webu, text webu a vedle 5ti hvězdičkové hodnocení reklamy od uživatelů.
 • Tabulka o dvou řádcích s červeným rámování. V horním nadpis webu bíle + pozadí buňky červené. Do druhého řádku klasický text.

Další věc jsou patičky. Tohle už je fakt pasé. Nechme spodek pro licenční ujednání, emailovou adresu, odkaz na výrobce šablony atd. Prodáváte přece reklamu. Četl jsem spekulace, že právě poslední Antispam Panda zlikvidovala spousta webů na které směřovaly odkazy z patičky. Jako příklady byly uváděny společnosti co inzerovali přes WP šablony zdarma. Nicméně nic konkrétního. Píšu to jen pro zajímavost.

Klíčová slova – no tohle je slušný problém. Tady se ukáže síla kvalitní domény. Není nic jednoduššího než tam nacpat jen keyword.tld. Jenomže dneska lidé chtějí slovní spojení a to pak jako odkaz. Nic dalšího k tomu. Tomuto se vyhněte. Vsaďte na formu reklamy jak používá sklik anebo adsense. Čistě odkaz prostě nebrat. Můžete i trvat na tom, že si doprovodný text uděláte podle sebe.

Jestli využíváte reklamní systémy pro prodej zpětných odkazů tak vyberte ten, který umožňuje pohrát si s kódem. Nikdy už neudělám chybu jako s legendárním directoglobal, kdy se z kódu dal vyčíst reklamní systém. Pokud reklamní systém neumožňuje či přímo zakazuje měnit výsledný vzhled reklamy, tak se na něj vykašlete. Najděte si jiný anebo prodávejte odkazy jinak.

Pokud jste paranoidní můžete zkusit ještě další metodu jak prodávat zpětné odkazy. Do sloupce, který se zobrazuje po celém webu, nedáte odkaz na kupce, ale na stránku na vašem webu (např. u WP – Stránka). Na ní pak napíšete něco o odkazované stránce, přidáte logo, náhled webu apod.. Stačí krátký text do 100 slov. No a pod tento text pak samotný odkaz. Aby to bylo pro kupce atraktivnější můžete udělat na webu odkaz “Inzerenti”, který povede na stránku, kde budou odkazy na všechny inzerenty, kteří u vás kdy měli zakoupenou reklamu. Zdarma tak vlastně dáte permanentní odkaz z podstránky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

18 komentářů u „Jak (ne)prodávat zpětné odkazy“

 1. Myslím, že na většině webů je hned jasné, kde je shluk prodávaných odkazů. Podle mě je to už takový standard, byť ne prodávané, ale vyměňované odkazy, bez kterého by se internet neobešel.

 2. A čo predaj odkazov v rámci článku, teda predávať len PR články, ktoré by boli samozrejme pokryté aj normálnymi článkami. Bude to brané ako reklama alebo predaj odkazov ?

 3. Myslím, že tento váš článek jsou jen nepodložené spekulace. Crawler nerozliší koupený anbeo altristicky bezplatně přidaný odkaz. Prostě to pro něj bude jen odkaz. Zbytečně strašíte. Bez důkazů.

 4. Prevence je důležitá, co si budeme namlouvat, ale zde souhlasím s názorem O. Brandose, tedy že člověk už by musel udělat opravdu něco vyloženě nápadného, aby dostal penalizaci za prodej odkazů. Většinou právě zapojení v nějakém automatickém systému nebo třeba vložení odkazů právě zapojených v takových systémech, kde je jasné, že odkazy nakupují (doměnka, nepodloženo). Znám stovky a tisíce stránek, kdy v panelech jsou umístěné desítky odkazů, nikdo nemá penalizaci. Vyhledávače nepoznají, zda to jsou moje oblíbené odkazy vložené přirozeně, nebo ty koupené. Potom by člověk nemohl ani doporučovat co se mu líbí jinde, což je vlastně princip organického přirozeného vyhledávání. Takže prevence dobrá, zapojení se do nekalých systémů špatné, ale zase taková bída to není ;-)

 5. To Brandos: Robot to mozna nerozlisi, ale clovek ano. A Google i Seznam zamestnavaji dostatek inteligentnich lidi, kteri jsou behem par minut schopni detekovat, zda je stranka na ban, nebo ne. Teoreticky tedy staci, kdyz robot pripravi seznam podezrelych stranek a pak se to manualne projede…

 6. Chci se zeptat, už jsem se ptal mockrát a tak se zeptám i tady. Mám dva weby, oba jsou dle WHOIS prostě mé. Je problém si je prolinkovat? Slyšel jsem, že v tom vyhledávače vidí problém. Jelikož mají stejného majitele. Co Vy na to?

  • S3: To by pak člověk musel uvažovat o stejném hostingu. Stejné IP adrese. Stejném bloku IP adres atd. Nevadí to a doporučuji neřešit. Tedy pokud nelinkuješ netématické weby a napříč věkovými skupinami. Warez s prodejem dětských sedaček, dětský koutek s eshopem na erotické pomůcky.

 7. S3: své vlastní weby rozhodně nedporučuji linkovat. Jde to proti principům SEO i zásadám vyhledávačů i proti zdravému rozumu. Koho by proboha napadlo prolinkovat si své dva vlastní weby?! Různé vyhledávače, například i Yandex nebo AltaVista za takové praktiky běžně stránky deindexují…

 8. křeček: A co je na tom nepřirozeného? Například já spravuju dva e-shopy s nábytkem, jeden shop prodává zboží průměrné kvality za rozumnou cenu, má 30000 položek, druhý je s luxusními výrobky, kterých jsou řádově stovky. Je snad něco špatného odkázat z toho prvního na druhý ve smyslu “Hledáte opravdový luxus, nakoupíte ho na xy.cz” a naopak, na tom luxusním mít odkaz “Sháníte něco levnějšího? Zkuste abcd.cz”

 9. křeček: Také mám všechny weby prolinkované a spíš to pomohlo, než uškodilo. Dokonce ze všech stránek.
  S3: Pro jistotu weby rozhazuju na různé IP adresy.

 10. /To křeček/: To co píšete je další nesmysl tradující se mezi seošamany. Není jediný rozumný důvod, proč bych si nemohl prolinkovat své weby navzájem, proč neodkázat na svou vlastní práci.

  Já provozuji dva poměrně velké weby a mám je bežně prolinkovány. Ať již v sekci partnerů a nebo v článcích, když se mi něco tématicky hodí. Tuto praxi provozuji řadu let (více než 8) a k žádné deindexaci nikdy nedošlo. To co píšete je nejenže nepravdivá a škodlivá spekulace, ale je to dokonce proti samotné logice a podstatě webu.

 11. Nějakej Hadex a Astalavista mě fakt nezajímá. Joke. Jde hlavně o Google a Seznam. Dělal jsem na webu spoustu změn a právě i vyměnil na indexu link na jeden můj web a pak se to semlelo. Google mě neměl rád. Jenže nemohu soudit, jelikož proběhlo tolik změn, že ji či oné nemohu pád přisoudit. Ale asi to nebudu dráždit.

 12. Tak ono hodně záleží jakým způsobem jsou ty weby prolinkovany. Mám několikrát ověřeno, že pokud je to například v Excelu nebo na papíře na stole, tak to žádný negativní vliv nemá…

 13. No, jestli si cpete na web excel a nebo papír nevím (a je mi i jedno i jak a proč to tam cpete), ono to ale nevadí ani v htm (php atd.) na serveru… Prostě jste napsal ptákovinu, kterou papouškují seošamani snad od úsvitu seo…

 14. Problém jsou reklamní systémy, jinak je to v pohodě a prodej odkazů nevadí. Nesmí to být nikde vidět, pak není problém.

 15. Marně uvažuju, co je to za blbost neprolinkovat vlastní weby. Co potom mini- mikro- site? Ty by byly při práci zbytečné. Opravdu nejlepší SEO je žádné SEO. Děláte to pro lidi nebo pro vyhledávače? Pomůže to lidem? ANO?, tak si to prolinkuju a hotovo.

Komentáře nejsou povoleny.