Penalizace katalogů Googlem v Česku

Včera vyšla na Lupa.cz zpráva Google likviduje z indexu katalogové weby, to bude pláče mezi SEO “mágy”, která zapříčinila menší rozruch mezi SEO nadšenci a poměrně větší oslavný ohlas mezi odpůrci SEO. Původně jsem to nechtěl nějak zvlášť komentovat, neboť se teď řeší Pandy víc než je zdrávo. Na druhou stranu otestovat, zdali katalogové weby dostali penalizaci není nic tak složitého.

Testovací vzorek

Jako testovací vzorek jsem si vytáhl 600 webů ze stránek seznamkatalogu.cz. Nijak zvlášť jsem neřešil zdali jsou to čistě katalogy, anebo nějaký mix mezi katalogem a PR webem. K účelům tohoto testu je to stejně nepodstatné. Jde mi o to zjistit, kolik webů ze seznamu má nějaký druh penalizace. Na stránkách je přes 2500 webů, vybral jsem proto jen ty s srank 40 a na doladění i menší vzorek srank 30. Z 600 webů bylo několik nefunkčních a pár desítek duplicitních. Zůstalo mi tak 511 webů jako testovací vzorek.

Jak jsem testoval

Vzhledem k tomu, že se mluví o “likvidaci” původně jsem chtěl prohnat všechny testovací weby jen kontrolou na pravost GPR. Pokud je web vyřazen z indexu nebude se hlásit na info:domena.tld. Můj robot ale brzo dostal 503ku, takže jsem přešel k plánu B a to je testování GPR přímo. Penalizované weby, které už jednou zaindexované byly totiž místo GPR 0 spadnou na n/a. Právě ty s n/a jsem pak podrobil ručnímu testu.

Výsledky

Webů celkem 511
Webů s penalizací GPR 10 (1,95%)
Webů deindexovaných 8 (1,56%)
Celkový počet postižených 18 (3,52%)

Mno takže si nějaká panda smlsla na 1,56% webů? Bohužel to se s jistou říct nedá, protože nevíme zdali tyto katalogy náhodou už penalizaci neměly dříve. Popravdě by jsem se tomu ani nedivil. Ty deindexované jsou opravdové lahůdky. Vlastně se divím, že přežila většina těch katalogů, protože na nich prakticky není žádný pořádný obsah.

Závěr

Jestli tedy včera došlo k nějakému katalogovému armageddonu, tak v ČR to rozhodně nebylo. To by počet deindesovaných webů byl alespoň v desítkách procent. Na druhou stranu, kdo říká, že to do ČR to nedorazí v nejbližších dnech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Penalizace katalogů Googlem v Česku“

 1. Jediné čeho jsem si všiml je to, že seznamkatalogu.cz přišel o PR, má nulu a s ním několik katalogů, nic moc se ale zatím neděje, může se to ale projevit za pár dnů, tak jako u PRwebů.

 2. Katalogove weby jsou celkem snadny cil, ktery lze podstatne zredukovat (polo)automaticky. Lze ale predpokladat Google pujde dal. U slusne udelanych PR webu zatim nic podstatneho nepozoruji a celkove si myslim, ze bude podstatne tezsi je odlisit jinak nez manualne.

 3. Výborný článek. A co hlavně – je tam zapojen nějaký vlastní autorův obsah, což v tom původním dost chybělo. Doporučuji se k článku po několika týdnech vrátit a spustit test znovu.

 4. Skvely clanok k teme. Ja som presvedceny, ze anglicka verzia ide ako prva, nemecka, spanielska a pod ako druha a v tretej rasde ide na radu cz/sk google takze tomu treba dat este nejaky cas.

  Kazdopadne stale zastavam nazor, ze registracia do katalogov sa oplati ale len do tych par naozaj kvalitnych

 5. Ač jsem to po Pandě pěkně schytal, tak teď to záhadným způsobem leze opět nahoru. Jestli katalogy Google odřízne, udělá tím SEO exprdům pěknou čárku přes rozpočet.

 6. Děkuji za další skvělý článek. Takže vše co se o tomto tématu v poslední době psalo na internetu by se dalo shrnout do jedné věty: Mnoho povyku pro nic…tedy aspoň zatím.

 7. Došlo k výraznému snížení pozic indexovaných stránek katalogů ve vyhledávání. Na top.clonet.eu lze u statistik některých katalogů vidět za poslední měsíce téměř desetinásobný úbytek návštěvnosti. To je důkazem toho, že dochází ke zvýšení relevantnosti ve vyhledávání.

 8. Oni jsou totiž na lupě trošku dementi. Ta zpráva je platná především pro USA, také jsem si po přečtení udělal rychlý test českých katalogů a se zaindexováním rozhodně nemají problém, takže jejich podání (na lupě) je tak trošku mimo mísu.

 9. Důvěřuj, ale prověřuj a to je přesně to co ty děláš… super. IMho je to ale Škoda, zrovna katalogy moc nemusím.

 10. S3: Také se mi po několikatýdenní dovolené zničehonic vrátil web do vyhledávání. A to jsem s ním ani nestihla udělat nic z doporučovaných rad. Takže doufám, že se to po proběhlém tanečku samo nějak (dobře) ustálí.

  Horší je, že asi budu muset budovat nějaké aspoň webové pobočky ve větších městech, protože to lokalizované vyhledávání je věc, která mi hýbe s návštěvností nesprávným směrem, poněvadž jsem z mrňavé dědinky.

 11. Nevím zda jste četli původní anglický článek. Zatím tam česko nebylo na seznamu…:)

 12. Nějak jsem nepochopil význam testu, drtivá většina vámi sledovaných katalogů (ne-li 100% z nich) nemá žádnou vlastní hodnotu, obsahovou relevanci ani návštěvnost, tudíž odkazovaným stránkám pravděpodobně nepřinášejí vůbec nic bez ohledu na to, zda-li jsou penalizované či nikoliv.

 13. Bylo by super, kdybys udělal stejný test znovu, třeba po týdnech. jaký to má trend. Ze zkušenosti jsou podobné updaty průběžné. ne plně najednou.

Komentáře nejsou povoleny.