Pravdivý příběh webtrhu

Poslední dobou se mě celkem hodně lidí ptá, proč jsem skončil jako moderátora na webtrhu a jestli jsem utekl, protože “webtrh jde do kytek”. Ono je to všechno tak trochu jinak. Možná by stálo za to shrnout celou historii tohoto velkého projektu, který svým rozsahem překonal všechna očekávání.

Medový webtrh

Na webtrh jsem se zaregistroval 15.5.2007 jako uživatel s ID 271. V té době měl takovou šedo-žlutou barvu, která nevím proč mi připadala medová. Ostatně na přibližné rozložení barev se můžete kouknout do archivu. Komunita byla spíše rodinného charakteru. Jedním ze základních a pravidel bylo například, že si tykáme. Nerozlišuje se mezi mladým/starým, anebo studentem/šéfem firmy. Ze začátku jsem se hodně ostýchal odpovídat na otázky, anebo něco psát. Všichni mi tam přišli moc zkušený. Postupem času jsem se ale do toho dostal a bylo to fajn.

Moje první zkušenosti s obchodováním na webtrhu jsou ze začátku roku 2008, kdy jsem pomocí robota hledal zajímavé volné .info domény a vydělával na nich stovky korun. Možná vám to přijde směšné, ale věnoval jsem dost času nákupu .info domén něco a jejich následný prodej za pár stovek. Prodával jsem kousky jako pocitacovehry.info, parkety.info, mobilnitelefony.info hypotecniuvery.info a mnoho dalších.

Když nad tím přemýšlím v té době jsem sestrojil prvního robota na odchyt domén. Byl napojený na API od General Registry a vždy v 14:20 se pokusil odchytnout nejlepší kousky. Zvládal neuvěřitelné 2 dotazy za vteřinu, ovšem v 14:20 se to změnilo na 2 dotazy za minutu, což nebylo zrovna nejrychlejší. Po několika týdnech zneužívání mi došel z General Registry dokonce naštvaný email, že to API zneužívám jako mnoho jiných jen k chytání domén. Alespoň mi bylo jasné proč se to tak vždy zadrhávalo.

Díky robotovi jsem prodával i .cz domény. Dokonce jsem chytal na zakázku :) Nárůst peněžních toků rozšířil mé pole působnosti i na ostatní gTLD. Začal jsem využívat odchyt hezkých gTLD pomocí godaddy (5 – 10 USD navíc bylo nic). Dokonce jsem se začal považovat za domainera a založil si 8.3.2008 tento blog.

5.5.2008 jsem dostal nabídku moderátorství od Retala (administrátor webtrhu teď pod jménem Martin Schlemmer). Jako moderátor jsem se cítil být zavázán nejen k udržování pořádku, ale i radění nováčkům. To mi zůstalo až do konce. Donekonečna jsem odpovídal na ty samé dotazy ať už ve vláknech, anebo přes PM. Trvalo mi cca půl roku než jsem se do moderování pořádně dostal. V té době jsem naštěstí byl spíše minimoderátor starající se o opravu nadpisů, upozorňování na mírné přestupky, větší problémy jsem házel do diskuze moderátorů ať se s tím Retal, Fishbond a ještě jeden, jehož jméno pořád zapomínám, něco udělají. Občas to byla celkem nevděčná práce, chodili mi nevraživé PMka, emaily i komentáře sem na blog. Některé mám dodnes uchované v PM pro pobavení. Ale ze začátku to bylo velice nepříjemné. Pak už mi to ani nepřišlo.

Postupem času jsem nabral hodně zkušeností s moderováním, iTrade ohodnocení (jen cca 20% lidí vám jej dá, jakmile máte oba přes 10, protože to je jedno) a i respektu zvláště mezi mladými, kterým donekonečna opakujete naučené odpovědi na stále stejné otázky. To se pak projevilo v PMkách, kde se mě lidé ptali koho doporučím na udělání grafiky, kde koupit reklamu, SEO atd. Teď se přiznám, že jsem protěžoval silně Lefiatha jako grafika, protože se mi jeho práce hodně líbily.

Ocelový webtrh

Už ani nevím kdy to přišlo, ale webtrh změnil barvu na současnou. Přibylo strašně moc funkcí, včetně možnost blogovat pro členy, vytvářet skupiny a nové druhy aukcí. Mimo to i nové funkce k sledování všeho pro moderátory. Díky nim jsme odhalily velké množství podvodů a multiidentit. Tady se objevilo poprvé objevilo pravidlo, že moderátoři mají lidem vykat. Což byl celkem problém, když jsem většinu z nich znal. Postupně jsem si to trochu přeformuloval a vykal jsem jen když to byl někdo nový. Myslím že tady začal být problém, kdy se webtrh začal tak trochu lidem odcizovat. Ne kvůli novým aukcím (stále se dalo dražit postaru pomocí skupin), ani novému vzhledu, ale prostě komunita už nebyla taková rodina jako dříve.

Retal přišel s myšlenkou, že by si grafici mohli vytvořit svou vlastní sekci profesionální grafiky. Pro přijmutí byly potřebné reference, anebo aktivní podnikání v dané oblasti. Hodně se mi ulevilo, protože moje cítění pro grafiku bylo mimo. Měl jsem problém rozlišovat mezi kvalitou a tím co se mi jen líbilo. A to jsem prošel rychlokurzem jak poznat amatérskou práci co jen hezky vypadá. Později se ukázalo, že to zas tak dobrý nápad nebyl. Nešlo totiž o grafiku, ale o peníze. Často se tak do grafických profesionálů nedostávali lidé, kteří by mohli dělat levněji. Prostě si někteří grafici si byli rovnější než jiní. Stěžovalo se mi pár lidí a já jim musel říct, že to mají na starosti grafici, ale můžou zkusit kontaktovat Retala. Samomoderující se komunita je dobrý nápad, ale nesmí jít o peníze.

Pak přišlo období, kdy se Retal na webtrhu neobjevoval. Já měl na rozdíl od ostatních moderátorů rozšířená práva. Byl jsem takový poloadmin, takže jsem celý webtrh mohl udržovat v chodu. Za ty dva roky jsem nabral hodně zkušení a úročil je doslova do extrémů. Sledování reportů, kontrola nových uživatelů, prostě jsem musel mít přehled o všem. Moderování jsem věnoval některé dny i 3 hodiny. Měl jsem to rozdělené. Dopoledne až odpoledne (vstával jsem v té době po 11cté) jsem pročetl PMka, prošel reporty a sledovaná vlákna. Lidi co reportovali jsem odměňoval reputací jako poděkování za aktivitu ať už jsem report řešil přestupkem, anebo vyhodnotil jako nezávadný. Pak nastalo prohlédnutí sledovaných vláken. Označoval jsem si hlavně možné problémové diskuze a potenciální flame.  Webtrh jsem sledoval prakticky každé 3 hodiny. Noční vlákna byla opravdová lahůdka. Mírně podnapilý webtržníci, či jen v dobré náladě diskutovali o všem možném. Pak než jsem šel spát jsem vše pocenzuroval, smazal anebo zamkl. Lidé museli mít možnost, ale hlavně pocit, že si můžou poklábosit o čem chtějí.

Hodně lidí bylo extrémních. Odlišný přístup, myšlení anebo smysl pro jakoukoliv formu kreativity. Na ty se muselo jít velice opatrně. Pamatuju si na grafika, který dělal nádherné plakáty, ale ostatní grafici jej štvali. Takový flame co tam byl. Myslím, že jsem mu dal víc prostoru než by jsem dal ostatním. Měl talent tak jsem vždy jen nedemokraticky promazal vulgarizmy a poprosil jej ať se uklidní. Nakonec jsem to byl stejně já kdo mu dal ban, ale byla to škoda. Pak tu byli lidé, co si nebrali servítky. Zatímco hodně lidí nadšeně přikyvovalo oni to uvedli tak trochu drsně na pravou míru. Uklidňování davu kamenujícího někoho takového dalo zabrat.

Asi nejhorší bylo to rozhodování. Jako moderátor jsem musel vybrat kdo má pravdu. Smazání příspěvku znamenalo dát za pravdu tomu druhému. Zvláště pokud to byl člověk, kterého jsem znal z Domain Day, anebo k němu mám úctu. Někteří to brali s rezervou jiný dost nelibě. Když tu nebyl několik měsíců Retal už to bylo i tak trochu na mozek. Tak trochu jako by se vytratil mistr Yoda. Nebylo s kým konzultovat problémy, ani s kým se podělit o břemeno rozhodování.

Pamatuju si na stránku, kde se vypisují infraction. Jsou to vlastně příspěvky jako v každé kategorii. Až na to, že všechny založené byly ode mě. Prostě desítky za sebou. Moc dalších moderátorů tam aktivních nebylo.

Když se pak Retal vrátil už mi na moderaci stačila jen v součtu hodinka denně. Byla to velmi velká úleva.

Nový webtrh

Pak přišel nový webtrh. Jeho koncepce mi byla už od začátku nepříjemná. Ten ocelový měl alespoň namířený směrem jako forums.digitalpoint.com. Dokonce i Retal to několikrát přiznal. Nový webtrh směřoval někam naprosto jinam. Přidané hodnoty mi přišly jako vzdušné zámky, na které nemají šanci dosáhnout běžní lidé, kteří právě původní webtrh tvořili. Minisite, domaining, SEO byly najednou témata hodná opovržení. Přitom doposud patřila mezi startovací, kdy se předpokládalo, že z MFA a minisite se přejde na blogy a pak magazíny. Ze SEO člověk nabere peníze a zkušenosti na pozdější projekty atd. Prostě základní kameny pro lidi bez startovacího kapitálu. Nová koncepce webtrhu mi připomínala spíše následující: vymysli geniální unikátní myšlenku, půjč si na ní velké peníze, a jseš velkej borec, kterému byznys roste. Jenomže ono udržet se v podnikání není nic lehkého. A je lepší nemít na hosting z pár MFAčky, než splácet dluhy. Tedy pokud neseženete nějakého zázračného investora, kteří teď tak díky dnu D letí.

Jak jsem psal už od začátku mi to nepřišlo správné. Hodně lidí se mi směje, že jsem motivoval studenty tím, že dobré MFA jim vydělá až 5 USD/měsíc. Uznávám, že realita může být někde jinde, ale právě tímto málem se dají vydělat první opravdové peníze. Ano jsou to hodiny práce na SEO, linkbuidlingu, hledáním témat, tvořením primitivní grafiky, psaní textů. Ale nakonec těm studentům opravdu stačí mít 100 MFA co vydělává v průměru 5 USD měsíc. Těm co to nestačí pak přijdou na to jak to udělat lépe, anebo jak ty peníze investovat. Neříkám že neexistují, anebo nefungují koncepce co se teď probírají na webtrhu, ale k těm musí ti mladí teprve dospět. Víte kolik to chce trpělivosti dělat 100 MFA? většina lidí to zabalí dřív než jich má 10. Na výsledek se pak často čeká víc než měsíc. Podnikání je o trpělivosti a houževnatosti prorazit. Bouhžel to se už asi na webtrhu nedozvíte.

Prostě jsem si od toho všeho musel dát chvilku pauzu. Říkal jsem si, že třeba Retal dostane rozum a alespoň vrátí zpět staré sekce, anebo to rozdělí a na subdoméně udělá nějaký underground, kde se bude dát diskutovat o změnách sranku, které jsou teď na webtrhu postavené mimo zákon. No dočkal jsem se PMka, které obsahovalo poděkování za mou odvedenou práci a oznámení ukončení mé moderátorské činnosti. Pak ještě následoval jeden telefonát v reakci na článek Co se stane Liberty Islandem pro bývalé webtržníky? a byl se mnou a webtrhem v podstatě konec. Nedávno jsem tam po dlouhé době umístil informaci o plánovaném srazu podnikavců v Táboře. Jinak za 5 měsíců nic.

PS: omlouvám se za ten bulvární nadpis, ale nedalo mi to ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

29 Replies to “Pravdivý příběh webtrhu”

  1. Zajímavé počtení. Osobně si myslím, že se nakonec ukáže že hodně z toho, co tady píšeš je pravda a ta “jednoduchá” témata se tak nebo tak na Webtrh zase vrátí.

    Jinak podobný pohled na nový webtrh jsem četl nedávno pro zajímavost tady: http://www.emag.cz/webtrhcz-meni-smer/

Comments are closed.