Dostane .info druhou šanci?

Dneska mi přišel email z Czechia, že rozjíždí akci na .info doménu zdarma. Stačí u u nich mít aktivní zákaznický účet a použít kupón INFO-ODMENA. Omezení je pět .info domén na zákaznické účet. Původně jsem vám sem chtěl hodit seznam zajímavých tipů na volné .info domény, ale nějak jsem se zamyslel na téma “Jak do světa nTLD zapadne .info doména?”

nTLD o sobě dávají vědět

Že jsou nTLD jen módní záležitostí si stále myslí spousta lidí a popravdě já sám nad tím váhám. Na druhou stranu v nTLD chtějí prorazit a je nich opravdu hodně peněz, což je to znát. Ať už ccTLD anebo gTLD jsou v porovnání s novými doménami minimálně v propagaci a marketingu dost nazpět.

Je tedy fakt, že třeba .eu se o propagaci snaží. Objevují se pravidelné různé akce na podporu domén. Například eurID tento rok pořádá #selfiEU. Dříve se snažil i CZ NIC, který spolufinancuje propagační akce registrátorů. Tento rok jsou údajně tak omezující pravidla, že se z toho dají zaplatit jen billboardy a online reklama.

Naproti tomu nTLD jsou novinkou, která si razí PR jak to jen jde. A když se jim to daří, tak se rády svezou i různá masmédia. Jednoduchý příklad. Nějaký americký raper nedávno prohlásil, že hodlá být v roce 2020 prezident. Během jednoho dne bylo registrováno 100 tisíc domén. Samozřejmě většina zajímavých (finančně) jsou .com, ale v každém druhé článku je zmíněno, že byla registrována i .xyz anebo .democrat. Jistě tohle vypadá na sezónní záležitosti, ale ta trvá už přes rok …

.info je naprosto ideální nTLD

Když se nad tím zamyslíte, tak .info doména je ve skutečně úplně skvělá nTLD. Slovíčko .info má nadnárodní význam. Na poměry nTLD je krátká. Čtyři znaky jsou fakt super. A to nejlepší, na vyzkoušení je super levná, či dokonce teď zdarma. Problém většiny nTLD je že jsou drahé. Jakmile doméně dáte šanci a něco na ní vybudujete už si jí prostě necháte i když je to třeba ztrátová záležitost.

Tohle si Afilias, společnost stojící za .info, moc dobře uvědomuje. Protože to byli právě oni, kdo začali s masivním rozdáváním .info domén. Dokonce jich rozdávali tolik, že Google začal .info penalizovat, kvůli nekvalitnímu obsahu. Často byla zneužívána pro stránky s malware. Naštěstí dnes už to neplatí a Google .info domény nijak nepenalizuje.

Že nízká cena opravdu táhne se ukázalo i u .eu domén. První rok registrace je za několik desítek korun a občas je registrátoři dávají i zdarma. Jestli je dobrý nápad a funguje poznáte z výroční zprávy eurID. Samozřejmě peníze musí nějak utratit, protože si je nemohou nechat podobně jako CZ NIC.

No a teď tu máte zaběhnutou gTLD .info. Vyhledávače jí znají, nemají s ní problémy. Nachází se na ní spousta obsahu a najdete i historické kousky, na kterých se dříve nacházel autoritativní web.

Může se svést .info doména na popularitě s nTLD?

Tohle je důležitá otázka. Protože pokud se nTLD fakt prosadí anebo alespoň budou nějak přežívat, tak je to šance i pro .info. Možná to tak cítí i Afilias a výsledkem je tato akce. Prostě zaveleli “na steč!” a jdou do toho.

Závěr

Většina začínajících domainerů si stěžuje, že tu nemohli být dříve, když jste si mohli registrovat prémiové kousky. Ti zkušenější už vědí, že takovéto příležitosti jsou tu pořád a opakují se. Nejdřív to byly prémiové .com, pak LL.com, LLL.com obdobně u .cz o pár let později. Teď už nenajdete zajímavou .eu. Všechno se pořád opakuje v cyklech. Stačí se chopit příležitosti. Schválně si přečtěte diskuzi pod článkem o .online doménách.

Pokud do něčeho chceme jít, tak nás většinou táhne obava že to nevyjde. Teď si můžete zaregistrovat 5 .info domén úplně zdarma. Bez rizika že přijdete o peníze. Tak na co čekáte? Registrujte si .info doménu a pak se pochlubte do komentářů :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Dostane .info druhou šanci?“

  1. Hele drago, jak to je s tema nTDL. Co by se stalo kdyby jeji spravce krachnul, hadam ze to nekdo prevezme.

    • Do emailu mi přišlo info, že je na 5. Já ještě vybírám co zaregistruju, tak jsem to nezkoušel.

  2. Tak nakonec to dopadlo jako u akce s .eu doménou, kdy mi po odeslání požadavku vyskočila nějaká systémová chyba, která se nahlásila administrátorovi. A tak jsem ji raději registroval jinde, přece jen podnikatel.info za to stála… :-)

  3. Od Zoneru raději dál. Nepřehledná administrace, slevové kódy většinou fungují až po kontaktování podpory, při neúspěšném odchytu CZ domény nevrací celou částku, nesmyslné poplatky (např. 25 Kč/měs. za přesměrování).

  4. Zatím jsem registroval dvě .info, tedy ne v této akci, i když jednu od czechia bych chtěl zkusit, jestli to vyjde. Jde o podnikatel.info a pronajmy.info.
    Kdyby někdo chtěl, jsou volné např. vyrobky.info, vydelej.info..

Komentáře nejsou povoleny.