Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio

Dneska jsem si přečetl článek Dividendové akcie na Inwebstor.cz a napadlo mě, že by jsem už konečně mohl napsat článek na toto téma. O akciích jsem přemýšlel celkem dlouhou dobu, jen mi to trvalo dotáhnout do konce a nějaké si koupit :)

Myšlenka

V podstatě kdykoliv spadly akcie ČEZu, tak jsem si říkal, že teď by stálo za to si nějaké koupit a pak jen dostávat dividenda. Vsadím se, že v tomto nejsem sám. Teprve koncem minulého roku jsem se ale odhodlal přejít od úvah k činům. Začátek prosince totiž ČEZu moc nepřál a já se rozhodl, že nastal čas do toho jít.

Myšlenka byla jednoduchá. Pokud budou nevyužité prostředky nakoupit to, co je zrovna výhodné v poměru – za co nejméně peněz největší dividenda.

Od myšlenky k realizaci

Vypravil jsem se do města pozjišťovat více informací v různých bankách. Nebudu to zdržovat, nakonec jsem skončil ve FIO, která má u nás v Táboře menší pobočku. Chvilku jsem se vyptával, zjišťoval detaily a nakonec souhlasil. Nějak mi tam neladilo, že většina služeb je opravdu zdarma. Asi za to může má přehnaná opatrnost z podnikání. Člověk už ve všem nějak automaticky vidí možný podraz.

FIO nabízí pro investování aplikaci Fio e-Broker. K ní se váže číslo účtu, na které posíláte peníze, když si chcete Fio e-Broker “nabít kreditem”. Díky tomu na něj lze peníze posílat z libovolného účtu a jak uznáte za vhodné. Vybírat však můžete jen na předem přednastavené účty. Náklady na založení jsou 40 CZK. Platí se za příkazy k nákupu a odprodeji cenných papírů. Vzhledem k tomu, že jsou akcie uložené v Centrálním Depozitáři Cenných Papírů, tak se s jejich rostoucí hodnotou platí i nějaká koruna tam. Do 250K je to ale “skladování” zdarma.

Součástí založení bylo i vyplnění nějakého dotazníku. Tedy on to byl spíše test. Bez něj vám nedovolí si účet vůbec založit. Jedná se o jakousi ochranu lidí co chtějí investovat peníze, které ale potřebují k životu. Buď tam nadiktujte odpovědi, jako konzervativní investor, kterému je ale jedno že o všechno přijde, anebo si nechte poradit od zaměstnanců co tam napsat :)

Když se to správně vyplní aplikace e-Broker vám vždy napíše upozornění, že můžete hodně prodělat, když budete zkoušet nějaké rizikové věci. Za celou dobu se mi aplikace ozvala jen jednou. O tom ještě napíšu dále.

No co dodat. Založil jsem si účet pro obchodování a ještě osobní účet u FIO.

Od realizace k praxi

Mít vše připravené je jedna věc, ale poslat peníze na dalekou cestu, aby jednou za rok poslaly dividenda zase druhá. Tohle není jako koupit web, kdy s ním hned pracujete a máte naprosto v rukách jeho osud. Najednou jste tváří v tvář skutečnému pasivnímu výdělku. Ovšem slovo pasivní se neváže jen k výdělek ale i k přihlížet. Alespoň na mě to tak působí.

Snad týden jsem na ty grafy jen koukal a hledal v nich nějaký smysl. Snažil se předvídat jestli to bude padat, anebo poleze nahoru. Samozřejmě i četl různé informace, poučky, návody, prognózy a snažil se tipovat v diskuzích lidi, kteří mají know how.

První obchod jsem udělal 20.12.2012. Koupil jsem 110 kusů akcií Fortuny (BAAFOREG) za 86,90/kus. Poplatek byl 40 CZK. U FIO e-Broker se dá nakoupit za 0,29% hodnoty kupovaných akcií v režimu EasyClick, ale musíte nakupovat v lotech – což je objem zhruba za cca 25K – 50K CZK. Jinak je poplatek 40 CZK. V té době vycházely dividenda na 5,22% před zdaněním (4,44% celkem). Ale platí se v EURech. Tenhle obchod byl spíše takový můj nováčkovský úlet :)

Nějak ten ČEZ lezl nahoru a stále jsme přemýšlel, co se děje. Albánie jakoby se nějak nepočítala. Na diskuzích jsem četl, že poleze nahoru a už se nemusí vrátit. Prostě mě to nějak nakouslo a řekl jsem si, že nastal čas 28.12.2012

Koupil jsem si 15 kusů ČEZ za 671 Kč/kus. Výnos vycházel na 6,71% (5,7% po zdanění), což do mého portfólia zapadá. Sice by jsem se rád držel na 6% po zdanění, ale v té době se mi zdálo tak nějak nereálné, že by spadl na 637,5 CZK.

V ten samí den jsem ještě mé portfólio obohatil o Telefónica O2 (BAATELEC). Koupil jsem 30 kusů za 324,9 CZK/kus. Pravda tady jsem váhal. Nějak mi neladily ty dividenda, co vyplácela na dvakrát. Nakousla mě i FIO, která má ukázkové portfólio PortFio kam nakupuje a prodává akcie. 13.12.2012 nakoupily O2 za 319,20 CZK. No a toho 28.12.2012 se ta cena přiblížila.

Od praxe ke zkušenostem

Praxe začala a člověk začíná získávat zkušenosti. Jakmile jde něco dolů, tak začínáte cítit jak o peníze jakoby přicházíte. Jste v centru dění a cítíte to. Peníze, které vyděláte a máte k nim osobní vztah najednou “pracují”. Někde vzadu dokonce cítíte takovou malou paniku velící radši to zabal, na to nemáš :)

Jenomže když podnikáte delší dobu, tak už víte jak ovládnout emoce, zvláště na internetu, kde je to samá nadávka, žaloba, penalizace, neproplacené faktury, Google zoo a spousty a spousty dalších věcí. Základem je mít plán a držet se ho, protože v něm jsou i předpřipravená pravidla a postupy. Prostě se usmějete a řeknete si: “Tohle jsem přece chtěl. Hra pokračuje.”

3.1.2013 jsem v rámci plánu koupil jednu celou akcii Phillip Morris ČR (BAATABAK) za 10,8K CZK. Na ni jsem měl spadeno delší dobu. Mají totiž největší dividendový výnos v ČR. Poslední vyplacená dividenda byla 940 CZK. To znamená 8,7% (7,4%).

Zatím poslední nákup jsem udělal 24.1.2013, když padal ČEZ dolů. Rozhodl jsem se, že přikoupím dalších 15 kusů za 636,5 CZK/kus. Tam jsem fakt poctivě čekal, dokud prolomí hranici 637,5 CZK, protože ta znamená 6% výnos po zdanění. Ale byl to tlak. Člověk si říkal, jestli se to otočí těsně předtím, tak si budu nadávat. Ale pravidla jsou pravidla :)

No a tím jsem vyčerpal můj testovací balíček peněz, který jsem si na tuhle “srandu” rozhodl vyčlenit. Pokud budou všichni platit podle předpokladů, o čemž pochybuju, tak by jsem na dividendách měl získat cca 3419 CZK (6,88%) respektive cca 2906 CZK (5,85%) po zdanění. Původně jsem chtěl každý měsíc něco přilít, ale první kvartál mě čekají nějaké investice. Druhý ještě nevím jak bude vypadat, takže spíše až ten třetí.

Jen pro ilustraci takhle nějak teď prodělávám:

vyvoj-investic-19022013

Závěr

Musím říct, že ačkoliv tomu hopsání ceny akcií stále vůbec nerozumím, tak jsem se naučil celkem dost zajímavých věcí. Nevím jestli jsou i užitečné ale zajímavé určitě. Například, že akcie ČEZ celkem věrně kopírují cenu elektrické energie na trhu, anebo co znamená spousta různých ukazatelů. Třeba čtení příspěvků mezi řádky mě dovedlo k zajímavým nápadům. Například kdyby jsem hledal tip na zajímavou dividendovou akcii v zahraničí, tak by stálo za to projít si různé dividendové fondy, které spravují odborníci a hledat v nich co zrovna přidali. Ono je to podobné jako SEO, prostě musíte hledat lidi, kterým to funguje a pak zjistit proč :)

Zatím to beru hlavně jako zajímavé zkušenosti s možností i zhodnocení peněz.

 

 

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

32 Replies to “Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio”

  1. Zdravím,

    chci se zeptat, kde člověk může získat info o českých případně zahraničních akciích? Jde mi o historii dividend, jaké procento ze zisků dávají do dividend apod.?

    Díky :)

  2. Nějak jsem se nudil a nebavilo mě neustále počítat ten dividendový výnos. Na mě až moc počítání Tak jsem narychlo zbastlil v Pythonu drobný script a pro snadnější spouštění jsem ho zkompiloval do .exe.
    Kdo by si s tím chtěl taky pohrát, stáhněte si celou složku a potom otevřete ten .exe soubor. Nepodařilo se mi to zpackovat, takže kvůli tomu si musíte stáhnout všechny soubory ve složce.
    https://drive.google.com/folderview?id=0Bzcs-EJOmifBUHFGcUk2Qk8wYlE&usp=sharing

Comments are closed.