Google bude penalizovat za SEO

Klidný sobotní den rozvířila informace o chystaném opatření od Google. Po Panda Farmerovi a Pandě Too Many Ads Above The Fold přichází, něco co by jsem nazval Kill SEO Panda. Nový algoritmus, z dílny Google, má totiž za cíl likvidovat penalizovat stránky, které jsou příliš dobře SEO optimalizované.

Známý odborník na problematiku kvality vyhledávání Matt Cutts, který spíše působí jako online mluvčí Google v oblasti SEO problematiky, představil při své panelové diskuzi na SXSW (South by South West) konferenci, chystanou změnu na které vývojový tým Google pracuje už několik měsíců.

“A co lidé, kteří kladou velký důraz na optimalizaci a dělají hodně SEO.

Většinou nedáváme vědět o plánovaných změnách, ale je tu něco na čem v posledních měsících pracujeme a věříme, že to spustíme příští měsíc anebo do několika týdnech. Pokoušíme se tak trochu vyvážit podmínky pro všechny. Všechno co ti lidé dělají,  z důvodu nedostatku těch správných slov, přeoptimalizovávají anebo spíše přeSEOvávají oproti těm kteří tvoří úžasný obsah a skvělé stránky. Snažíme se udělat GoogleBota chytřejším, udělat naši relevanci lepší, a také vyhledáváme ty kdo toho zneužívají, jako příliš mnoho klíčových slov na stránce, směňují příliš mnoho odkazů aneb si vedou daleko lépe než by se běžně čekalo. Máme několik odborníků v mém týmu pracujícím právě teď na tomto.”

Originál v angličtině:

“What about the people optimizing really hard and doing a lot of SEO.

We don’t normally pre-announce changes but there is something we are working in the last few months and hope to release it in the next months or few weeks. We are trying to level the playing field a bit. All those people doing, for lack of a better word, over optimization or overly SEO – versus those making great content and great site. We are trying to make GoogleBot smarter, make our relevance better, and we are also looking for those who abuse it, like too many keywords on a page, or exchange way too many links or go well beyond what you normally expect. We have several engineers on my team working on this right now.”

Závěr

Takže ano? Máme se začít bát? Další Panda co doslova sejme některé stránky co si to ani nezaslouží, protože jejich majitelé se snažili, aby získali co nejdříve návštěvnost z vyhledávačů? Zatím jen víme, že směňovaní velkého množství obsahu bude do budoucna problém a přílišná hustota klíčových slov bude spíše na škodu. Takže to smete ještě nesmetené MFAčka, které nahradí minisite. Zřejmě už definitivně zmiznou patičky o desítkách odkazů.

Anebo ne? Panda Farmer se v ČR tak trochu zasekl. Nemohl na plno ukázat svou moc. Stránky nízké kvality nedokáže úplně rozeznávat, není tu dostatek náhrady. Vždyť oproti anglickému internetu je ten český příliš malý. Alespoň dodělal práci za starý algoritmus. Likvidoval duplicitu a zřejmě i zpřetrhával nějaké ty odkazy. Přesvědčivě to ale říct nelze, protože jak je známo, český internet je doslova zamořen různým druhem odkazové penalizace.

Tak jak? Prostě nic neřešit. Máme seznam.cz. Spousta penalizovaných stránek, co má z Google mizivé procento návštěv, je zásobována ze seznamu desítkami. Google si je svým monopolem natolik jistý, že očekává od majitelů penalizovaných webů pokoru a snahu o co nejrychlejší nápravu problému. Jenomže v Česku na něj hodně lidé prostě dlabe. Což může být v případě relevantních zdrojů informací, které se nevezou na jeho vlně problém. Představte si, že by za přeoptimalizovanost poslal do hlubin supplement indexu, třeba wikipedii. Pro BFU hledače zdrojů seminárních prací by najednou poskytoval seznam kvalitnější výsledky než Google. Jednoduše řečeno různý druh Panda šikany se mu vyplácí jen proto, že nemá pořádnou konkurenci a dostatek relevantních stránek, které mohou nahradit ty penalizované.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

27 komentářů u „Google bude penalizovat za SEO“

 1. Asi by u Googlu měli okamžitě přestat chlastat :-)

  Pochybuju, že se po přečtení článku o chmurných zítřcích SEO najdou tací, co začnou promazávat klíčová slova, dosadí nicneříkající title a smažou vyměněné odkazy. O patičkách “k ničemu” sice mám názor podobný Killovi, ale tomu zbytku bych moc nevěřila. Kde bude pak správná hranice přiměřené optimalizace?
  Brala bych to asi tak, že penalizovány budou jen ty stránky, kde je pokus o SEO nepřehlédnutelně do očí bijící.

 2. Lydie: ANO, kde je ta hranice? A co když existuje web, který má kvalitní obsah i kvalitní SEO? Bude penalizace?

 3. Patičky ano, prodej odkazů ano, překlíčované články ano.. Ale zbytek ani nejde poznat. Takže spíš jen částečně pro přes seované stránky.

 4. Otazka pak zni, jak vlastne spravne web delat? Takova Wikipedia je ukazkove preoptimalizovana a docela pochybuji, ze ji Google sunda. Obdobnych stranek jsou tisice. Cim se Google bude ridit? Zpetne odkazy, OK ale jenom ty prirozene – zkuste si pro eShop sehnat prirozene odkazy. Velke mnozstvi textu, OK ale jenom ten hodnotny – zkuste si pro eshop vytvorit hodnotny obsah, kdyz prodavate stejne zbozi co 100 dalsich eshopu. Nejak mi unika jak tedy spravne ty weby tvorit?

 5. Jak vůbec google pozná hodně optimalizované webové stránky? Tohle je hodně podivné jednání, řekl bych až diskriminace spousty dobrých webů. Chtělo by to nějaký boom projekt a nástup nového světového vyhledávače, který nebude diskriminovat weby. Přeji Seznam.cz aby se schopil a zůstal ve vyhledávání v ČR naprostou jedničkou.

 6. Nemyslím si, že jde google dobrým směrem a to i z jejich vlastního hlediska.

  Vždycky když začne některá dominantní společnost zbytečně prudit začne se její konkurenci dařit víc. A bohužel musím říct, google v poslední době prudit začíná, např v adsense po mě chce pořád mobilní číslo (k čemu?), až příliš personalizuje vyhledávání (nechci stále nacházet výsledky ze stránek které už znám), příliš reklam na YT a podobné “maličkosti”… .

 7. Včera jsem se díval na statistiky hlavních webů. Není vůbec výjimkou poměr 70% seznam, 25% odkazující stránky, 5% google. Sice nevím proč, ale google mě nemá rád. Jestli mě srazí ještě níž, tak to nepoznám, jestli mě vyouhpne nahoru, tak jedině dobře. Shrnuto: i don’t care.

 8. Takove opatreni funguje uz dost dlouho. Klientum radim nedelat preoptimalizaci. Kde jsem se zbavil prilis klicovych slov, tam jsem se posunul v SERP vyse.

 9. Kalousek: Bojujeme proti státnímu dluhu a šetříme abychom zmenšili státní dluh a přivedli tuto zemi k prosperitě.

  A stejnou cenu mají prohlášení nějakého Cuttse.

  Stále platí fyzikální zákony. A stále platí, že všechno založené na PageRanku je stranšě zranitelné a přeSEOvávatelné. A to prosím SEO nedělám.

  A stále platí, že algoritmus není založený na PageRanku (bez ohledu na to, co Cutts či Google nakecá) dává dost špatné výsledky.

  Howgh.

 10. Českí webmasteri to je zvláštny úkaz. Google povie, že ide bojovať proti nekvalitnému obsahu a umelo vytvoreným odkazom a oni sa začnú búriť.

  Google má v Česku veľké problémy. Podľa mňa stále zobrazuje dosť nerelevantných a zlých výsledkov a ten dôvod je proste taký, že neexistuje snáď krajina, kde by bolo SEO viac zdeformované ako v Česku.

  Prečo by penalizoval Wikipediu? Čím je wikipedia preoptimalizovaná? Veď práve tam sa dajú nájsť relevantné informácie. Právo naopak, Wikipedii takýto update určite pomôže.

  A či sa dajú pre eshop vytvoriť prirodzené odkazy? Áno dajú, i keď priznávam, že v Česku je to dosť ťažké. Lebo v Česku má každý pocit, že keď odkáže na niekoho automaticky škodí sám sebe.

  Robím SEO aj na Slovensku, aj v Česku a ten rozdiel je úplne zásadný. Na Slovensku ľudia radi odkážu na kvalitný obsah. V Česku hneď každý si pýta výmenu odkazu, peniaze za odkaz a pod.

  Je to začarovaný kruh, ktorý spôsobila absolútne deformácia SEO v Česku. A výsledok je taký, že Česi majú veľmi nerelevantné výsledky vyhľadávania ako v Google, tak aj na Sezname.

  Na miesto nadávania na zmeny, ktoré robí Google by bolo fajn sa zamyslieť, ako vytvárať hodnotný obsah a na jeho základe získavať odkazy.

 11. Robertek: pokud se jedná o web piestanz.cz tak bych se zamyslel nad “Too Many Ads Above The Fold”.

 12. Drago: Když se na to dívám znovu – neutekl ti předem aprílový článek? Nebo bude apríl ještě drsnější?

  Ma: Hranice přiměřeného SEO se bude pochopitelně posouvat podle toho, kolik proinvestuješ v Google AdWords.

  Razer: Taky mě štve pořád přepínat na anonymní prohlížení, když nechci hledět na stejné pro mě “personalizované” stránky.

  Ale klídek, až prodá Hejl svůj Hlodač do Ameriky, začne na nás být Google zase hodný :-)

 13. Je to stejně ohraná písnička, co zkusil před Pandou – sundejte low-quality content než přijde Panda. Ti kdo to udělali před Pandou, se krásně odhalili a některé sestřelil ještě před Pandou .)

 14. Nebudu rozjíždět flame na Samulea, ale nejdivnější webmáster je ten slovenský, který se tlačí do českého prostředí. Není nad polámanou češtinu na československém MFA.

 15. Mě osobně dost vadí, že na Google se mi pořád zobrazují klasické MFA a to na dost dotazů. Obsahové farmy, které nemají žádnou hodnotu. Ale kdyby jen to, informace na těhle webech jsou zmatečné a než se člověk v nějakém tématu zorientuje, musí si toho dost přečíst, aby tyhle MFA uměl rozpoznat.

  Já bych opravdu rád, kdyby kvalitní weby byly zdůrazněné. Jde o to najít způsob, jak ve výsledcích vyhledávání zobrazovat ty weby, které člověk po proklikání výsledků sám vyhodnotí jako ty správné.

  To vůbec neznamená, že by lidi neměli dělat MFA. Ale měli by dělat kvalitní MFA a né generotáry peněz “bez duše.”

  Vyhledávače nemají lehký úkol.

  Vytvořit web s kvalitním obsahem není zas tak těžké, jenže lidi jsou tak líní, až to není hezké.

  Eshop si holt musí dát práci s popisky produktů, návody atd. Když někdo namastí eshop, nakopíruje tam texty od výrobce a pak koupí odkazy v internetu, tak ať se nediví, že “po něm jdou.”

  Problém je samozřejmě u vysoce konkurenčních oborů. Ale jak tam chcete soutěžít – nákupem co nejvíc odkazů, hustotou klíčových slov? Není lepší, že to Google tlačí směrem, kdy nutí firmy ke konkurenci v kvalitě obsahu?

  Kdyby tak firmy místo SEO mistrů najímaly specialisty z oboru na napsání kvalitních článků, návodu atd. a kdyby to tak Google uměl rozpoznat a tyhle weby byly nahoře. To by byla pohádka.

  Podle mě, pokud se rozšíří používání Google+, tak se pohádky můžeme dočkat. Obsah budou hodnotit skuteční lidé, které robot prostě nenahradí. Robot je jen algoritmus a jakmile ho tvůrci MFA prokouknou, je v háji.

 16. On page SEO lze sestřelit, ale co budou dělat s backlinkama? Google není genius, aby poznal stopro koupené a umělé odkazy od přirozených…

 17. Jsem jedinej komu tenhle krok nevadí a líbí se mu? Tak chápu že sem chodí hodně SEO mágů ale z článku si dovolím citovat že v Česku máme seznam a koment od roberka že mu chodí 5 procent lidí z googlu jen..

  Já bych to řekl jednoduše… přes google k vám chodí kvůli informacem přes seznam “nezkušenější lidé” co vám už znovu nepřídou :)

  Jinak můj poměr google / seznam je 5 ku jedné a to i včetně bota…

  Mám rád google a nevadí mi to co plánuje udělat :)

  A teď mě kamenujte :D

 18. Google strčí Seznam do kapsy. Jestli že mi přijde 1000 lidí z Gůglu, tak ze seznamu jen 200. Seznam nemá ve vyhledávaní budoucnost. Ať to prodá Googlu a bude se mít lépe, než úplně pojde, což nebude dlouho trvat.

 19. Ve své podstatě naprosto souhlasím s Pavlem, Google (resp. jakýkoliv vyhledávač), by se měl naučit rozpoznávat kvalitní weby od webů nekvalitních.

  I MFA může být vytvořena kvalitně. Může obsahovat hodnotné informace, které návštěvníkovi pomohou.

  Ovšem opravdu si nedovedu představit, kde bude ta hranice, která oddělí webové stránky, které jsou v pořádku a ty, které jsou přeSEOvané :).

  Holt necháme se překvapit, co si na nás strýček Google přichystá…

 20. Samuel Karas: Áno, máte veľkú pravdu. Český (web)trh je celý zdeformovaný. V ČR je snáď najviac doménových špekulantov na svete…

  “Na miesto nadávania na zmeny, ktoré robí Google by bolo fajn sa zamyslieť, ako vytvárať hodnotný obsah a na jeho základe získavať odkazy.”!!!

 21. Google používají především ti, co mají něco společného s informatikou. Co se týká laické veřejnosti v ČR, pro většinu z nich Seznam = internet. Toto je v ČR jednoznačné. Tolik k tomu, kolik chodí na stránky lidí z G a ze S.

  Řekla bych že už nyní optimalizace na Seznam funguje trochu jinak než na Google a že se stejnou metodou má jeden web na obou vyhledávačích různé výsledky a není jednoduché být na první stránce v obou. Jestli budou rozdíly ještě větší tak potěš…

  Pokud Google začne moc blbnout, nahraje tak v ČR rozhodně Seznamu. (sorry vy ze Slovenska, že nemáte žádný tak schopný vyhledávač jako je Seznam v ČR a proto je pro vás internetem Google…) Protože odborné IT blogy se sice můžou dál optimalizovat pro Google, ale normální e-shop který prodává 10 miliónům českých laiků na tohle asi slyšet nemůže. Prostě to může dopadnout také tak, že si bude muset každý web rozmyslet, kde je mu hodnotnější být na první stránce. (Doufám, že to tak nedopadne, nebo vždycky něco vymyslím. ^^)

  Nějak nevím, jak chce google řešit problém například u 30 zajímavých relevantních stránek, když první tři místa jsou prostě jen tři. Nějak nechápu proč by měly být postižené stránky, které si dají práci s tím, aby byly vidět, nebo svoje SEO svěří odborníkovi. Aby ty opatření Google náhodou nedopadly jako česká justice – někdo vás přepadne, dáte mu facku a máte za to problémy… Ale rozhodně chápu znechucení nad tím, co za odporné texty na některých stránkách kvůli SEO existuje. Do dnes mi je záhadou, jestli to je výplod “odborníků” nebo laiků, ale když to člověk čte, tak by zvracel. Pokud s tímhle google něco udělá, tak to bude prima a měl by to udělat i Seznam.
  (Na druhou stranu, odborník určitě nemůže upravovat např i popisky 600 produktů v nějakém shopu, kolik by to stálo…)

  Vy co hájíte G +: Co se týká G + tak už nyní jsou fraškou, ketrou si můžu na svém blogu nechat vytvořit uměle. Lidský faktor si umí totiž poradit téměř se vším.

 22. Mám pocit že môj komentár bol trochu zle pochopený, tak aby som to uviedol na pravú mieru.

  Nemám nič proti Čechom. Aj slovenskí webmasteri majú svoje chyby. Jediné čo som chcel povedať, že vo všeobecnosti je na Slovensku väčšia ochota odkazovať na kvalitný obsah ako v Česku. Nič viac nič menej.

  Vyhľadávače sú závislé od toho, aby ľudia odkazovali na kvalitný obsah. Čím vyššia je miera špekulácií pri odkazovaní, tým menej kvalitné sú výsledky vyhľadávania.

 23. No něco už google přehání..ale bůh ví jak to bude ve skutečnosti, stejně se to českého internetu moc nedotkne

 24. Tak Vám nevím, co si Googlu myslet.

  – Vyhledávání je čím dál horší?
  – Neumí pochopit, že slovo “Kladno” je město a ne překlep.
  – Když budete hledat recenze nějakého produktu, musíte nejdříve přeskočit 50 stránek e-shopů atd..

  BTW: Jak tedy chcete Google určovat relevantnost výsledků? Tohle mi zavání elitářstvím.

Komentáře nejsou povoleny.