Google bude penalizovat za SEO

Klidný sobotní den rozvířila informace o chystaném opatření od Google. Po Panda Farmerovi a Pandě Too Many Ads Above The Fold přichází, něco co by jsem nazval Kill SEO Panda. Nový algoritmus, z dílny Google, má totiž za cíl likvidovat penalizovat stránky, které jsou příliš dobře SEO optimalizované.

Známý odborník na problematiku kvality vyhledávání Matt Cutts, který spíše působí jako online mluvčí Google v oblasti SEO problematiky, představil při své panelové diskuzi na SXSW (South by South West) konferenci, chystanou změnu na které vývojový tým Google pracuje už několik měsíců.

“A co lidé, kteří kladou velký důraz na optimalizaci a dělají hodně SEO.

Většinou nedáváme vědět o plánovaných změnách, ale je tu něco na čem v posledních měsících pracujeme a věříme, že to spustíme příští měsíc anebo do několika týdnech. Pokoušíme se tak trochu vyvážit podmínky pro všechny. Všechno co ti lidé dělají,  z důvodu nedostatku těch správných slov, přeoptimalizovávají anebo spíše přeSEOvávají oproti těm kteří tvoří úžasný obsah a skvělé stránky. Snažíme se udělat GoogleBota chytřejším, udělat naši relevanci lepší, a také vyhledáváme ty kdo toho zneužívají, jako příliš mnoho klíčových slov na stránce, směňují příliš mnoho odkazů aneb si vedou daleko lépe než by se běžně čekalo. Máme několik odborníků v mém týmu pracujícím právě teď na tomto.”

Originál v angličtině:

“What about the people optimizing really hard and doing a lot of SEO.

We don’t normally pre-announce changes but there is something we are working in the last few months and hope to release it in the next months or few weeks. We are trying to level the playing field a bit. All those people doing, for lack of a better word, over optimization or overly SEO – versus those making great content and great site. We are trying to make GoogleBot smarter, make our relevance better, and we are also looking for those who abuse it, like too many keywords on a page, or exchange way too many links or go well beyond what you normally expect. We have several engineers on my team working on this right now.”

Závěr

Takže ano? Máme se začít bát? Další Panda co doslova sejme některé stránky co si to ani nezaslouží, protože jejich majitelé se snažili, aby získali co nejdříve návštěvnost z vyhledávačů? Zatím jen víme, že směňovaní velkého množství obsahu bude do budoucna problém a přílišná hustota klíčových slov bude spíše na škodu. Takže to smete ještě nesmetené MFAčka, které nahradí minisite. Zřejmě už definitivně zmiznou patičky o desítkách odkazů.

Anebo ne? Panda Farmer se v ČR tak trochu zasekl. Nemohl na plno ukázat svou moc. Stránky nízké kvality nedokáže úplně rozeznávat, není tu dostatek náhrady. Vždyť oproti anglickému internetu je ten český příliš malý. Alespoň dodělal práci za starý algoritmus. Likvidoval duplicitu a zřejmě i zpřetrhával nějaké ty odkazy. Přesvědčivě to ale říct nelze, protože jak je známo, český internet je doslova zamořen různým druhem odkazové penalizace.

Tak jak? Prostě nic neřešit. Máme seznam.cz. Spousta penalizovaných stránek, co má z Google mizivé procento návštěv, je zásobována ze seznamu desítkami. Google si je svým monopolem natolik jistý, že očekává od majitelů penalizovaných webů pokoru a snahu o co nejrychlejší nápravu problému. Jenomže v Česku na něj hodně lidé prostě dlabe. Což může být v případě relevantních zdrojů informací, které se nevezou na jeho vlně problém. Představte si, že by za přeoptimalizovanost poslal do hlubin supplement indexu, třeba wikipedii. Pro BFU hledače zdrojů seminárních prací by najednou poskytoval seznam kvalitnější výsledky než Google. Jednoduše řečeno různý druh Panda šikany se mu vyplácí jen proto, že nemá pořádnou konkurenci a dostatek relevantních stránek, které mohou nahradit ty penalizované.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

27 Replies to “Google bude penalizovat za SEO”

  1. Dodatek. V e-shopech se romány o zboží nepíší, ale jen faktické informace. Takový web pak lze považovat za pře-optimalizovaný. Hurá zpátky na stromy.

  2. Já bych to tak nedramatizoval (např. příklad s wikipedií), penalizace za SEO automaticky neznamená, že se stránky propadnou až do nedohledatelna.

Comments are closed.