Životní cyklus domén

Internetové domény není možné vlastnit natrvalo, vždy si je registrujete a prodlužujete na určité období. Provést registraci smí jen akreditovaný registrátor u registru patřičné domény prvního řádu (TLD).

Doména je zřízena v okamžiku registrace na předem zakoupené množství let. Většinou po celou dobu s ní můžete nakládat podle svého uvážení (upravovat údaje, měnit DNS anebo změnit akreditovaného registrátora).

Jakmile předplacené období skončí doména jde do stavu expirace. Toto období se pro každou doménovou koncovku liší. Jedná se o ochrannou lhůtu, kdy si ní může majitel stále v omezené míře manipulovat. U většiny domén se skládá stav expirace ze dvou fází. V první doména normálně funguje a směřuje na hosting. V druhé přestane směřovat na DNS server a tváří se jakoby vůbec neexistovala.

Následně je doména smazána a může si jí kdokoliv znovu registrovat.

Ukázka některých doménových životních cyklů

Různé registry mohou mít odlišné délky stavu expirace domén. Během tohoto období se také může měnit cena za obnovení domény.

.com

Po registraci má doména .com stav Active. V momentě expirace se změní její stav na On-hold. Doména přestává zobrazovat svůj původní obsah a většinou ukazuje stránku registrátora. V tomto stavu zůstává 30 – 45 dnů. Po celou tuto dobu je možné jí normálně prodloužit. Poté přechází do stavu Redemption Period, ten trvá 30 dní a doména přestane zobrazovat jakýkoliv obsah. V tomto období je možné jí prodloužit za cenu přesahující 150 USD. Umí to však jen akreditovaný registrátor. Následuje stav Pending Delete, který trvá 5 dní. Další den je smazána mezi 21:00 až 22:15.

.cz

Registry mají pro národní domény většinou vlastní specifická pravidla. Naše národní doména .cz není výjimkou. Po dobu registrace má doména stav ok. Manipulovat se s ní dá bez omezení. Jakmile se přehoupne do stavu expirace její stav ze změní na expired. Ten se skládá ze dvou částí. První trvá 30 dní a doména funguje zcela v pořádku. Následně na 30 dní přestane směřovat na DNS záznamy. Další den je smazána v náhodný 15 minutový interval. Není tedy možné přesně zjistit kdy to bude. V každém případě po celých 60 dní kdy je ve stavu expirace lze prodloužit za cenu prodloužení.

Články s tématem expirace a registrace na 404m.com