Obří Grab míří na burzu jako SPAC $AGC

Tento týden byl hlavně o vstupu Coinbase ($COIN) na burzu. Toto IPO zvedlo velkou vlnu reakcí ať už kladných, opatrných anebo výslovně negativních. V jedné diskuzi jsem našel zajímavý komentář: “Zatímco celý svět sleduje $COIN o kterém většina lidí netuší co vlastně je zač, tak já postupně přikupuji $AGC, největší SPAC v dějinách, který přivede na NASDAQ Grab, který v Asii znají všichni.” To mě zaujalo a začal jsem hledat…

Informace v tomto článku jsem si sepsal pro sebe, když jsem se snažil zjistit jestli je $AGC (Grab) výhodnou investicí. Když už to mám proč se nepodělit :)

Co je $AGC

$AGC (Altimeter Growth Corp.) je SPAC (Special Purpose Acquisition Company). SPAC je forma  společnosti, která byla založena pouze za účelem získání kapitálu prostřednictvím IPO ke koupi jiné již existující společnosti. Akcie SPAC se obchodují na burze ještě předtím, než dojde k akvizici/akvizicím. Poté se většinou změní název. V posledních letech se tato forma uvádění firem na trh stala velice populární a na akciový trh se takto dostávají i větší společnosti. Jsou lidé, kteří se na SPAC specializují a spekulují jak na růstu samotné SPAC, tak i úspěšné akvizici. V současnosti je to zajímavý způsob, jak se dostat k akciím společnosti dříve než fakticky společnost vstoupí na trh. Nicméně jsou s tím spojená rizika.

$AGC je určena pro americký trh. Obsahuje 50M akcií o hodnotě 10 USD (celkem tedy 500M USD). Ty už se však obchodují a jejich cena od začátku roku skáče v rozmezí 10,79 USD až 18,11 USD.  V červenci se spojí s PIPE (privátní investoři) + FPA (4.040M USD) a Grab (34.260M USD). Vznikne na NASDAQ ticker $GRAB pod kterým se bude společnost Grab obchodovat. Valuace podle tohoto by měla být 39.552M USD. S tím že bude existovat 3.955M akcií.

Detailně je vše rozepsáno na stránce 44. letáku (viz. odkaz na konci článku):

Co je Grab

Grab Holdings Inc. je společnost působící v jihovýchodní Asii se sídlem v Singapuru.  Specializuje se na osobní přepravu, dovoz jídla v posledních letech i na finanční služby. Vše se snaží zkombinovat pod jednou svou “superaplikací” pro mobilní telefony. Co jsem pochopil z prezentace, tak cílem je zajistit pro uživatele vše co potřebuje a dovést mu to až domů. K tomu ještě může přes aplikaci platit účty a investovat.

Dává to pěkně smysl a od roku 2012, kdy společnost začala a postupně expanduje do dalších zemí, přichází s novými možnostmi, se jí to i zřejmě daří. Svou pozici posiluje i akvizicemi. Například v březnu 2018 se sloučila s Uber v jihovýchodní Asii. Grab přebral jak aktiva, tak i podnikání Uber a to včetně UberEats. Uber získal 28% podíl v Grab, což zároveň Uber zřejmě částečně eliminuje i jako konkurenci. Do detailů jsem to však nezkoumal.

Grab se daří a získal velmi silnou pozici na trhu a v 8 zemích (více jak 400 měst) kde působí. Nicméně má stále ještě dost prostoru pro růst a expanze. A to je to oč tu hlavně běží :)

Zkusil jsem najít nějaké asijské youtubery, kteří se zaměřují na investiční videa.  Zajímalo mě jak se na Grab dívají oni. Jestli jej vnímají jako značku. Z toho co jsem našel mi to přišlo že zelený Grab nejen znají všichni, ale už je tam braný jako dominantní a hlavní značka. Třeba youtuber z Vietnamu říkal, že tam to používají všichni a nejde se tomu ani vyhnout.

Ale vraťme se zpět k trhu, kde Grab působí. Celkem na něm žije 670 milionů lidí. Země mají 3 triliony USD HDP. Lidé kteří už mají mobilní telefon (68 %) a internet na něm průměrně tráví 8 hodin (je to více než celosvětový průměr 6h 43m). 50 % populace s mobilním telefonem je přitom mladší 30 let. Takže potenciál růstu tam opravdu je a nebojím se říct, že větší než v Evropě a USA.

Pozor nebavíme se tady o Číně, ale o jihovýchodní části Asie, kterou velký růst teprve čeká.

Grab přitom má jasný plán jak toho dosáhnout. Chce vytvořit svůj ekosystém uzavřený do jejich super aplikace. Čím více služeb a zboží budou nabízet (i třetích stran), tím více budou jejich zákazníci utrácet. Více utracených peněz jsou další obchodní partneři do systému a to znamená i více rozvážek a tím i vyšší obrat.

Samozřejmě základem je jejich superaplikace. Co jsem koukal do prezentace, tak si na ní dávají hodně záležet. Je lokalizovaná a optimalizovaná podle místa, na které cílí. Aktivně pracují s personalizací. Chlubí se že v 85 % dokáží predikovat jaké jídlo si zákazník koupí, díky “AI” (AI zní cool, ale zřejmě se bude jednat o strojové učení). Mají systém predikovaní dopravy, který s 86% přesností určí přesný čas dodání. Velmi zajímavá je i funkce rozeznávání obličeje. Prostě si přes aplikaci nasnímáte kurýra jestli je to on. Jejich systém denně vygeneruje 40 TB dat a na vývoj AI mají 300 lidí.

Jak jsou na tom finančně

Nápad super, zajetý byznys, dominantní postavení všechno zní velmi dobře. Superaplikace je navíc řadí mezi internetové firmy, takže zájem o akcie určitě bude. Ale chtělo by to i vědět jestli tam jsou nějaké peníze.

Firma je v expanzním módu. Takže cpe všechno do vývoje a zisky tomu odpovídají

V roce 2020 prodal Grab zboží a služby za 12,5 miliardy USD a měla obrat 1,6 miliardy USD. Růst v roce 2020 výrazně zpomalil Covid.

.

 

V dalších letech se počítá s rychlejším růstem obratu, protože Grab hodlá přitlačit na ziskovost a na zákazníkovi vydělat více tím, že začne využívat více jejich služeb. Tento trend se jim daří, ale chtějí ještě přitlačit.

Nicméně firma není v zisku. Za rok 2020 byl EBITDA -0,8 miliardy USD. Kladná EBITDA 0,5 miliardy USD se očekává až v roce 2023.

Růst očekává ve všech segmentech, nicméně mě z letáku nejvíce zaujal finance. Tam jsou teprve krátce, v mnoha zemích navíc ještě ani všechny finanční služby neposkytují. Osobně mi přijde půjčovat přes mobilní aplikaci a rovnou nabídnout možnost něco koupit jako celkem “vražedná kombinace”.

Závěr

Takže máme tu velkou společnost s dominantním postavením (ale stále má silné konkurenty SEA a Gojek-Tokopedia) a fungujícím projektem na velmi rychle rostoucím trhu. Společnost je v expanzním módu, nicméně je ve ztrátě (pálí peníze). Grab čeká ještě období kdy se musí dostat do zisku, což by mělo být v roce 2023. Některé indikátory jako P/S (Price / Sales Ratio) jí ukazují jako drahou (24,75 vs třeba Uber 9,32, Doordash 15,85), pokud to poměřujeme jako taxi, dovážkovou službu anebo finanční služby. Nicméně je tam ta superaplikace, což jí řadí mezi technologické firmy.

No za 10 USD/akcie při valuaci 39,55 miliardy USD by to nemuselo být špatné. Problém je že SPAC už vystřelil s cenou nahoru, jak se o tom začalo mluvit. Teď je ve fázi kdy cena postupně padá dolů. V červenci to spojí a pak se bude vidět. Asi to poskočí, ale skutečný růst, pokud tedy bude, bychom viděli až v roce 2021 – 2022, protože to uvidíme jak se daří plnit cíle dostat se z fáze “pálení peněz”.

Nicméně mám trochu obavu, že Grab je příliš velký aby mohl být ignorován. Velké asijské firmy si prostě nemohou velcí investoři nechat utéct bez povšimnutí. Teď všichni blázní kolem Coinbase, kde nadšení může rychle opadnout a $AGC někdo vyhypuje k nebesům. Já osobně jsem si řekl, že do toho jdu, proto jsem něco nakoupil za v přepočtu 12,92 USD, tedy po sloučení pokud nevzroste cena o 29,2 % tak budu v mínusu. Nicméně toho byhypování se fakt bojím :)

Pokud by cena náhodou výrazně spadla asi bych přikoupil a to i přesto že existují desítky důvodů proč je tato investice riziková (jsou vypsány v letáku).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Obří Grab míří na burzu jako SPAC $AGC“

 1. Hezká inspirace, ale když si již dáš práci s takovým supr článkem, napiš vždy kde jej i kupuješ :)

  Odpovědět
  • Díky, já kupuji vždy přes FIO. $AGC je na NASDAQ, tak počítám že to bude mít každý broker.
   Pokud bys chtěl kupovat větší objem přes PIPE, tak by to měli umět následující společnosti (podmínky nevím, ale cena by mohla být kolem 10 USD/kus)
   BlackRock
   Counterpoint Global (Morgan Stanley Investment Management)
   T.Rowe Price Associates, Inc.
   Fidelity International
   Fidelity Management and Research LLC
   Janus Henderson Investors
   Mubadala, Nuveen
   Permodalan Nasional Berhad
   Temasek

   Odpovědět

Napsat komentář