Jak jsem několik dní přidával do dividendového portfólia $GEO

O jednotlivých nákupech akcií píšu jen když zkouším něco extrémního. Jako byl třeba nákup $GBTC. Ale tentokrát musím udělat výjimku, protože jsem snad o žádné jiné akcii tolik nepřemýšlel co o $GEO a stále mi to vrtá hlavou.

Co je $GEO

$GEO je označení akcii The GEO Group, Inc. Jedná se o REIT, který cílí na vězeňská a nápravná zařízení. Ty má po celém světě, ale nejvýnosnější v USA. První várku této velice zajímavé akcie jsem koupil v prosinci 2020. Zaujal mě vysoký dividendový výnos a že negativně reagovala na zvolení nového amerického prezidenta. Nákupní cenu jsem měl 8,93 USD/kus.

Proč $GEO

Hodně akciových titulů se už vzpamatovalo a šplhají nahoru, případně upravili dividendu tak, že se mi už do dividendového portfólia moc nehodí. Pak tu je třeba $IRM, která je stále za dobrou cenu, ale už jich mám moc (5 % portfólia).

Hledal jsem tak další možnosti a $GEO se mi znovu objevilo v hledáčku. Kolem akcie se však začaly hromadit negativní zprávy. Bylo jich poměrně dost a chtělo to si vše pořádné pročíst.

Jenomže jako naschvál se o $GEO začalo psát v jedné skupině na FB, kam jsem se nedávno přidal a navíc se probírala i ve videích Investičního Webu. Říkám si, že se tomu titulu věnuje nějak moc pozornosti a prostě si musím najít čas všechny ty zprávy dohledat a pročíst.

Co všechno jsem dohledal

Pozitivní

 • Michael Burry je přidal do portfólia Q4/2020 v ceně 8 – 10 USD – Michael Burry je investor, který předpověděl jako první hypotéční krizi 2007 – 2008. Dokonce “vsadil” proti ní celý svůj investiční fond a zhodnotil peníze investorů o 489 %. Je také hlavní postavou filmu Sázka na nejistotu (The Big Short). Pokud šel do $GEO je to zajímavý ukazatel.

 

Negativní

 • Biden neprodlouží kontrakty pro Federal Bureau of Prision, což dělá 17,3 % ubytovací kapacity a 13,7 % obratu $GEO – Soukromé věznice nemají v USA dobrou pověst a nový prezident se proti nim snaží zasáhnout. Do budoucna je zdei  riziko, že demokrati soukromé věznice zruší úplně. Což by $GEO stálo další peníze. Nicméně nemají za ně náhradu.
 • $GEO postupně snižují dividendu – vzhledem k tomu, že to je REIT tak důvodem proč lidi do $GEO investují je právě dividenda

  • 16.7.2020 0,48 USD
  • 15.10.2020 0,34 USD
  • 22.1.2020 0,25 USD (aktuální)
 • 2,6G USD dluh vs 439,8M upravená EBITDA, což je 5,9x – pro srovnání konkurenční $CXW má 4,5x a aby mohla splácet dluhy, tak dividendu ruší kompletně
 • Dluhy, které musí $GEO splatit:
  • 2022 – 213M dluhu
  • 2023 – 300M dluhu
  • 2024 – 1.704M dluhu, což asi nedá a bude možná muset ještě srazit dividendu. Pak bude srážet dluh 5 – 6 let
 • Důvodem snížení dividendy je snaha zaplatit 75M – 100M dlužné částky v roce 2021
 • 19.2 vydání 200M USD v exchangeable bonds k 2026, koupit půjdou až do 24.2. Úrok 6,5 %

K tomu všemu je potřeba přičíst aktuální krizi, která se dotýká i $GEO.

Závěr

Popravdě to vůbec nevypadá dobře.  Aktuální dividenda 1 USD na akcii, což je přes 13 %, asi nepůjde zachovat a přitom stabilizovat dluhy. Pokud by dividendu zrušili, tak do 5 – 6 let jsou schopni srazit dluhy a být zdravou společností (zřejmě se i vrátit k 30 USD). O to však asi usilovat úplně nebudou. Spíše dluh srazí na přijatelnou mez.

Přesto všechno jsem v pondělí 22.01.2021 přikoupil za cca 7,56 USD včetně poplatků. Sdílím názor, že bez soukromých věznic se jen tak v USA neobejdou. Finanční situace nevypadá dobře, ale není neřešitelná – je vidět že hledají řešení cestou exchangeable bonds. Počítám že dividendu ještě osekají.

Rozhodně to ale není jedna z těch skoro jistých investic do akcií u kterých předpokládáte pravidelné dividendy a mírný růst. No uvidíme.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Jak jsem několik dní přidával do dividendového portfólia $GEO“

  • Zdravím, na žádném novém projektu, který by vyžadoval SEO nedělám, takž se tomuto tématu nevěnuji. Nemám o čem psát. Jediné co jsem nedávno zkoušel bylo nahrazení pluginu pro WordPress Yoast za Rank Math. Nicméně žádné závěry jsem z toho ještě neudělal. Volný čas ten věnuji programování, doménám, tématům kolem hostingu a akciím. O těchto zkušenostech píšu.

   Odpovědět
 1. $GEO jsem nějakou dobu vlastnil (koupil jsem ho po tvých tipech na REIT akcie), ale výhled nebyl dobrý a i to jejich zacílení na vězeňství mi úplně nesedělo, po dividendách jsem je prodal a jak koukám , tak jsem asi ani neprohloupil ;)
  jinak díky za články o akciích, je to zajímavé a inspirativní

  Odpovědět

Napsat komentář