Nastal čas zkusit investovat do BitCoin

Párkrát jsem tu napsal, že se bojím jít do kryptoměn. Dávám přednost investicím místo spekulacím a konkrétně BitCoin vidím jako velmi rizikovou spekulaci. Nicméně rok 2020 mi ukázal, že moje cesta ačkoliv správná není zrovna nejrychlejší a stojí za to zvážit některá rizika a možné zisky.

Můj názor na BitCoin

Můj osobní názor na BitCoin je, že se jednalo o celkem úspěšný proof of concept a u toho mělo zůstat. Na základě jeho výsledků měli vzniknout následovníci, kteří už by splňovali potřeby pro rychlé, pohodlné a hlavně bezpečné vyměňování virtuální měny za virtuální služby. Mělo zůstat jen u toho.

Potřebuji něco koupit u člověka z Číny na základě čeho dokončím práci pro někoho z USA. V tomto řetězci bývalo placení komplikované a byrokraticky náročné. Pokud bychom měli virtuální měnu, která by neopustila internet mohli jsme všechno vyřídit v této měně. Teprve při opuštění virtuálního světa (směna za koruny či jinou měnu) by se vše zdanilo.

Jenomže BitCoin nezůstal u proof of concept. Stalo se z něj něco víc, co daleko přesahuje k čemu je ještě vhodný.

Už příliš dlouhou dobu se pohybuji ve světě software, programování a okrajově řeším i bezpečnost, kde jsem nabral nějaké zkušenosti. Osobně už proto nevěřím, že nějaký software anebo komplexní systém nemůže ze dne na den se stát nepoužitelným. Buď jej někdo překoná anebo se najde něco jiného, co jej udělá nepoužitelným. V online světě navíc tohle proběhne velmi rychle. Vždy je to jen otázkou času a vůle.

Tak proč do BitCoinu jdu

Chování BitCoin není zas tak nepředvídatelné jak se zdá. Máte omezené množství něčeho, co roste na ceně čím více se o tom mluví. O BitCoin se v posledních letech mluví hodně a z každou metou, kterou překoná se dostává do maintreamových médií, kde to pak začínají řešit běžní lidé. Podle mě BitCoin odpovídá giffenovu paradoxu, což je situace, kdy s poklesem ceny poptávané množství statku klesá a s růstem ceny poptávané množství roste. Není to tedy něco co by tu nikdy nebylo.

BitCoin navíc nikdo nechce používat a dokonce ani prodávat. Všichni na něm chtějí jen vydělat. Jediné co je třeba zjistit je, kolik lidí už na něj naskočilo a kolik je tu ještě dalších, kteří jej chtějí. Bez těchto dat je podle mě odvážné mluvit o bublině, ta třeba ještě ani nezačala…

BitCoin je navíc nebezpečný a snadno o něj můžete přijít. Ať vám jej někdo sebere anebo zapomenete klíč, takže ve výsledku jich v oběhu bude postupně méně a méně. Což vede k dalšímu paradoxu, kdy čím více negativních zpráv o hacknutých burzách a vyprázdněných peněženkách povede vlastně zase k růstu ceny.

Do BitCoinu tedy jdu protože nevidím jediný důvod proč by nerostl. Dále teď jsme v situaci, kdy zvláště přes sociální sítě se šíří takové množství dezinformací, že to může pravidelně otřásat společností a ta začne více vyhledávat jistoty, které jí právě kryptoměny mimo dohled států zajistí. A v poslední řadě ještě stále nemá běžný uživatel jednoduchý a bezpečný způsob jak investovat. Respektive už se objevily projekty v minulých letech, ale není to nic tradičního, pod ochranou a dohledem státu. To teprve postupně přichází.

Samozřejmě na druhé straně je stále to riziko, že zde dne na den prostě skončí. No a někde mezi tím je moje zatím ne zcela určitá strategie.

Jak jsem do BitCoinu investoval

Na začátku jsme zmínil, že žádnému software nedůvěřuji. Takže vlastnit přímo BitCoin je pro mě moc rizikové. Tomu jsem se chtěl už od začátku vyhnout. Navíc tento rok nás čeká masivní nárůst útoků z cílem dostat se do BitCoinových peněženek. Možná překonají i ransomware. Jak jsem to tedy vyřešil?

Tento týden mě zaujal článek Jak investovat do bitcoinu? Přímý nákup kryptoměny není jediná možnost. V podstatě to pro mě byl chybějící kousek skládačky. Samozřejmě nejlepší by byl nějaký ETF, ale žádný ještě není – čeká se na jeho schválení.

Jedinou vhodnou alternativou je Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Je to fond, který nakupuje pro investory BitCoiny. Nakupovat mohou ale jen akreditovaní investoři, tj takoví kteří mají investováno minimálně 1M USD. Nicméně oni za to dostanou akcie, které jsou obchodovatelné na americké burze, tak trochu mimo (OTC trh). Tam si je můžete koupit v jakém množství uznáte za vhodné. Jen pozor na poplatky. Na FIO mě obchod stál 17 USD.

Další možnosti se mi moc nelíbili. Navíc GBTC celkem hezky kopíruje vývoj ceny BitCoin.

Vývoj ceny Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) vs BitCoin)

Grayscale Bitcoin Trust vlastní nejvíce BitCoinů ze všech společností – přes 570 tisíc a v roce 2020 jich údajně více, než se stačilo těžit.

Vzhledem k růstu cen jsem se rozhodl udělat obchod co nejrychleji. Ve čtvrtek mě tak vyšla jedna akcie na 48,90 USD včetně poplatků. Pak se ukázala krásná volatilita celého tohoto odvětví a spadlo to na 44 USD. Dnes vyskočilo po zahájení obchodování na 48 USD a zakončilo na 44,42 USD. Ale o tom tohle celé prostě je. Spekulace znamenají že to bude lítat sem a tam.

Na co je však třeba myslet – GBTC nejsou BTC. Jsou to akcie, budou tedy reagovat na vývoj událostí trochu jinak. Nahoru je žene nejen cena BitCoinů, ale i poptávka po investování do nich, tak jak to chci já. Naopak jakmile se objeví první ETF, tak se dá očekávat propad.

Je to prostě jiné a je potřeba na to myslet.

Závěr

Je to zatím moje nejrizikovější investice. Daleko za vším, co jsem doposud zkoušel. Tak uvidíme jak to půjde dál.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

14 komentářů u „Nastal čas zkusit investovat do BitCoin“

 1. To, že máš od Bitcoinu privátní klíč je právě jeho největší výhoda. Ty sám jsi svou vlastní bankou. Proto mi nepřijde rozumné kupovat etf, na PayPal nebo něco takového. To, že nemusíš nikomu věřit má obrovskou výhodou.

  Odpovědět
  • Zdravím, popravdě v tomto opravdu více věřím nějaké společnosti kde to mám než sobě :) (resp. mému OS, mému počítači, routeru atd.)

   Odpovědět
 2. To je asi jako kupovat papírové zlato – jakmile se něco podělá, všechny tyhle fondy, ETF, opce atd. jdou do kytek. Pořád jde koupit BTC, hodit na offline HW peněženku a hack je prakticky nemožný.

  Jediná výhoda burzy je aktivní obchodování, tzn. aktivní trading orders buy/sell/stoploss. Pokud o nich neuvažuju a jen postupně dokupuju na DCA (harmonické průměrování), pak prostě HW peněženka a není problém.

  Jasně, můžu o to přijít, pokud BTC krachne. Stejně tak veškeré ETF a akcie můžou jít totálně do kopru jakmile nějaký stát zásadně změní úrokové sazby nebo udělá pod tíhou dluhů měnovou reformu. Nemovitosti můžou jít do háje pokud někdo protlačí socialistické danění majetku. Přesně proto dává smysl investice diverzifikovat – fyzická nemovitost, fyzické kovy, P2P, akcie/ETF, crypto. Pokud něco půjde do kytek, to ostatní zákonitě cenově vyletí.

  Odpovědět
  • Zdravím, já jsem zvolit tuto formu protože mi přijde jako rozumný kompromis. HW se může rozbít/poškodit, SW to samé. BTC přímo vlastnit nechci. Ještě jsem zvažoval investovat přímo do firem, které něco s BTC nabízí, ale to už je moc zkoumání.

   Odpovědět
   • Nemovitost může shořet nebo mi ji stát “spravedlivě” zabaví a přerozdělí “pořebným”, zlato v bankovní schránce může zabavit a to doma zase ukrást, akcie/hotovost zase můžou projít měnovou reformou… Vždycky je to o analýze rizik a diverzifikaci. Každý máme ty limity jinde :)

    Odpovědět
 3. Ked citam, ze si platil 17 USD poplatok, krvacaju mi oci.

  Pre mna zaujimave by bolo sa pozriet na to, aku hodnotu ma tvoje portfolio teraz a aku by malo, keby si kupoval cez brokera bez alebo nizkych poplatkov. Kedze uz par rokov investujes, ten dopad by podla na nebol zanedbatelny a s casom sa rozdiel len zvysoval.

  Odpovědět
  • Od roku 2012 do 2019 jsem udělal nějakých 30 obchodů. Všechno na BCPP takže tam jsou poplatky 40 anebo 50 CZK/obchod. Takže tam jsem o tom ani nepřemýšlel. Za 2020 jsem udělal celkem 30 obchodů z toho 14 na NYSE. Ty poplatky mi nevadí spíše že FIO neumí call option, které bych rád vyzkoušel :/

   Odpovědět
 4. Já se teď bojím bitcoinu jako čert kříže. Jakmile se o tom začne mluvit v mainstreamu, vyletí to nahoru a pak vždycky přichází pád. V ten moment to pro mě zase bude zajímavý, ale teď se teda bojím :)

  Odpovědět
 5. Celkem vtipný tohle číst s odstupem jen několika dnů, prakticky sotva týdne. Ty úvahy, že není důvod, aby BTC přestal růst, natož aby začal padat. A ejhle, obratem se to vlastně stalo. Ale to, prosím, nepíšu posměšně. Rozhodl jsem se totiž úplně stejně a do BTC jsem poslal pár tísíc taky – jen ještě pár dnů před Tebou. Teď je u mě takový stav, že jsem plus minus na svém, kdybych se rozhodl ho prodat. Ale nerozhodl jsem se pro to a naopak si říkám, že to prostě beru jako nějaké rozumné a přijatelné riziko, že to prostě zkusím a když BTC zásadně spadne, tak to holt odepíšu jako ztrátu a naopak, když vyroste, tak to bude příjemný a bude mě hřát, že jsem nebyl srab a zkusil to :-).

  Odpovědět

Napsat komentář