Postřehy z Google General Guidelines I. – Page Quality Rating

Stejně jako Seznam i Google má lidi, kteří mají manuálně hodnotit obsah. Označuje je jako Search Quality evaluator, volně přeloženo hodnotitel kvality vyhledávání. Tito lidé reprezentují uživatele a mají hodnotit kvalitu stránky pomocí metriky Search Quality Rating (SQ). Dostanou k pročtení 160 stránkovou příručku a podle ní mají pracovat. Tato příručka už dříve unikla na veřejnost v různých podobách. Tento rok se jí rozhodl Google zveřejnit a tak si jí můžeme stáhnout zde.

Příručka obsahuje poměrně hodně zajímavých white hat informací. Ukazuje nám, které faktory jsou důležité pro autoritu webu a jak jí můžeme posílit.

Page Quality Rating

Hodnotitel má pomocí Page Quality Rating (PQ) vyjádřit jak stránka odpovídá svému účelu. Vzhledem k tomu, že různé weby mají odlišný účel, musí se také rozdílně hodnotit z pohledu očekávání a standardů.

Prvním úkolem hodnotitele je zjistit, jaký má stránka vlastně účel či účely. Hned na začátku je upozorněn, že ačkoliv je většina stránek vytvořena za účelem být užitečné pro uživatele, tak se setká i se stránkami, které mají jsou tu jen od vydělávání peněz a pro uživatele bezvýznamné. Má být připravený i na stránky s cílem naopak uživateli uškodit. Proto je základem PQ určit k čemu vlastně stránka je.

Tak a teď k samotnému PQ, kterým bychom se měli řídit při návrhu stránky všichni.

 • Účelem PQ je rozhodnout jak dobře stránka slouží svému účelu.
 • Vzhledem k tomu, že existují různé druhy stránek, mění se i hodnotící kritéria. Základem je však zjistit, k čemu stránka slouží.
 • Weby i stránky by měly být tvořeny pro uživatele. Ty které nejsou (MFA, škodlivé, klamající) získají nízké PQ.

Hodnotitel nemá porovnávat účel webu. Encyklopedická stránka může mít nižší PQ než stránka se zábavným obsahem. Důležité je, jaký přínos má pro uživatele, který jí chce navštívit. V každé kategorii budou stránky s nízkým i vysokým PQ.

Je třeba brát ohled na účel různých stránek. Web, který se uvádí v příkladu Uncle Alex’s Family Photos, by měl hypoteticky mít vysoké PQ, protože je určen pro rodinné příslušníky strýčka Alexe. Tedy plní svou roli pro uživatele, kteří tuto stránku hledají dobře. Nelze jí srovnávat s rektorátními stránkami velké společnosti, která prodává tisíce druhů produktů.

Jaké mohou být například účely existence stránky

 • Sdílet informace o nějakém tématu.
 • Sdílet osobní anebo sociální informace.
 • Sdílet obrázky, videa anebo jinou formu videa.
 • Vyjádřit svůj názor anebo pohled na věc.
 • Bavit lidi.
 • Prodávat produkt anebo služby.
 • Umožňuje uživatelům pokládat otázky a jiným na ně odpovídat.
 • Umožňuje sdílet soubory anebo stahovat software.

Shrňme si to

Google požaduje po autoritativní stránce, aby i bez znalosti webu dávala jasně najevo o čem je. Naše stránky tak musí už na první pohled sdělit návštěvníkovi k čemu slouží a od čeho tu jsou. Zatímco klasické stránky jedou podle zaběhnutého scénáře (logo, název, krátký popis, drobečková navigace a pod tím obsah) a nemělo by jim to dělat problém, tak zádrhel by mohl být u různých “odlehčených” designů.

Články k Google General Guidelines


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Postřehy z Google General Guidelines I. – Page Quality Rating“

 1. Výborná zpráva, také jsem dnes našel odkaz na příručku, ale přecejen přelouskat 160 stran v angličtině je celkem oříšek, tak bude super, pokud zde bude alespoň “výtah”. Díky, děláš to dobře.

 2. Presne tuto praci (quality rater) jsem v roce 2005 delal :) Pres jednu britskou personalku. Na tu dobu to byl docela zajimavej prijem, 10 liber na hodku (tenkrat byla za 43 Kc) za praci z domova (z cech), pro studenta :) Nicmene tenkrat se ale jednalo o hodnoceni relevance vysledku vyhledavani vuci zadanemu klicovemu slovu. Nikoliv hodnoceni samostatnuch stranek. Proste nas ukol byl oznacit na stupnici jak moc je odkaz (nebo skupina odkazu) relevantni k dotazu.

 3. Myslím že sa to zdá byť šahké povolanie ale fakt objektívne posúdiť stránku a správne je celkom ťažké .. dúfam že sú dobre vyškolený tí pracovníci a veľmi chválim Drago seriu článkov, ktoré o tejto príručke momentálne píšeš :)

Komentáře nejsou povoleny.