Google bude hodnotit i „zneklidňující“ obsah

Do nové verze Google General Guidelines, přibyla sekce na hodnocení „zneklidňujícího“ obsahu. Google General Guidelines je příručka pro hodnotiele kvality (Search Quality Evaluator), což jsou lidé, kteří pracují pro Google a jejich úkolem je manuálně procházet předem připravené stránky a hodnotit je podle specifických kritérií. Těchto lidí je přes 10 tisíc.

Verzi Google General Guidelines z minulého roku jsme si rozebrali v sérii článků. Jedná se o poměrně důležité informace, protože vás naučí jak dělat kvalitní a důvěryhodný obsah, který Google ve svém vyhledávání opravdu chce. Novou verzi z roku 2017 najdete zde.

Podle nové verze budou hodnotitelé kvality posuzovat i zdali se na stránce nenachází „zneklidňující“ (upsetting) či nenávistný (ofensive) obsah. Představit si pod tím můžete následující:

 • Obsah, který podporuje nenávist anebo násilí proti skupině lidi na základě rasového či etnického původu, náboženství, pohlaví, národnosti, zdravotního stavu, věku, orientace anebo statusu veterána.
 • Urážky s rasovým podtextem anebo ofenzivní terminologie.
 • Grafika/vizualizace násilí, včetně týrání zvířat.
 • Jakákoliv návody (haw to) o poškozujících/násilných aktivitách.
 • Cokoliv co může v oblasti, kde žijete způsobit extrémní rozrušení anebo působit ofenzivně.

Dříve jsme toto všechno řadili do obsahu pro dospělé (18+ z nás). Nově je to už zvláštní kategorie.

Google však pokračuje ještě dál. Hodnotilé mají za úkol označit i zavádějící informace. V příkladu mají nalézt historické informace o holokaustu. Jako příklad stránky, kterou mají označit jako nevhodný obsah je „Top 10 důvodů proč se holocaust nestal.“ Obdobně se postupuje u rasizmu, náboženství atd. Což může být kontroverzní, protože zatímco historie je neměnná, tak současný pohled na svět může být pro různé skupiny lidí odlišný.

Takže hodnotitelé i u takto hodnocených stránek stále musí ohodnotit kvalitu obsahu. Tedy pokud výslovně někdo hledá tento druh obsahu, měl by se k němu dostat, ale na variantu, kde jsou nějaké ucelené a autoritativní informace.

Z toho vyplývá, že Google rozhodně stránky manuálně označené jako zneklidňující či nenávistné nebude banovat. Spíše je běžně nezobrazí podobně jako hambatý obsah. Pokud si o něj neřeknete, tak jej v Google nenajdete. Počítám že zde to bude podobné. Samozřejmě když půjdu o obsah jako v uvedeném příkladu, tak se dostanete spíše na wikipedii či jiný důvěryhodný web o historii než pochybný bulvár.

Závěr

No uvidíme co to udělá s výsledky vyhledávání. Mě osobně by nevadilo, pokud by zmizel bulvár, kde se často právě na nenávistných tématech vydělává. Na druhou stranu trochu to zavání politickou korektností.

(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pokud se vám článek líbil, podělte se o něj s ostatními

3 Comments

 • Petr

  Když není konkurence je vždy jen otázkou času než monopolista přiškrtí přísun svého artiklu. Ať už jde o uhlí, ropu, nebo informace.

  Brigádníci s platem dolar na den z malaisie a pakistánu dnes budou rozhodovat o tom co je vhodná informace pro zbytek lidstva a co není, vítejte v 21. století.

  Kdo má iluze o kvalitě těchto brigádníků, nechť si vyyoutubuje něco jako Schwarzenegger Calls custommer service.....
  https://www.youtube.com/watch?v=jJVptmpk1pU

  (0)
 • Jak se dá šikovné schovat nesloboda projevu pod firemní podmínky užití, dá se i cenzura schovat pod zneklidňující obsah. Já to říkám pořád, katalogy se opět dostanou do popředí, pro některé oblasti témat. Stačí jen označit zdravou výživu za zneklidňující a podporovat donáškové služby blivajzů. Například.

  (0)
 • Peter

  Podľa mňa je to nasmerované na alternatívne spravodajské portály, ktoré sa dnes vymykajú spod kontroly a prinášajú informácie ktorým sa hlavné médiá z rôznych dôvodov nevenujú. Ide o pokus o cenzúru.

  (0)

Comments are closed.