Každý máme špatné zpětné odkazy

Přirozený linkbuilding je mixem dobrých a špatných zpětných odkazů. I pokud by jste se rozhodli udělat ultra kvalitní obsah, který budete prosazovat pouze čistým budováním zpětných odkazů, nikdy se nevyhnete těm špatným zpětným odkazům. Bad rank je součástí internetu a s tím jak roste poptávka po informacích a statistikách bude to horší a horší.

Automatické zpětné odkazy

Na internetu jsou tisíce automatických stránek, které vytváří obsah, tedy spíše generují. Někdy za účelem statistik, jindy prostě jen chtějí mít “žrádlo pro vyhledávače”. Nejznámější u nás je stránka zvoucí se seo servis. Vytváří profily internetových webů. Samozřejmě výsledky jsou natolik unikátní, že je vyhledávače indexují jako samostatnou stránku. Google indexuje 1,63 milionů stránek na této doméně. Přitom právě takovýto odkaz by šel zařadit mezi ty špatné. Jenomže bránit se nemůžete.

Do seo servisu někdo vaší stránku musí vložit. Jsou tu ovšem i nástroje, které si váš obsah vezmou sami. Jejich roboti projdou vaše stránky a vytvoří jim v speciálním katalogu profil. Proč to dělají? Někdy sbírají drobky návštěvnosti z vyhledávačů, jindy prodávají reklamu, v neposledním řadě je i o tento druh dat zájem. Například na profil webu vloží všechny druhy překlepů dané domény a sledují kolik lidí přijde z vyhledávačů na určitý překlep. Registrace takové typo domény jim může něco vydělat.

Co se na rozsáhlých pláních internetu pod rouškou stínu děje, je záhada. Hlavní komoditou jsou zde informace. Z těch se tvoří unikátní obsah, analýzy anebo se rovnou prodávají. Například po zrušení služby Yahoo! backlinks narostla po obdobných službách neuvěřitelně poptávka.

Prostě i kdyby jste netušili co znamená slovo linkbuilding a psali jste si jen tak pro sebe, vždy budete mít špatné zpětné odkazy.

Může to vést až k penalizaci?

Stát se může naprosto cokoliv. Pokud uděláte onen zmíněný ultra kvalitní obsah a někdo se rozhodne vás sestřelit, tak se mu to prostě povede. I když to není tak úplně jednoduché. Nechci teď znít jak nějaký SEO expert, ale něco jako signály Google opravdu sleduje. Pokud zaznamená masivní nárůst zájmu o váš web ze sociálních sítí, asi vám masivní nárůst zpětných odkazů na čas odpustí. Ačkoliv si myslím, že na Google stále platí starý dobrý linkbuilding, jsou už případy, kdy je dál a využívá sledování moderních trendů k manipulování s výsledky. Například profilování autora pomocí Google plus.

Ale zpět k tématu. Představme si situaci, kdy opravdu máte ultra kvalitní obsah. Tedy něco, co je velmi výjimečně, kvalitně zpracované a na vysoké odborné úrovni. Takovýto obsah má jen velmi omezenou cílovou skupinu. Zvláště u témat, kde nemají čtenáři potenciál vytvářet zpětné odkazy, může být přeci špatným odkazovým profilem snadno smeten. 10K spam odkazů se dá koupit za nějakých 5 USD. To není ani stokoruna. Na sestřelení takovéhoto webu bez historie by mělo stačit 20K spam odkazů. Tedy za 200 stovky je v sandboxu. To je často levnější než odkaz na měsíc z webu s GPR 5.

V určitém okamžiku to tedy asi bez patřičných znalostí řešit nepůjde. Je nutné přes GWT kontaktovat Google. Při kontrole se na váš web podívá člověk, tedy tak by to alespoň mělo být. No a tady zaboduje váš ultra kvalitní obsah. Člověk co se na to podívá musí zůstat v úžasu. Google chce pro své uživatele to nejlepší. Alespoň tak je to všude deklarováno. Jestli tedy máte co nabídnout, tak není důvod, aby jste se báli zpětných odkazů.

Tedy shrňme si to. Když na vás nikdo nespáchá útok za 10 dolarů ve vhodný okamžik, musí to prostě váš web ustát jen na základě obsahu. Samozřejmě o návštěvnost už se musíte postarat sami. Někdy to už tak je, že váš obsah vyhledávačům prostě nechutná. Pak je lepší zaměřit svou snahu na jiné zdroje návštěvnosti.

Závěr

Všichni máme své špatné odkazy. Čím bude váš web známější tím více jich bude. Většina automaticky generovaného obsahu z webových profilů totiž vychází z oblíbenosti stránek. Asi nejznámější je alexa rank. Všechny weby s rankem pod 1 milion se dají stáhnout v samostatném souboru. Tady to podle mě stejně většinou začíná :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

19 komentářů u „Každý máme špatné zpětné odkazy“

 1. hmm…
  co se špatných odkazů týká, nic nového, ale přesto mě v článku něco zaujalo – nevěděl jsem, že se dát snadno stáhnout seznam webů s alexou nižší než milion.
  hned jsem kouknul na alexu mých webů a hned tři z nich mají nižší AR než 130 tisíc a po přečtení toho tvýho článku nevím, zda mám mít radost nebo ne

 2. Díky Drago. Článek je tak vyčerpávající, že k němu snad ani není co dodat. Snad tedy jen jedna otázka: Kde se dá dobře investovat těch 10 USD?

  • Lydie: zkus na google zadat klíčová slova jako 10000 backlinks apod. Ale doporučuju nic nestahovat a mít detektor malware na maximální výkon :)

 3. Už jen vidím jak se začínají rojit služby, které budou sestřelovat konkurenci “špatnými odkazy”, to bude cesta do horoucích pekel.

 4. Nakoľko si tu spomenul Alexa.com ako moc je tento ukazovateľ presný ?? Za posledných 7 dní sa mi zmenil 7 krát, navyše som mal jeden z tých dní aj regionálne umiestnenie a znovu zmizlo. Pozná niekto dobrý článok ktorý mi vysvetlí ako alexa.com vlastne funguje ???

 5. Josef Řezníček: nie je niekde preložená verzia toho textu ?? alebo nechceš sa podujať preložiť to ?? :)

 6. no ja nakupujem backlinks vo velkom kazdy mesiac, fakt desiatky tisic, uz takmer rok… na vsetky vybrane klucove slova som v google na prvej, druhej alebo tretej strane…

 7. tak som trochu pogooglil xrumer a sandbox a vsade sa pani webmajstri zhoduju v tom ze by to bolo moc jednoduche nejakym blastom poslat konkurenciu do sandboxu… problem vraj moze nastat pri novych domenach bez obsahu… takze smelo nakupujem backlinks nadalej, nech zije xrumer a prve pozicie v google…

 8. Čtyřistačtveráci, poraďe!

  Stránky http://www.oznamenisvatebni.cz se na frázi “svatební oznámení” šplhaly na Googlu pomalu nahoru, až se dostaly na 11. místo.
  Pak se objevil tento Dragův článek a bác, stránky jsou z Googlu fuč. Ne, že by za to mohl Drago ;-) Spíš věřím tomu, že někdo investoval těch 10 dolarů za mě. Podstránka je nyní na 6. stránce výsledků a hlavní stránka nikde.
  Na Seznamu tentýž den web na “svatební oznámení” vyběhl na 1. místo, přičemž předtím poskakoval mezi 2. a 8. místem.
  Texty webu jsou originální splácaniny, takže nic moc, ale nejsou zkopírované.

  Takže je důvodem sestřelení nemůj masivní linkbuilding? Ukradl texty nějaký seo servis a jelikož má o nějaký milion víc stránek, je považován za autora textu? Nebo jsou důvody jiné?

 9. Lydie:

  Mám jenom dvě otázky:

  1. Vám připadá smysluplné na jedné stránce použít klíčovou frázi více než dvacekrát? (je to jedna z věcí, kterou Google dost nevybíravě postihuje – odborně jde o “keyword stuffing”

  2. Nepochopil jsem příliš účel vašeho webu ani snahu o to, přivést návštěvníka na úvodní stránku webu, kde se nedozví lautr nic. Chcete prodávat, nebo případného zákazníka unudit k smrti?

 10. takmer všade sa dá dočítať že text by mal obsahovať cca 5% keywords. Stránka Lydie je robená práve tak. Určite sa zhodneme že to nie je vhodné riešenie. Skúšal som to na niekoľkých textoch a mám pocit, že text kde sú niektoré slova viackrát sú akoby celé diskvalifiované a nezobrazujú sa ani na menej používané slová vo vyhľadávači.

  Lydie: na stránke pravdepodobne predávate “svatební oznámení” ale nie som si istý ani teraz. Tak ako Plaváček ani ja som nepochopil čo web primárne ponúka. Mali by ste sa zamyslieť a pouvažovať nad zmenou ktorá by zákazníkom dala jasne najavo čo je podstatou stránky.

 11. Plaváček:
  Děkuji Vám za přínosné připomínky.

  1) Ne. Abych se přiznala, při psaní textu jsem nepředpokládala, že jej vůbec někdy někdo bude číst. Vycházela jsem z doporučované hustoty klíčových slov 2-7%. Podnadpisy vznikly z nejvyhledávanějších příbuzných frází a pod ně jsem naplácala, co mě napadlo. V textu jsem se snažila nepoužívat příliš zájmena pro případ, že by to přece jen někdo četl. Pokusím se ubrat klíčových slov, ale ani tak to doufám nebude číst nikdo…

  2) Chci prodávat. Návštěvníci, co vstoupí na první stránku, kliknou většinou rovnou na odkaz “katalog” a projdou podle GA v průměru 7 dalších stran. To se bohužel průměruje s těmi, co zemřeli hned na první stránce nudou. Míra okamžitého opuštění je 29% – to budou asi ty mrtvolky; ostatní v němém úžasu kliknou na nějaký odkaz. 62% vstupuje rovnou na stránku katalogu nebo na produktové stránky. Někteří pak i přežijí a udělají objednávku.

  Nejvíc se mi líbí systém, kde je celý katalog hned na úvodní stránce (bez zbytečných keců). Jenže to se ve vyhledávači dost těžko dostává nahoru, když se po prohlédnutí návštěvník jedním klikem vrátí do vyhledávače. Míra okamžitého opuštění byla při tomto způsobu přes 60%.

  sonny:

  Také děkuji. Ano svatá pravda. I v souvislosti s Plaváčkovým komentářem vidím, že budu muset připsat aspoň malý úvodní odstaveček, že si tam lze objednat svatební oznámení. A aby nečetli dál a šli raději do katalogu na obrázky. V tomto směru mě postihlo něco jako autorská slepota. Naštěstí ty mladé pipky nečtou.

 12. Lydie – a doporučenou hustotu slov máte odkud? Smyslem je dostat do textu co nejvíce různých výrazů, která lidé mohou hledat. Není důvod je tam 30 opakovat. Více lidí vám totiž přijde právě z těchto dalších výrazů než z jednoho slova. Takový text se dá napsat kolikrát úplně v pohodě, jen nad tím člověk musí trávit více času.

  Text na úvodce, který nebude číst nikdo = je celkem k ničemu.

 13. Lydie:

  ad 1) Čísla, zvaná “doporučená hodnota klíčových slov”, jsou vycucaná z prstu, pocházejí z dob SEO pravěku, a nemají žádnou oporu v realitě. Být vámi, zapomenu na ně a položím si minimálně tři otázky:

  a) Skutečně máte pocit, že musíte primárně oslovit hloupé roboty a nikoliv chytré lidi, kteří hledají konkrétní věc, aby uspokojili svou poptávku?

  b) Není moudřejší a smysluplnější provětrat si informační architekturu webu (která popravdě řečeno není nic moc) a udělat si podrobnou analýzu slov a frází, které skutečné lidé hledají? A na tyto desítky (možná stovky) dotazů nachystat past v podobě konkrétní cílové stránky e-shopu – s možností rychlého objednání či jiné výzvy k akci?

  c) Není obrovskou chybou podceňovat sílu slov a ignorovat dávno známá a provařená pravidla copywritingu? Dobře napsaný text prodává!

  A tak dále, a tak podobně. Mám prostě pocit, že se pořád točíte ve víru takzvaného webtržnického SEO a uniká vám základní podstata celého oboru. Možná jste dobrým adeptem na dvoudenní školení u Marka Prokopa :)

 14. Michal Krčmář a Plaváček:
  Pro vstup přes vyhledávače použili návštěvníci za 8 měsíců do dneška od září 2011, kdy jsem stránky spáchala, 1659 různých frází. Je to málo nebo dost? Klíčová slova se v textu opakují spíš z důvodu použití různých hledaných slovních spojení, než že bych se opravdu snažila držet procenta jejich hustoty.

  Kupodivu mám opravdu ten pocit, že bez oslovení robotů mi nepřijdou lidé z vyhledávačů. Faktem je, že by to šlo i skloubit, aby to bylo i čtení pro lidi. Teď je to čtení pro roboty a obrázky pro lidi. A fungovalo to. Zatím jsem neviděla důvod se s tím znovu hrát. Tak až mě přejde deprese, tak se do toho snad opět pustím. Pokud se mezitím nestanu adeptem pro protialkoholní léčebnu…

Komentáře nejsou povoleny.