Na horké půdě nového google algoritmu

Nový google algoritmus už je nasazený nějaký ten pátek. Původně měl ovlivnit maximálně 5% stránek. Nejnovější odhady ale mluví bezmála o 16%. Zasažené jsou jak malé stránky tak i velké projekty. Nespokojení webmástři chtějí odpovědi. Tlak na google roste a sním se začínají objevovat i prohlášení z oficiálních zdrojů.

Ok zopakujme si přesně co se stalo. Google se rozhodl pročistit svůj index od Low Quality Content (stránky nevalné kvality) a Content Farm (velké množství textu, většinou psané freelancery, který je psán pouze za účelem uspokojit vyhledávače). Připravil si na to úpravu svého indexovacího algoritmu. Původně se odhadovalo, že se změní zhruba 5% výsledků a to k lepšímu.

Co nový algoritmus vlastně obsahuje a co by měl dělat

 1. Asi jednou z nejdrsnějších novinek, které algoritmus obsahuje je tak trochu netypický pro myšlení google. Pokud web obsahuje určité stránky jasně vykazující prvky Content Farmy tak může být postihnutý celý web. Jaký musí být rozsah jsem se bohužel nedozvěděl.
 2. Vyhodnocuje kvalitu textu na stránkách. Analyzuje například délku textu, použitelnost, kvalitu psaní anebo unikátnost. Pokud je text například okopírovaný, anebo poskládaný z více zdrojů je stránka bez milosti vyřazena z indexu. Co se stane s link juice, který ní má protékat těžko říct. Jak ale chce vyhodnocovat použitelnost je mi záhadou. Délka textu může být také sporná. Na položenou otázku mohu v blogpostu odpovědět často jedním souvětím.
 3. Přístupnost k uživateli. Jestli se bude uživatel ztrácet v reklamě, anebo navigace nebude dostatečně výrazná bude do nový algoritmus považovat za chybu webu. Stránky musí být přehledné a pohodlné pro návštěvníka. Nově se bude hodnotit i množství reklamy na stránce k poměru užitečného textu. Doposud se jenom spekulovalo zdali to google opravdu dělá. Teď je to oficiální.
 4. Social rank a další informační média budou součástí hodnocení. Pokud někdo píše kvalitně, odkazy se musí začít objevovat napříč informačními kanály. Zní to logicky. Na kvalitní/zajímavý obsah se dnes běžně odkazuje přes Twitter anebo Facebook. Většina sociálních médii používá RSS. Pokud někde bude přibývat masivní množství informací a na web se nebude vůbec odkazovat, tak je zřejmě něco špatně.
 5. Google sleduje aktivitu uživatelů nejen přes vyhledávání. Určitě zaznamenáváte přístupy z google images, google videos anebo google blogs. Všechny tyto služby jsou monitorovány. Google sleduje pohyb návštěvníka a pokud se 99% nezdrží na stránce ani deset vteřin, zřejmě obsah za moc nestojí.

Co nám tedy nový algoritmus přináší?

Není to tak dávno co jsem spekuloval o existenci Social Ranku. Naproti tomu Trust Rank je už poměrně zažitý a neoficiálně i potvrzený. Proč k nim tedy ještě nepřidat Quality Rank? Dokonce v laboratořích google se o něm mluví jako o Quality Content Ratios. Ale zůstaňme u Quality Rank. Podle oficiálních prohlášení si jej můžeme odvodit jako něco co sečte kvalitu jednotlivých stránek a vydělí jí jejich počtem? Prostě průměrná kvalita webu vypočítána z kvality jednotlivých stránek.

Pokud by jsme chtěli mít QR co nejvyšší naše stránky nesmí:

 • být duplicitní, anebo obsahovat převážně duplicitní text
 • být krátké, obsahovat prázdné fráze o ničem, zřejmě i velké množství citací
 • být nevalné kvality. Možná nesmí obsahovat pravopisné chyby. Kvalitní text přece projde korekturou, anebo si jej po sobě alespoň autor přečte (to bude asi konec 404m.com na google)
 • obsahovat nepoužitelný obsah. Tady nevím jak to vůbec google chce hodnotit.

Ale jak vlastně zjistíme že máme s QR problémy?

Tohle je celkem problém. Pokud nějaká stránka je na dně v google nemusí to být nekvalitním obsahem. Na druhou stranu přidáním kvalitního obsahu jí rozhodně neublíží. Spíše naopak. Teď je důvod aby do svého repertoáru SEO šamani přidali i přepsání textů kvalitním obsahem. Kvalitní texty by se tak mohli stát standardem jako je například úprava title, h1 anebo přidání sitemapy. QR se zřejmě nebude řešit jako konkrétní problém, spíše jako obecný standard. Chcete být nahoře v SERP? Pořiďte si kvalitní texty.

Bude těžké bojovat z penalizací kvůli nízkému QR?

Když se Vanessa Fox z searchengineland.com ptala na změnu algoritmu přímo google, dostala odpověď i na tuto otázku.

“Our recent update is designed to reduce rankings for low-quality sites, so the key thing for webmasters to do is make sure their sites are the highest quality possible. We looked at a variety of signals to detect low quality sites. Bear in mind that people searching on Google typically don’t want to see shallow or poorly written content, content that’s copied from other websites, or information that are just not that useful. In addition, it’s important for webmasters to know that low quality content on part of a site can impact a site’s ranking as a whole. For this reason, if you believe you’ve been impacted by this change you should evaluate all the content on your site and do your best to improve the overall quality of the pages on your domain. Removing low quality pages or moving them to a different domain could help your rankings for the higher quality content.

Překlad nafialovělé části: Pokud věříte, že jste byly zasažení změnu touto změnou. Měli by jste vyhodnotit všechen obsah na vašich stránkách a udělat vše proto, aby jste vylepšili celkovou kvalitu stránek na doméně. Odstraněním stránek nízké kvality nebo jejich přesunutím na jinou doménu můžete pomoci vašemu umístění (v SERP) ve formě zvýšení kvality obsahu.

Dá se tedy předpokládat, že QR se bude přepočítávat poměrně často. Podobně jako hodnocení stránek na google (proces kdy jsou vyhodnoceny všechny atributy stránky). Ten se v průměru přepočítává 200 – 300x za rok.

Cílení webu a jeho vliv na QR

Našel jsem jednu zajímavou spekulaci na témat QR ohledně cílení webu. Podle některých zdrojů má na hodnocení kvality stránek vliv i její zaměření. Pokud máte třeba web o motorkách, půjčkách a doménách něco asi bude špatně. Takový bloger ale může psát o čem se mu líbí. Což mě opět dovádí k myšlence díky které odběhnu od tématu. Víme, že google dokáže zjistit zaměření jednotlivých stránek i celého webu. Rozpoznává ale i druh stránek. Mám teď na mysli například zdali se jedná o blog, portál anebo magazín? Já si myslím že ano. Ostatně už teď úspěšně spolupracuje s většinou CMS.

Ok zpět k tématu. Prostě pokud budete mít na stránkách X témat a obsah bude na stejný jako na Y jiných tak jste Content Spam a dostanete penalizaci. Takže soumrak takzvaným “PR webům”.

Závěr

Google se brání proti stále rostoucím spamu pomocí moderních technologických postupů. Očividně to je i vidět (16% ovlivněných pozic je hodně). Účelem není šikanovat majitele stránek, ale vymýtit obsah nevalné kvality. Jsem celkem zvědaví jak se mu to podaří.

Konkrétní zdroje:

Další zdroje u kterých si nepamatuju přesné odkazy

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

16 komentářů u „Na horké půdě nového google algoritmu“

 1. “to bude asi konec 404m.com na google” :-) pravda, na druhé straně tvoje chyby se hrozně opakují (jsem zvědavÍ, by jsem), takže pár hodin a pravopisné chyby budou minulostí :-)

 2. Tak to je drsný. Mít založené podnikání na Google – seznamu se nemusí vyplácet.

 3. Myslím, že to nebude tak horké, co třeba takové inzertní servery? Tam vznikají denně tisíce inzerátů, většinou to je maximálně pár vět, a dost často je jeden inzerát jako druhý. Moc odkazů na tento typ obsahu také nebude a nezdá se mi, že by zrovna tohle chtěl Google penalizovat. Spíše to postihne jen čisté MFA a spol. a to není zas tak velká škoda

 4. ja mam dojem ze google machruje a stejne mu to porad nefunguje jak by melo. me vyhodil jednom jeden web ktery mel na prvni pohled generovany content a temer nedaval smysl, ostatni blogy s duplicitnim mirne upravenym obsahem jsou tam kde byly. nic zasadniho se nestalo.

 5. s tím machrováním bych souhlasil, nezdá se mi že by se to nějak dotklo webů, které přebírají obsah přes rss čtečky. S tím kvalitní obsah = kvalitni text to má malou chybičku, obsah přeci není jen text, ale i fotky, videa atd.. Dobrá připomínka jsou ty inzertní weby (lidi často davaji stejny inzerát všude) a najdou se i jiné příklady webů, napadají mě vtipy, slevoweby,agregatory slev, v podstate hodne eshopu, dropshopy na xml zvlast

 6. Zajímavý článek. Ale chtělo by to trochu zapracovat na gramatice – když již píšeš “být nevalné kvality. Možná nesmí obsahovat pravopisné chyby. Kvalitní text přece projde korekturou, anebo si jej po sobě alespoň autor přečte (to bude asi konec 404m.com na google)”. V tom množství hrubek občas ostavec nedává smysl a musím jej opakovaně číst. Navíc hrubky v podtitulku… Ovšem tvrzení o gúglím hodnocení webu na základě gramatiky (a několika dalších parametrů) jsou trochu zcestná :-)).

 7. “Našel jsem jednu zajímavou spekulaci na témat QR ohledně cílení webu. Podle některých zdrojů má na hodnocení kvality stránek vliv i její zaměření. Pokud máte třeba web o motorkách, půjčkách a doménách něco asi bude špatně. Takový bloger ale může psát o čem se mu líbí. Což mě opět dovádí k myšlence díky které odběhnu od tématu. Víme, že google dokáže zjistit zaměření jednotlivých stránek i celého webu. Rozpoznává ale i druh stránek. Mám teď na mysli například zdali se jedná o blog, portál anebo magazín? Já si myslím že ano. Ostatně už teď úspěšně spolupracuje s většinou CMS.”

  Vcelku fajn clanek, ale tento odstavec bych povazoval za skutecne velikou spekulaci…

 8. Re: OB
  Když už chcete kritizovat něčí pravopis, zameťte si před vlastním prahem! Neříkám, že články na blogu 404.com nepotřebují korekturu a že jsou naprosto korektní, však i autor si to uvědomuje (viz “to bude asi konec 404m.com na google”), ale že budete přidávat své patvary, abyste mohl autora více očernit ohledně gramatiky, mně přijde naprosto nechutné.
  Rada na závěr: Zkuste se příště v diskusi vyjádřit k obsahu článku nikoli k jeho formě. Gramatická a stylistická vylepšení příště radši posílejte soukromou poštou.

 9. Tvrdím už asi 2 roky, že Google brzy padne. Brzy znamená do 4-5 let.

  Hraje boj, který nemůže vyhrát. Začal špatně už tím (špatně ve smyslu nemožnosti přežít několik desetiletí), že stavěl na velmi snadno hackovatelném algoritmu pageranku čímž dal vzniknout celému SEO odvětví.

  Pagerank na druhé straně umožnil nastartovat lepší vyhledávání, pokud ho zvenčí nikdo neovlivňoval. Podobá se to antilopě, která vyrazila na louku, kde se často vyskytují tygři na nejlepší trávu. Dokud tygři nejsou, strategie jí vychází. Až tygr přijde, teyd okolí si jí všimne a zareaguje, první bude sežrána.

  Už léta se Google snaží jen látat díry, které mají za cíl jen zalepit nevýhodu pageranku – velmi snadnou narušitelnost zvenčí. Samozřejmě k tomu přidává obrovské množství ruční práce a několik dalších indexů.

  Ale když se kouknu na Google, relevance odkazů jde prudce dolů s časem. Navíc si naštvává čím dál více lidí, kteří ho včas potopí až bude mít Google slabou chvilku.

  Navíc Google má druhou vlastnost – dělá partyzána. Nikomu nic nesdělí, jakékoli vyjádření je aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nic konkrétního z Google nevypadne, na nikoho reagovat nebude, na všechny kálí. Prostě on to má na háku. To má dva důsledky, jednak nemá zpětnou vazbu. Druhak si myslí, že je to vhodná strategie všude a díky tomu ztratil čřínský trh, protože Čína je torchu jiný hráč, ale to dva zakladatelé Google nevidí přes své vidění virtuální reality. Google z hlediska reakce na okolí slepne a hluchne a čím dál méně reaguje na podněty mimo Google, pokud vůbec kdy reagoval.

  Jenže obchodní i jiné zájmy z okolí jsou silnější, než Google. Google v ohrádce se snaží bojovat proti ovlivnění svého vyhledávače – a daleko rychleji klesá relavaci vyhledávače jako celku. Jednoho dne se tendence obou přímek setkají značně nevýhodně pro Google. A pád Google bude rychlý, protože jako slepec a hlušec nebude vůbec vědět jak reagovat na okolí.

  Mě je Google ukradený, jediné co mě zajímá jsou jiné vyhledávače, které najdou jiný, než masový a nezajímavý obsah, který Google více a více preferuje. Protože masové indexy citovanosti, které neustále Google zmnožuje a přidává další a další a klade jim vyšší a vyšší váhy nemohou vést k ničemu jinému, než preference masovému obsahu oproti málo citovanému, ale kvalitnímu. A marketink, SEO, mediální firmy, PR, atd. mají masové ovlivňování zvládnuty velmi odbře – o to zranitelnější Google bude. Sám už používám Bing a jiné vyhledávače na pomoc a Google už není jediným a pokud bude pokračovat, za rok až dva ho zcela opustím při sestupném trendu co má.

 10. RE: Markéta

  Obsah a forma přece spolu souvisí. Jedno oddělit od druhého je přece nesmyslné. Před svým prahem mám zameteno, v titulcích hrubky nemám. No a pokud nesnesete věcnou kritiku, tak je to váš problém. Ještě jsem neslyšel o blogu, kterému lepčí čitelnost ublížila…

 11. Re: OB

  Přidejte si prosím na seznam ještě porozumění psaného textu! Nepsala jsem o hrubkách v titulcích, ale o pravopisu celkově. Nesnáším, když někdo kritizuje pravopis a sám jej neovládá, toť vše. Kouknout občas do pravidel by Vám také zajisté neuškodilo, abyste byl “lepčí?”.

 12. Tak jsem se to konečně dozvěděl.
  Díky za shrnutí a ušetření času.

  Tak už mám konečně důvod si založit Twitter ;)

 13. To Miloslav Ponkr:
  Teda tohle je fakt úlet :-) Tvrdit, že Google padne do pěti let nemůže snad nikdo, kdo dělá v oboru alespoň 14 dní. A ty argumenty jsou tedy taky dost slabý. Že by se relevance konstantě snižovala určitě není pravda. Spíš bych řekl, že se vyvíjí oběma směry – tzn. obsah, který je masově skutečně hledán, je také na prvních pozicích v SERPu (což je nesporně dobře) a k tomu se stále často na prvních pozicích objevují nesmyslné účelové stránky. A připomínat Bing jakožto potenciálního konkurenta? To snad opravdu nemůžeš myslet vážně…

Komentáře nejsou povoleny.